Bądź piękna dzięki zielonej herbacie! Przepisy na domowe maseczki
Zielona herbata stała się obowiązkowym elementem jadłospisu osób, które dbają o zdrowie. Jednak warto po nią sięgnąć także w innej formie. Dzięki prozdrowotnym właściwościom jest cennym składnikiem wielu kosmetyków. Zobacz, jak samemu wykonać domowe maseczki z zieloną herbatą.
Zielona herbata dla zdrowia
Zielona herbata jest napojem bardzo bogatym w witaminy (A, B, C E), minerały (wapń, potas, magnez i cynk) oraz antyoksydanty, dlatego warto pić ją każdego dnia. Posiada właściwości przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i opóźniające starzenie się organizmu! Ma też silne działanie regenerujące, detoksykujące, tonizujące i nawilżające skórę. Aby wzmocnić dobroczynne działanie herbaty, możesz ją stosować nie tylko od wewnątrz, ale i na zewnątrz – w postaci kosmetyków czy domowych maseczek.
Odpowiednio, krótko parzona i zalewana wodą o temperaturze 80 stopni, a nie wrzątkiem, smakuje doskonale. Możesz wybrać mieszanki z dodatkiem cytrusów czy słodkich owoców, które złagodzą charakterystyczny smak naparu. Ciekawą alternatywą są też napoje na bazie zielonej herbaty, ważne jednak, aby wybierać te niedosładzane i bez sztucznych dodatków. Przykładem są herbaty SOTI Natural w butelce, które dzięki odpowiednio opracowanemu sposobowi parzenia zachowują nawet 3 tys. razy więcej antyoksydantów niż tradycyjnie parzony napój. Mogą więc z powodzeniem stanowić bazę domowych maseczek.
Zielona herbata dla urody
Kosmetyki z zieloną herbata nadają się dla każdej skóry – działają antybakteryjnie, pomagają zwalczać trądzik i stany zapalne, hamują wytwarzanie sebum u skóry tłustej, zapobiegają pękaniu naczynek i powstawaniu zaskórników. Lista zbawiennych właściwości zielonej herbaty dla skóry jest bardzo długa, dlatego znajdziemy ja w liniach kosmetyków dla młodzieży, jak i przeciwzmarszczkowych czy antycellulitowych.
Zielona herbata zawiera dużo przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się skóry, sprawiają, że tkanka łączna i naczynia krwionośne są mocniejsze. Obecna jest również w szamponach przeciwłupieżowych ze względu na właściwości normalizujące, skuteczne w przypadku łupieżu. Znajdziesz je też w kosmetykach po opalaniu ze względu na właściwości chłodzące i kojące. Coraz częściej można też spotkać preparaty ujędrniające z zieloną herbatą. To z kolei zawdzięczamy pobudzającym właściwościom herbaty, adekwatnym do kofeiny: przyspiesza spalanie tłuszczu, poprawiając też ukrwienie skóry.
Kosmetyki z zieloną herbatą polecane są np. osobom, które mieszkają w mieście i narażone są na liczne zanieczyszczenia. Powodują one podrażnienia, odwodnienie, nadprodukcję sebum oraz zmiany trądzikowe. Ekstrakt z zielonej herbaty nie tylko odświeża, oczyszcza i nawilża, ale zapobiega również osadzaniu się na powierzchni naskórka zanieczyszczeń. Możesz użyć lekkiego kremu na dzień, aby ochronić skórę przed negatywnym działaniem smogu oraz bogatego kremu na noc, aby wzmocnić regenerację skóry. Ekstrakt zielonej herbaty znajdziesz również w maseczkach typu peel off lub na płachcie.
Wartym uwagi kosmetykami są hydrolaty, czyli destylaty z liści zielonej herbaty, będące ciekawą alternatywną dla popularnych toników i mleczek oczyszczających. Hydrolaty działają tonizująco, lekko ściągająco, antyoksydacyjnie, nawilżająco i łagodząco na skórę. Dostarczają skórze łatwo przyswajalnych składników mineralnych.
Kolejnym wartościowym produktem pielęgnacyjnym są olejki z zielonej herbaty. Przede wszystkim mają działanie antyseptyczne i antybakteryjne, a więc zapobiegają powstawaniu wyprysków. Normalizują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu cera jest mniej tłusta i błyszcząca. Jako jeden z niewielu składników stosowanych w leczeniu trądziku nie wysuszają skóry.
Domowe maseczki z zielonej herbaty
Jeśli lubisz stosować kosmetyki własnej roboty, to koniecznie spróbuj maseczki na bazie zielonej herbaty. Sprawdzi się zarówno w przypadku cery tłustej, jak i suchej czy wrażliwej. Przygotowanie takiej maseczki jest bardzo proste. Oto 3 sprawdzone przepisy:
Maseczka odmładzająca
Składniki:
- łyżka zielonej herbaty matcha sproszkowanej
- 3-4 łyżek miodu
Przygotowanie:
Składniki mieszaj ze sobą do uzyskania lekko-rzadkiej konsystencji. Delikatnie nałóż pastę na twarz i pozostaw na ok. 20 min.
Działanie: Maska dzięki wysokiej zawartości polifenoli (silnych antyoksydantów) pochodzących z herbaty sprawdzi się u osób, u których pojawiły się już pierwsze zmarszczki. Kosmetyk posiada właściwości ujędrniające, ściągające i wygładzające, dzięki czemu zmniejsza niedoskonałości skóry oraz zapobiega powstawaniu kolejnych.
Maseczka do cery tłustej
Składniki:
- łyżka naparu zielonej herbaty
- 3-4 łyżki mąki ryżowej
- łyżka soku z cytryny
Przygotowanie:
Herbatę zaparz w 100 ml gorącej (ale nie wrzącej!) wody, a następnie ostudź. 3 łyżki naparu połącz z mąką ryżową i sokiem z cytryny. Możesz użyć gotowego naparu SOTI Natural. Nałóż pastę na twarz i pozostaw na 20 min.
Działanie: Zielona herbata świetnie wpływa na tłustą cerę – hamuje wydzielanie sebum, zapobiega błyszczeniu się skóry i ogranicza powstawanie wyprysków. Dodatek soku z cytryny pobudza zaś produkcję kolagenu i rozjaśnia przebarwienia.
Zimowa maseczka nawilżająca
Składniki:
- łyżka zielonej herbaty
- ¼ dojrzałego banana
- łyżka jogurtu naturalnego
Przygotowanie:
Zieloną herbatę zaparz w 100 ml gorącej wody lub alternatywnie skorzystajcie z naturalnego, butelkowanego naparu . ¼ banana rozgnieć widelcem, dodaj jogurt naturalny i 2-3 łyżki ostudzonego naparu herbacianego. Nałóż na twarz i pozostaw na ok. 20 min.
Działanie: Maseczka idealna dla osób z suchą, bądź przesuszoną skórą. Odżywia i nawilża naskórek pozostawiając go miękkim i przyjemnym w dotyku. Szczególnie polecana w okresie jesienno-zimowym.
Wykorzystano materiały prasowe firm: Bielenda, Elfa Pharm, SOTI Natural
Sprawdź też: