Jak oszczędzać i wydawać mniej? W dobie stale rosnących cen to pytanie zadaje sobie coraz więcej Polaków. Dzięki kilku prostym zasadom, możesz zmniejszyć wpływ inflacji na swój domowy budżet. Jak to zrobić? Sprawdź najskuteczniejsze sposoby.

Kupuj świadomie

Gdy produkty drożeją w błyskawicznym tempie, nieprzemyślany zakup tym bardziej uderza po kieszeni. Dlatego planuj to, co chcesz kupić i wystrzegaj się zakupów pod wpływem impulsu. W trzymaniu się planu, pomoże Ci lista zakupów. Najlepiej taka w aplikacji w Twoim smartfonie, której nie zapomnisz wziąć ze sobą do sklepu.

Korzystaj z listy zakupów w aplikacji goodie, którą masz zawsze pod ręką, a produkty możesz dodawać wygodnie w drodze do pracy lub gdy tylko sobie o czymś przypomnisz.

Nie marnuj żywności

Polacy marnują mnóstwo jedzenia. Jak wynika z danych PROM (Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności), każdego roku marnuje się blisko 5 mln ton żywności, z czego większość przypada na prywatne gospodarstwa domowe. To z kolei generuje koszty w domowym budżecie. Jeśli kupujesz jedzenie i go nie zjadasz, to równoznaczne z tym, że wyrzucasz pieniądze do kosza.

Naucz się kupować dokładnie tyle, ile Ci potrzeba i ratować jedzenie przed zepsuciem. Możesz to zrobić dzięki mrożeniu, gotowaniu z resztek lub przechowywaniu w optymalnych warunkach, by było świeże na dłużej.

Wybieraj rower zamiast samochodu

Obserwując obecne ceny paliw to jedna z pierwszych decyzji, które nasuwają się w kontekście oszczędzania. To pozwoli Ci oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy w budżecie domowym. Jeśli masz możliwość, wybierz rower na dojazdy do pracy, drobne zakupy czy wtedy, gdy musisz załatwić coś w pobliżu. O tym, że to opłaci się także Twojej kondycji nie musimy wspominać 😉.

Przeglądaj gazetki promocyjne

Zakupy spożywcze to bardzo ważny element domowego budżetu, a ceny podstawowych produktów rosną w zastraszającym tempie. Jak sobie z tym radzić? Przeglądaj okazje w cyklicznych gazetkach promocyjnych najpopularniejszych sieci handlowych. Znajdziesz tam setki promocji na sezonowe owoce i warzywa, mięso, nabiał, pieczywo, środki czystości i wiele innych artykułów. Czasami, dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilka złotych na konkretnym produkcie.

Dodatkowo największe sieci, jak Biedronka czy Lidl, wprowadzają specjalne akcje dla klientów (tarcza antyinflacyjna), w których obniżają ceny kilkuset podstawowych produktów żywnościowych. Przy dużych zakupach to oszczędność rzędu nawet kilkudziesięciu złotych.

W goodie znajdziesz wszystkie aktualne gazetki promocyjne największych sieci w jednym miejscu w aplikacji. Dzięki temu możesz je wygodnie przeglądać i porównywać ceny nawet podczas zakupów.

Odbieraj cashback przy każdych zakupach online

Czy wiesz, że kupując przez Internet możesz odzyskiwać część wydanych pieniędzy? Z programem goodie cashback zyskujesz nawet do 25% zwrotu, za zakupy w blisko 800 najpopularniejszych markach. Wystarczy, że podczas zakupów online, do ulubionego sklepu przejdziesz za pomocą specjalnego linku, który znajdziesz na goodie. Później składasz zamówienie jak zwykle, a po zrealizowanej transakcji otrzymujesz cashback na swoje konto w goodie. Pieniądze następnie wypłacasz na swoje konto bankowe. Użytkownicy goodie cashback wypłacają na swoje konta średnio 80 zł miesięcznie!

Cashback możesz odbierać za zakupy rozmaitych produktów w kategoriach: moda, elektronika, beauty, sport, zabawki, książki, a nawet restauracje czy zakupy spożywcze. Sprawdź i oszczędzaj na każdych zakupach! Przeczytaj, jak zacząć korzystać w specjalnym poradniku cashback.

oszczędzanie podczas inflacji
Smart shopping to jeden z lepszych sposobów, jak oszczędzać na zakupach.

Korzystaj z okazji – kup zanim będzie drożej

Trudno liczyć na to, że w najbliższym czasie ceny zaczną spadać. Dlatego, jeśli musisz kupić potrzebne produkty, sprzęt czy wybrać prezent, korzystaj z promocji, by zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent. Wiele okazji jest limitowanych lub ograniczonych czasowo. Ponadto sklepy często udostępniają kody dodatkowo obniżające ceny. Wszystkie te promocje, dodawane i aktualizowane na bieżąco, znajdziesz na goodie.pl. Pobierz aplikację goodie, by być na bieżąco i dostawać powiadomienia o interesujących Cię ofertach.

Ogranicz wydatki

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać więcej? Jednym z podstawowych kroków będzie wykreślenie z budżetu kilku zbędnych wydatków. To oczywiście nie jest łatwe. Bardzo szybko przyzwyczajamy się do pewnych wygód, czy określonego sposobu życia. Spróbuj znaleźć takie elementy, bez których Twoje dotychczasowe zwyczaje nie ucierpią znacząco. Zacznij częściej gotować w domu i zapraszać gości do siebie, zamiast wychodzić ze znajomymi do restauracji. Zrezygnuj z subskrypcji, z których przez większość czasu nie korzystasz lub bez których spokojnie możesz się obejść. Już dawno nie byłeś/aś na siłowni, a co miesiąc opłacasz abonament? Rozwiąż umowę i zacznij ćwiczyć na świeżym powietrzu. Z pewnością znajdziesz kilka takich wydatków, które uda Ci się wyeliminować.

Kup kilka produktów i zapłać mniej

Podstawową zasadą robienia zakupów powinien być umiar. Nie warto kupować więcej niż potrzebujesz, ale jeśli korzystasz z jakichś produktów w dużej ilości, możesz rozważyć zakup od razu kilku sztuk i nie płacić kilkukrotnie za koszty dostawy. Wiele sklepów także internetowych oferuje promocje, w których zakup kilku produktów, tzw. wielopaków, opłaca się bardziej niż pojedyncze sztuki. W ten sposób możesz kupić środki czystości, kosmetyki czy pieluszki dla dzieci.

Sposobów na to, jak oszczędzać jest więcej. Z pewnością znajdziesz takie, które pozwolą Ci zrealizować swoje cele. Pamiętaj, że już samo odpowiednie planowanie wydatków oraz smart shopping może pomóc oszczędzać i uniknąć większych wyrzeczeń.