Zabawki, także te edukacyjne, to temat, który pojawia się w rozmowach rodziców i dziadków jeszcze przed narodzinami dziecka. Trudno się temu dziwić, bowiem dobrej jakości zabawka, dobrana odpowiednio do potrzeb i wieku dziecka, nie tylko sprawi mu przyjemność, ale także pomoże poznawać świat i jego tajemnice.

Wybór odpowiedniej zabawki edukacyjnej nie jest jednak rzeczą prostą. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele rozmaitych gier i akcesoriów, że trudno się w tym odnaleźć. Co więc wybrać dla 2-latka? Co kupić 3-latkowi? Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci wybrać? Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych propozycji!

Zabawki edukacyjne dla 2-latka

W wieku dwóch lat dziecko intensywnie poznaje świat i chłonie wszystkie jego zasady i prawidłowości. Dlatego też dobrze jest wybrać zabawkę, która nie tylko zajmie malucha na jakiś czas, ale także – a może przede wszystkim – zainteresuje i nauczy czegoś nowego.

Warto także kupować, lub samemu tworzyć, zabawki sensoryczne, a więc takie, które zapewnią mu właściwą dawkę stymulacji wszystkich zmysłów.

Popularnym i łatwo dostępnym produktem dla dwulatka, który jednocześnie świetnie stymuluje jego wyobraźnię i pobudza kreatywność, jest piasek kinetyczny oraz masa plastyczna, dostępne w sklepie Smyk.

Masa plastyczna daje dziecku niemal nieograniczone możliwości zabawy! Maluch nie tylko rozwija swoje zmysły i umiejętności manualne poprzez ugniatanie, rolowanie i lepienie, ale także ma możliwość przeniesienia się do dowolnej scenerii. Może ulepić dom z ogrodem oraz zwierzętami, sklep ze wszystkimi produktami spożywczymi, samochód, wieżowiec i wiele, wiele innych.

To z kolei otwiera przed nim rozmaite możliwości. Możesz rozpocząć zabawę z maluchem od lepienia dowolnych kształtów i skończyć na kupowaniu pieczywa i pomidorków w sklepie z masy plastycznej!

Pamiętaj, aby nie ograniczać rozwoju malucha i nie narzucać mu, co dokładnie powinien ulepić. Pozwól mu stworzyć coś samodzielnie!

Poznajmy wspólnie literki

Mogłoby się wydawać, że nauka alfabetu to dla dwuletniego malucha jeszcze za dużo – nic bardziej mylnego! Doskonałą zabawką edukacyjną dla 2-latka są trójwymiarowe puzzle czy układanki z literkami w roli głównej. Być może pociecha od razu nie opanuje całego alfabetu, jednak taka zabawa z pewnością ułatwi późniejszą naukę.

Zabawie układanką z alfabetem mogą także towarzyszyć różnego rodzaju zabawy słowne. Kiedy maluch układa literkę na swoim miejscu, postaraj się znaleźć wraz z nim kilka słów zaczynających się na nią. Możesz także dopytać dziecko, jaki dźwięk wydaje przedmiot, osoba lub zwierzę na daną literę. Przy literce „W” może to być wagon, robiący „czu-czu” i wąż, robiący „sssss”.

Ponadto, dzięki wszelkiego rodzaju układankom i trójwymiarowym puzzlom, dziecko rozwija swoją wyobraźnię przestrzenną i poznaje różnorodność kształtów; dowiaduje się, że otaczające go przedmioty nie są takie same i różnią się między sobą kształtem, rozmiarem czy kolorem. Edukacyjne puzzle znajdziesz w sklepie Urwis, natomiast interaktywne układanki i sortery w sklepie 4Toys.

Zabawki edukacyjne dla dwulatka – co jeszcze wybrać?

Jeżeli często podróżujesz, odwiedzasz rodzinę ze swoim dwulatkiem lub dużo bawicie się w ogrodzie, z całą pewnością Twojemu maluchowi spodoba się, i przyda, układanka magnetyczna! Jest to ulepszona wersja doskonale znanej zabawy.

Świetnie sprawdza się na wszelkiego rodzaju wyjazdach lub podczas wizyty u dziadków czy znajomych. W skład wchodzi co najmniej kilkadziesiąt różnorodnych elementów, z których dziecko może dowolnie układać stabilny obraz. Układanka nie tylko pobudza wyobraźnię, ale także pozwala zachować obrazek na nieco dłużej, a dzięki powierzchni magnetycznej zapobiega zgubieniu się któregoś z elementów.

Myśląc o różnych miejscach do zabawy, nie sposób nie wspomnieć o łazience i harcach podczas kąpieli. Świetnie w takiej sytuacji sprawdzą się kąpielowe gryzaki lub kauczukowe zabawki kąpielowe, które znaleźć można w sklepie Fikomiko – pozwalają maluchowi poznać świat związany z wodą, czyli ryby, wodne rośliny, statki. Dodatkowo przyjemne akcesoria umilą mu nie zawsze lubiany przez dzieci czas kąpieli.

Zabawki edukacyjne dla 3-latka

Dla trzylatka doskonałą zabawą będzie odgrywanie różnego rodzaju ról i sytuacji, oczywiście z pomocą zabawek. Jeśli widzisz, że maluch bacznie przypatruje Ci się, kiedy przygotowujesz obiad, możesz kupić mu dziecięcą kuchnię, sklep lub restaurację, dzięki którym dowie się, jak nazywają się poszczególne produkty spożywcze i jak zachowywać się w sytuacjach społecznych. Dla małego majsterkowicza podglądającego tatę przy pracy sprawdzi się dziecięcy warsztacik, w którym będzie mógł naprawić Twój “zepsuty” zegarek lub pilot do telewizora. Tego typu zabawki dostępne są w sklepie Mamabrum.

Jakie jeszcze zabawki edukacyjne dla trzylatka dobrze się sprawdzą? Z całą pewnością popularne i niezawodne od lat klocki Lego Duplo. Dzięki nim maluch rozwija swoją wyobraźnię i uczy się budować proste konstrukcje, w które potem może tchnąć życie podczas wspólnej zabawy z mamą lub tatą.

Mając niemal nieograniczone pole do popisu, dziecko może zbudować z klocków co tylko zechce, a Ty, obserwując jego poczynania, postaraj się, aby dowiedziało się jak najwięcej na temat świata, który stworzy – chatki czarownicy, zoo czy ciastkarni.

Trzyletniego malucha możesz także podczas zabawy spróbować zainteresować językiem obcym. W tym wieku dziecko niesamowicie chłonie wszystkie informacje, także słowa w innym języku. Pomocne będą w tym różnego rodzaju książeczki edukacyjne, karty i układanki.

Jakie klocki wybrać dla 3-latka?
Układanki, puzzle i klocki to najpopularniejsze zabawki edukacyjne dla najmłodszych.

Wspieraj naukę, nie zapomnij o zabawie!

Nauka poprzez zabawę to doskonałe połączenie dla każdego dziecka. Warto jednak pamiętać, aby umiejętnie i cierpliwie łączyć te dwa elementy. Pociecha chętnie poznaje świat i uczy się nowych rzeczy, jednak równie ważne jest to, aby przede wszystkim dobrze bawić się z mamą, tatą czy rodzeństwem.

Po skończonej zabawie postaraj się nakłonić dziecko, aby pomogło Ci posprzątać, także i tę czynność zmieniając w swoistą zabawę oraz naukę utrzymywania porządku. Pamiętaj – w świecie kilkulatka wszystko może być powodem do wspaniałej przygody!

W programie cashback biorą udział takie sklepy z akcesoriami dziecięcymi, jak: