Zakupy online są obecnie tak powszechną czynnością wykonywaną w internecie jak sprawdzanie poczty elektronicznej czy stanu konta bankowego. Nic więc dziwnego, że chętnie dokonujemy zakupów już nie tylko w lokalnych sklepach, ale na znacznie szerszą skalę. Przykładem tego jest chociażby wciąż rosnąca popularność strony internetowej Aliexpress, zajmującej się sprzedażą detaliczną na skalę światową.

Coraz więcej osób poznaje fenomen Aliexpress, zamawiając ze strony najróżniejsze produkty. Co warto wiedzieć o zakupach na Aliexpress i jakie ciekawe artykuły można znaleźć w tym globalnym sklepie? Postanowiliśmy nieco zgłębić ten temat i podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami! Dlatego dziś podpowiadamy, jak kupować na Aliexpress.

Aliexpress – jak to się zaczęło?

Aliexpress to obecnie jeden z najpopularniejszych sklepów internetowych, prowadzący sprzedaż na skalę globalną. Witryna stworzona została w roku 2010 przez chińskiego przedsiębiorcę Jacka Ma.

Obecnie strona posiada dwanaście wersji językowych. Dostępna jest w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim, polskim, włoskim, tureckim, rosyjskim, arabskim, koreańskim, portugalskim i hebrajskim. Podobna różnorodność i elastyczność strony widoczna jest w opcji wyboru waluty.

Co można znaleźć na Aliexpress?

Witryna podzielona została na kilkanaście głównych kategorii, w których znaleźć można miliony rozmaitych produktów. Kategorie tematyczne na stronie to między innymi:

 • moda damska,
 • moda męska,
 • telefony i telekomunikacja,
 • komputery,
 • artykuły biurowe i szkolne,
 • bezpieczeństwo i ochrona,
 • elektronika użytkowa,
 • biżuteria i zegarki,
 • dom i ogród,
 • zwierzęta,
 • AGD,
 • zabawki,
 • zabawa i sport,
 • uroda, zdrowie i włosy.

Poza olbrzymią różnorodnością i bogactwem asortymentu strona Aliexpress słynie również z wyjątkowo niskich cen oraz, niestety, dłuższego niż w przypadku innych sklepów internetowych oczekiwania na dostawę.

Fenomen niskich cen produktów dostępnych na stronie wynika z tego, że przez Aliexpress często kupujemy artykuły bezpośrednio od samego producenta. Taki rodzaj transakcji znacznie obniża koszty. Ponadto koszty produkcji w Chinach są zdecydowanie niższe niż w krajach europejskich, dzięki czemu możemy cieszyć się atrakcyjnymi stawkami za wybrane artykuły.

Możliwość tak tanich zakupów na Aliexpress ma swoje źródło również w specyfice chińskiego rynku. Chiny znane są z masowej produkcji rozmaitych artykułów, jak i produkcji ich podróbek na szeroką skalę. Niekiedy atrakcyjne ceny na stronie wynikają więc ze stosunkowo niższej jakości produktów. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić opis artykułu, jak również informacje o sprzedawcy oraz opinie użytkowników przed dokonaniem zakupu. Na stronie znaleźć można wiele ciekawych produktów, jednak należy zachować ostrożność i umieć odróżnić oryginał od falsyfikatu.

Na co zwrócić uwagę, korzystając z witryny?

Jak zagwarantować sobie bezpieczeństwo zakupów? Nie jest to nic trudnego; wystarczy bowiem, podobnie jak na innych stronach sklepów internetowych, odszukać informacje na temat osoby lub firmy sprzedającej, prześledzić jej historię działalności w witrynie oraz sprawdzić opinie innych użytkowników. Dzięki tym kilku prostym czynnościom możemy mieć pewność, że zakupiony produkt spełni nasze oczekiwania i nie zawiedzie nas.

Witryna bardzo ceni sobie bezpieczeństwo kupujących. Polityka firmy zakłada na przykład, że pieniądze są wypłacane sprzedawcy dopiero w momencie otrzymania przesyłki przez kupującego. Tego typu praktyka znacznie podnosi bezpieczeństwo i komfort zakupów na stronie.

Kolejną cechą charakterystyczną dla Aliexpress jest stosunkowo długi czas oczekiwania na dostawę. Dzieje się tak dlatego, że podróżujący do nas aż z Chin towar musi przebyć bardzo długą drogę i kilkakrotnie zatrzymać się na granicach w celu sprawdzenia, na tak zwanym cle. Na swoje zakupy musimy więc poczekać około 2–3 tygodnie. Istnieją także możliwości wyboru produktów w opcji super szybkiej dostawy.

Wygodnie zakupy na AliExpress
AliExpress to sposób na tanie i wygodne zakupy.

Jak kupować na Aliexpress?

Jak znaleźć pożądany produkt i kupić go na stronie Aliexpress? Może wydawać się to skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie dokonywały zakupów na zagranicznych stronach, jednak wystarczy poznać kilka najważniejszych zasad i wskazówek, aby mieć pewność, że nasze zakupy na Aliexpress będą udane.

Przede wszystkim warto na początku zmienić język strony na polski w celu szybszego i łatwiejszego przeglądania asortymentu strony. Można zrobić to, klikając w prawym górnym rogu witryny w rozwijane menu z językami lub wpisując w pasek adresu https://pl.aliexpress.com, czyli adres strony z przedrostkiem “pl”.

W prawym górnym rogu strony można również znaleźć menu dotyczące waluty oraz kraju wysyłki. Po zaznaczeniu odpowiednich pól w menu jeszcze przed rozpoczęciem zakupów warto także założyć sobie konto na stronie. W tym samym miejscu, a więc w prawym górnym rogu witryny, klikamy w przycisk “Dołącz za darmo”. Następnie puste pola wypełniamy swoim adresem mailowym, imieniem, nazwiskiem oraz hasłem do konta, po czym klikamy w przycisk “Utwórz konto”. Teraz należy tylko potwierdzić swój adres mailowy, klikając w otrzymany link, i możemy już przystąpić do poszukiwań i zakupów!

Zakupy na Aliexpress krok po kroku

Dzięki pogrupowaniu produktów w sklepie na kategorie i podkategorie, a także za sprawą dostępnej w witrynie wyszukiwarki możemy łatwo znaleźć to, czego akurat szukamy. Spośród wielu dostępnych produktów warto wybierać te, których sprzedawcy cieszą się najlepszymi opiniami. Dobrze jest także sprawdzić, czy sprzedawca posiada tytuł “Najlepsza marka” na swoim profilu; status ten przyznaje się osobom lub firmom o najlepszej reputacji i ocenach na stronie.

Po wyborze pożądanego produktu wystarczy kliknąć przycisk “Kup teraz”, aby przejść do szczegółów zamówienia takich jak płatność i opcje dostawy. Za produkty kupione na Aliexpress można zapłacić za pomocą karty kredytowej i debetowej Visa oraz MasterCard. Możliwe jest także wykonanie przelewu internetowego za pośrednictwem takich systemów jak Przelewy24 czy PayU.

Po otrzymaniu płatności sprzedawca kompletuje i wysyła do nas paczkę w ciągu 2–4 dni roboczych. Kiedy przesyłka będzie już w drodze, możemy śledzić ją za pomocą specjalnego kodu śledzącego, który otrzymamy w mailu z potwierdzeniem wysyłki.

Po otrzymaniu przesyłki mamy także możliwość złożenia reklamacji, zamiany produktu lub jego zwrotu oraz otrzymania z powrotem kwoty za swoje zakupy w Aliexpress.