Masz dużą rodzinę? A może pracujesz zdalnie z własnego domu i gotujesz w nim częściej, niż zwykle? Efekt w obu przypadkach jest ten sam – góra naczyń stale oczekuje na to, by je pozmywać. Jeśli posiadasz zmywarkę do naczyń, ten tekst jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Poznaj wyniki rankingu najpopularniejszych w Polsce tabletek do zmywarek i świadomie zdecyduj, którą z 10 przetestowanych marek wybrać. Badania przeprowadzono we wrześniu 2020 roku na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Które tabletki do zmywarek czyszczą najdokładniej?

Kiedy kultury bakterii opanowują brudne naczynia, potrzebujesz najlepszych tabletek do zmywarek – czyli takich, które najdokładniej usuwają osady i zanieczyszczenia. W testach UOKiK w tej kategorii bezapelacyjnie zwyciężyły tabletki do zmywarek Finish, perfekcyjnie czyszcząc naczynia szklane, żaroodporne i ceramiczne pozostawione wcześniej na 3, 24 i 72 godziny. Produkt tej firmy wykazał się stuprocentową skutecznością przy usuwaniu pozostałości produktów zbożowych, śladów przypalenia oraz osadów z herbaty i kawy. Nieco mniejszą, choć wciąż wysoką skutecznością mycia mogły pochwalić się tabletki do zmywarek marki W5 (wyprodukowane dla Lidla – zyskały 5 gwiazdek w teście), Filip (wyprodukowane dla Delko – również 5 gwiazdek), Ludwik (4 gwiazdki) oraz Fairy, Big Efekt, Somat i Sunlight (wszystkie po 3 gwiazdki). Najgorzej wypadły marki Brilly (2 gwiazdki) i Kraft, która zdobyła tylko jedną gwiazdkę, a jej skuteczność mycia po 72 godzinach spadła do poziomu 68,75%.

Najlepsze marki tabletek do zmywarek
Na rynku istnieje wiele rodzajów tabletek do zmywarek – wybierz najlepsze!

Ile kosztują najlepsze tabletki do zmywarek?

W badaniu sprawdzono, jak wypadła skuteczność badanych tabletek do zmywarek w stosunku do ceny. Tu pierwsze miejsce zajęły dwie marki – Big Efekt (0,33 zł za jedną tabletkę) i Filip (0,38 zł). Nieco gorzej wypadł W5 (0,43 zł za jedną tabletkę) i Brilly (0,49 zł) oraz Somat (0,61 zł), Kraft (0,63 zł), Ludwik (0,69 zł) i lider poprzedniej kategorii Finish (0,71 zł). Najwięcej za zmywanie płacą użytkownicy tabletek do zmywarek Sunlight (0,91 zł) i Fairy (aż 1,08 zł za sztukę). Naczynia wyjęte ze zmywarek po użyciu produktów każdej z 10 badanych marek miały widoczny połysk i żadnych smug.

Tabletki do zmywarek – co kryje opakowanie?

Ostatnią rzeczą, na którą zwrócili uwagę testujący, była liczba tabletek do zmywarek w opakowaniu. Produkt marki Ludwik zawierał o jedną sztukę mniej, niż zadeklarowano na etykiecie. W opakowaniach Brilly i Sunlight znalazło się odpowiednio o 1 i 2 tabletki więcej, a pozostałe marki oferowały liczbę sztuk zgodną z zadeklarowaną.

Czy już wiesz, które tabletki do zmywarek wybrać? Sprawdź ceny w aktualnych gazetkach najpopularniejszych sklepów.