Koniec lata i początek jesieni to w Polsce uwielbiany przez wielu sezon na grzyby. W naszym kraju popularne jest zarówno przygotowywanie i spożywanie potraw z grzybami, jak i samo ich zbieranie. Grzybobranie oraz odpowiednie przygotowywanie, w szczególności suszenie grzybów wymaga jednak pewnej wiedzy, dzięki której możemy mieć pewność, że nasze zbiory będą smaczne i bezpieczne do spożycia.

Grzybobranie – od czego zacząć?

Najważniejsze w przypadku zbierania grzybów jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Bardzo istotne jest, aby podejmować się zbierania grzybów wyłącznie z odpowiednią wiedzą. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich możliwości rozpoznawania poszczególnych okazów, powinniśmy wybierać się na grzybobranie z bardziej doświadczonym grzybiarzem. Możemy także już po zbiorach zwrócić się o pomoc do sanepidu. W niektórych miastach jego pracownicy mogą bowiem pomóc nam w rozpoznaniu ewentualnych trujących grzybów.

Atlas grzybów
Źródło: swiatksiazki.pl

Możemy także skorzystać z pomocy atlasów grzybów, które znajdziemy w internetowych i stacjonarnych księgarniach, takich jak Świat Książki, oraz specjalnych aplikacji mobilnych, które po zeskanowaniu danego grzyba wyświetlą nam jego nazwę oraz najważniejsze informacje na jego temat. Jednak nawet korzystając z tego typu pomocy, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, gdyż w naszych lasach znaleźć można wyjątkowo kłopotliwe okazy, których rozpoznanie bywa naprawdę trudne.

Do udanego grzybobrania niezbędne jest także wybranie odpowiedniego miejsca. Doświadczeni grzybiarze posiadają swoje sprawdzone, ulubione lokalizacje, w których znaleźć można wiele dorodnych okazów. Warto wiedzieć, jakie warunki lubią poszczególne gatunki grzybów. Dla przykładu prawdziwek, zwany także borowikiem szlachetnym, najchętniej znajduje swoje miejsce pod iglastymi drzewami, takimi jak sosny czy świerki, z kolei popularny koźlarz często lokalizuje się pod brzozami.

Grzybobranie i kuchnia – co możemy przyrządzić z grzybów?

Polska kuchnia to wiele smacznych potraw, w których główną lub poboczną rolę odgrywają grzyby. Ponadto stanowią one także esencjonalny, wyjątkowo aromatyczny dodatek, stosowany do zup i sosów. Do najpopularniejszych dań z grzybami należą przede wszystkim zupa grzybowa, pieczeń z sosem z grzybów leśnych czy pojawiająca się na wigilijnym stole kapusta oraz pierogi z grzybami. Bardziej nowoczesne potrawy to różnego rodzaju makarony oraz risotto czy tarty z grzybami.

Jak zbierać grzyby?

Kiedy znajdziemy już pożądane okazy, musimy odpowiedzieć sobie na kolejne istotne pytanie – jak zbierać grzyby? Wiele mniej doświadczonych osób wybiera się na grzybobranie z małym nożykiem w ręku, aby po znalezieniu grzyba odciąć go w ¼ jego długości. Nie jest to jednak praktyka prawidłowa. Grzyby wyciągamy z ziemi w całości – delikatnie, lecz stanowczo, wykręcając je z gleby.

Taki sposób zbierania grzybów jest metodą prawidłową i polecaną przez najbardziej doświadczonych grzybiarzy.

Grzybobranie i co dalej? Jak suszyć grzyby?

Kolejną podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać po grzybobraniu, jest suszenie grzybów. Jak suszyć grzyby? Istnieje kilka możliwości – miłośnicy tradycyjnych metod suszą swoje zbiory w sposób naturalny na słońcu, jednak znacznie szybszym sposobem jest wykonanie suszenia w piekarniku lub z pomocą specjalnej suszarki do grzybów. Nowoczesne tego typu urządzenia znaleźć możemy w sklepach ze sprzętem AGD, takich jak Media Markt czy RTV Euro AGD, czy w niektórych dużych marketach, takich jak Makro.

Suszarka do grzybów
Źródło: euro.com.pl

Jeszcze przed rozpoczęciem procesu suszenia grzybów należy dokładnie je oczyścić oraz pokroić na mniejsze kawałki. Warto pamiętać, że oczyszczanie grzybów przeznaczonych bezpośrednio do spożycia różni się od tego, które wykonujemy przed ich suszeniem lub mrożeniem. Grzyby, które będziemy spożywać bezpośrednio po zebraniu i przygotowaniu, starannie opłukujemy pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie oskrobujemy ostrym nożykiem. Na koniec możemy delikatnie wytrzeć je z nadmiaru wilgoci ściereczką.

Grzyby przeznaczone do suszenia nie wymagają natomiast płukania. Należy starannie przetrzeć je lekko zmoczoną szmatką, a następnie oskrobać nożykiem.

Suszenie grzybów w piekarniku

Do suszenia grzybów w piekarniku możemy użyć jego standardowego wyposażenia, jakim są blachy, lub zaopatrzyć się w specjalne siatki do suszenia, które znajdziemy między innymi na Allegro. Proces rozpoczynamy od nagrzania piekarnika, najlepiej na programie termoobieg. Temperatura suszenia grzybów w piekarniku powinna oscylować między 40 a 60 stopni Celsjusza.

Siatka do suszenia grzybów w piekarniku
Źródło: allegro.pl

Do nagrzanego piekarnika wkładamy blachy lub siatki z grzybami i przymykamy drzwiczki, pozostawiając niewielki uchył. Grzyby powinny suszyć się w piekarniku przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Od czasu do czasu możemy sprawdzać ich stan, aby ocenić, ile jeszcze czasu wymagają.

Suszenie grzybów w suszarce

Suszenie grzybów w suszarce to nowoczesna, szybka i wygodna metoda przygotowywania swoich zbiorów do dalszego przechowywania. Nowoczesne suszarki dostępne na rynku to urządzenia posiadające praktyczne funkcje i udogodnienia, dzięki którym dopasujemy proces suszenia do liczby czy rodzaju grzybów oraz własnych potrzeb. Zdecydowaną zaletą metody jest – oprócz szybkości – możliwość suszenia większej liczby grzybów jednocześnie. Suszarki składają się zazwyczaj z kilku półek ustawionych pionowo, dzięki czemu możemy przy użyciu jednego nawiewu wysuszyć całe swoje zbiory.

Suszarka do żywności
Źródło: mediaexpert.pl

Jak suszyć grzyby w suszarce? Wystarczy przygotować sobie odpowiednie miejsce na urządzenie oraz oczyszczone grzyby, a następnie rozłożyć wszystkie półki suszarki i umieścić je obok siebie. Na każdym poziomie rozkładamy przygotowane grzyby w odpowiedniej odległości, tak aby nie zachodziły na siebie. Następnie ponownie składamy sprzęt i włączamy suszarkę. Optymalna temperatura suszenia grzybów w suszarce to 50 stopni Celsjusza. W nowoczesnej, specjalnej suszarce grzyby suszą się znacznie krócej niż ma to miejsce w piekarniku. W przypadku piekarnika może to być nawet 20 godzin, z kolei w przypadku suszarki – około 6.

Suszone grzyby należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Mogą to być blaszane lub plastikowe naczynia bądź słoiki umieszczone w ciemnym, chłodnym miejscu. Bardzo ważne jest, aby pilnować szczelności pojemników oraz temperatury przechowywania grzybów, tak by nie dopuścić do pojawienia się na nich wilgoci i pleśni.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: