Podróże z pewnością dają dużą satysfakcję i radość. Czy po raz kolejny zwiedzamy ulubione miasto, czy po raz pierwszy zobaczymy Wieżę Eiffla –  na podróże zawsze czeka się z niecierpliwością.

Światowy Dzień Turystyki obchodzimy 27 września. Ustanowiony został przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) i ma na celu promocję zrównoważonej turystyki dostępnej dla każdego. Podróże małe i duże, góry, lasy, morza, turystyka lokalna i zagraniczna – z pewnością każdy znajdzie swoje własne umiłowanie. Turystyka jest sposobem na odpoczynek od codziennej rutyny. Jest również wspaniałą okazją do poznania nowego miasta, ludzi, kraju a jednocześnie – kultury i tradycji. Ważne jest podkreślenie, że turystyka jest również katalizatorem napędzającym gospodarkę oraz skarbcem nowej wiedzy, emocji i wrażeń.

Hasła Światowego Dnia Turystyki

Czy wiesz, że co roku Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest pod nowym hasłem? Oto kilka przykładów:

 • Wkład turystyki w zachowanie dziedzictwa kulturowego, pokoju oraz wzajemnego zrozumienia (1980)
 • Swobodny przepływ turystów tworzy jeden świat (1989)
 • Komunikacja, informacja i edukacja: mocne linie rozwoju turystyki (1991)
 • Turystyka: wiodąca aktywność XXI wieku do stworzenia miejsc pracy oraz ochrony środowiska naturalnego (1997)
 • Ekoturystyka – klucz do zrównoważonego rozwoju (2002)
 • Turystyka: odpowiedź na wyzwania stawiane zmianą klimatu (2008)
 • Turystyka i woda: ochrona naszej wspólnej przyszłości (2013)
 • Turystyka i praca: lepsza przyszłość dla wszystkich (2019)

Światowy Dzień Turystyki – rodzaje wypraw podróżniczych

Turystyka z pewnością jest ciekawa i bardzo różnorodna – wczasy, wyjazdy weekendowe, dłuższe podróże, zwiedzanie lokalnie i zagraniczne. Istnieje kilka rodzajów turystyki, przy czym mogą one się wzajemnie dopełniać. Turystyka krajowa jest nakierowana na zwiedzanie własnego kraju. Turystyka biznesowa bazuje na tym, że dana osoba przebywa poza swoim codziennym otoczeniem (np. odbywając podróże związane z pracą) do okresu 1 roku. Agroturystyka związana jest z poznawaniem wiejskiego życia. Do tego zaliczyć można poznanie zwyczajów, historii, terenów oraz aspektu etnicznego. Turystyka rekreacyjna i wypoczynkowa skierowana jest na wymarzony odpoczynek po intensywnym czasie pracy lub nauki. Zazwyczaj są to kierunki przyrodnicze – rzeki, jeziora, lasy, góry, Również popularnym kierunkiem jest odpoczynek nad morzem. Turystyka gastronomiczna jest ciekawym kierunkiem dla smakoszy. Taki rodzaj turystyki nakierowany jest na poznanie prawdziwej kuchni danego regionu, kraju. Przez poznanie narodowych dań poznać można również historię i kulturę miejscowości. Hiszpańska paella, gruzińskie chaczapuri, sznycel wiedeński, czy polski żurek – czasami, regionalne dania najlepiej smakują w podróży! Turystyka zagraniczna, jak sama nazwa wskazuje, kieruje poza granicy kraju zamieszkania, wystarczy tylko wybrać kierunek i kupić bilet. Turystyka miejska skupia się na zwiedzaniu miast. Zabytki, muzea, architektura – wszystko, co może przyciągnąć uwagę. Przeciwieństwem do turystyki miejskiej jest turystyka przyrodnicza, która poświęcona jest nawiązaniu relacji z naturą i ucieczką od, często szybkiego, życia miast. Turystyka aktywna to polowanie na różnego rodzaju sporty we własnym kraju i za granicą. Może surfing na Hawajach? 😉 Jeszcze jednym rodzajem turystyki jest turystyka kulturowa. Skupia się na zwiedzaniu zabytków, poznaniu historii, mitów, zwyczajów – czyli aktywności podróżnicze bazujące na poznawaniu dziedzictwa i kultury kraju.

„Czy wiesz, że…”, czyli ciekawostki o turystyce

Turystyka sama w sobie jest zjawiskiem ciekawym – miejsca i atrakcje potrafią zaskoczyć. Niemniej jednak zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi turystyki. Niektóre z pewnością są zaskakujące! 😉

 • Wiesz, co oznaczają kolory szlaków górskich? Niekoniecznie stopień trudności trasy. Kolor czarny jest najkrótszym szlakiem dojściowym. Kolory żółty i niebieski również są trasami krótkimi. Kolor niebieski poprowadzi najdłuższą drogą, a kolor czerwony sygnalizuje, że jesteśmy na szlaku głównym, na którym czekają na nas najważniejsze i malownicze punkty trasy.
 • Pilot i drugi pilot przed lotem mają różne posiłki, ze względu na minimalizację ryzyka zatrucia obydwu pilotów podczas lotu.
 • Pojemność paliwa, którą może pomieścić Boeing 747 wystarczy, żeby samochód okrążył planetę 4 razy.
 • Najwięcej pokoi hotelowych znajduje się w Las Vegas.
 • Istnieje ponad 150 rodzajów turystyki.
 • Turystyka jest branżą, która zatrudnia najwięcej pracowników.
 • Najmniejszym państwem świata jest Watykan.
 • Język hiszpański uznawany jest za najszczęśliwszy język świata.
 • Podróże obniżają ryzyko zawału serca.
 • Podróże pobudzają kreatywność.

Co zabrać w podróż?

Każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy kupić bilety, sprawdzić program wycieczki, spakować potrzebne rzeczy. Nie należy zapomnieć o niezbędnych rzeczach każdego podróżnika. Po pierwsze – dokumenty. Czy to podróż lokalna, czy zagraniczna – należy mieć przy sobie dokument identyfikacyjny (paszport/dowód osobisty). Po drugie – ubezpieczenie zdrowotne. Zdrowie jest najważniejsze, więc nigdy nie rezygnuj z opcji ubezpieczenia. Po trzecie – pieniądze. Musisz oszacować, ile zostanie wydane w podróży. Dobra rada – zabierz ze sobą zarówno kartę, jak i pieniądze, które najlepiej trzymać w różnych miejscach na wypadek kradzieży. Kolejnym ważnym elementem podróży jest apteczka, w której koniecznie powinny się znaleźć leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz środki antybakteryjne.

Jak przygotować się do podróży i jednocześnie oszczędzać?

 • Nocleg zarezerwujesz poprzez Booking.com
 • Kremy przeciwsłoneczne z filtrem SPF znajdziesz w Hebe
 • Akcesoria do pływania oferuje Decathlon
 • Ubrania dla aktywnej turystyki znajdziesz w Adidas
 • Buty sportowe (do treckingu, czy podróży górskich) oferuje CCC

Życzymy udanych podróży!

Źródła:

UNWTO | World Tourism Organization a UN Specialized Agency

50 fascinating facts about the travel and tourism industry – Tourism Teacher