Hulajnogi to środek transportu, który w ostatnim czasie niezwykle zyskał na popularności. Ze zwykłej dziecięcej zabawki hulajnoga przeistoczyła się w nowoczesny i praktyczny gadżet, dający sporą dawkę zabawy, satysfakcji i niezależności. Hulajnogi elektryczne znaleźć można obecnie w wielu sklepach. Przed zakupem warto jednak poznać ich najważniejsze parametry i kilka podstawowych zasad. Dzięki temu jazda nowoczesnym jednośladem będzie nie tylko przyjemna, ale i w pełni bezpieczna.

Hulajnogi elektryczne – najważniejsze walory

Zarówno hulajnoga elektryczna dla dorosłych, jak i hulajnoga elektryczna dla dzieci to nowoczesny sprzęt gwarantujący dużą dawkę dobrej zabawy. Doskonale sprawdza się w przypadku rodzinnych wypadów czy wycieczek do parku. Hulajnogi mają także wiele aspektów praktycznych. Przede wszystkim coraz częściej stają się wygodną alternatywą dla samochodu czy transportu publicznego zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzięki hulajnodze możemy szybko i sprawnie dojechać do szkoły czy pracy, bez konieczności stania w korkach, tłoczenia się w tramwaju bądź autobusie. Hulajnoga elektryczna dla dzieci i dorosłych jest także rozwiązaniem znacznie bardziej przyjaznym środowisku, gdyż nie generuje żadnych spalin.

Obecnie zdecydowana większość hulajnóg to sprzęty wysokiej jakości, wykonane z mocnych i odpornych materiałów. Elektryczne jednoślady są w stanie utrzymać nawet solidnie zbudowanego mężczyznę, o wadze do 150 kilogramów. Koła, w które najczęściej wyposażone są hulajnogi elektryczne, wykonane są z kauczuku lub odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. To czyni je doskonałymi do miejskiej dżungli, pełnej nierówności i drobnych przeszkód na drodze, w postaci małych kamyczków, zakrętek od butelek czy innych śmieci.

Hulajnoga elektryczna Xiaomi
Źródło: neonet.pl

Budowa hulajnogi elektrycznej

Hulajnoga elektryczna to mocna i solidna konstrukcja, która pozwala na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się. Hulajnogi elektryczne, które znajdziemy między innymi w sklepach z elektroniką, takich jak Neonet czy Media Expert, wyposażone są w szeroką podstawę, na której bez trudu zmieścimy obie stopy podczas jazdy – hamulce ręczny, nożny lub podwójny oraz, przede wszystkim, silnik elektryczny. Ponadto w hulajnodze elektrycznej znajdziemy także baterię oraz specjalne gniazdo do ładowania, jak również niezbędne i praktyczne elementy dodatkowe: lampy, licznik prędkości i specjalne zapięcia oraz mechanizmy służące do szybkiego złożenia pojazdu.

Do hulajnogi możemy także dokupić szereg dodatkowych akcesoriów i przydatnych gadżetów. Może to być praktyczna kieszonka lub sakiewka, która pomieści wszystkie nasze cenne drobiazgi, zabezpieczając je jednocześnie w trakcie jazdy. Mocne i odporne na wstrząsy sakiewki znajdziemy między innymi w sklepie 4KOM. Przyda się również dodatkowe oświetlenie oraz zapięcie, dzięki któremu będziemy mogli pozostawić nasz pojazd na przykład na klatce schodowej. Tego typu akcesoria dostaniemy w sklepie sportowym Decathlon.

Sakwa na hulajnogę
Źródło: 4kom.pl

Hulajnogi elektryczne – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Wśród wielu dostępnych na rynku hulajnóg elektrycznych znajdują się niestety także modele, które nie odznaczają się najwyższą jakością wykonania. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zapoznać się z jego parametrami technicznymi. Sprawdzić budowę, dodatkowe funkcje i akcesoria, a także oceny innych użytkowników. Warto także spojrzeć na oficjalne rankingi, przy tworzeniu których brane są pod uwagę najważniejsze parametry i aspekty nowoczesnych jednośladów.

Do najlepszych hulajnóg roku 2021 zalicza się takie modele jak:

  • hulajnoga elektryczna xiaomi Mi Electric Scooter Essential, charakteryzująca się atrakcyjną ceną i dobrymi parametrami,
  • hulajnoga Motus Scooty 10, doskonała do codziennego użytkowania,
  • hulajnoga SkateFlash SK Urban 3.0, będąca sprzętem wysokiej jakości, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Powyższe modele hulajnóg znajdziemy w sklepach sportowych, z elektroniką, a także na Allegro.

Hulajnoga SkateFlash SK Urban 3.0
Źródło: allegro.pl

Hulajnogi elektryczne – co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Jeszcze przed pierwszym użyciem i każdorazowo podczas jazdy należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Dzięki nim korzystanie z hulajnogi elektrycznej będzie w pełni satysfakcjonujące i bezpieczne zarówno dla nas, jak i innych uczestników ruchu.

Przede wszystkim pamiętajmy, że także na hulajnodze obowiązują nas przepisy. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dokładnie je sobie przypomnieć lub poznać od nowa. Mimo iż hulajnoga w dalszym ciągu nie została dokładnie umiejscowiona w drogowym kodeksie, my jako jej użytkownicy powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz innych. Jeżeli jeździmy hulajnogą po chodniku, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, która umożliwi nam bezpieczne manewrowanie pojazdem i zatrzymanie się w dowolnym momencie. Znacznie bezpieczniej jest jednak wybierać ścieżki rowerowe przy chodniku lub ulicy, po których poruszają się wyłącznie jednoślady, takie jak rowery czy właśnie hulajnogi. Na hulajnodze nie powinniśmy jednak jeździć bezpośrednio po ulicy.

Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy

Pamiętajmy także o noszeniu zabezpieczającego kasku. Hulajnogi elektryczne to pojazdy, które mogą osiągnąć prędkość do 40 kilometrów na godzinę. Zderzenie przy takiej, zdawałoby się niewielkiej prędkości, bez kasku może skończyć się naprawdę poważnie. Niezależnie od dystansu czy trasy warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu głowy podczas jazdy. Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo sobie i innym pamiętajmy także o dostosowaniu prędkości do miejsca. Jeżeli jesteśmy wyposażeni w kask, dobrze znamy swój sprzęt i poruszamy się po ścieżce rowerowej, możemy pozwolić sobie na nieco szybszą jazdę. Jeśli jednak przemieszczamy się po chodniku, z którego korzystają także piesi, ograniczmy naszą prędkość do bezpiecznego pułapu.

Nie zapominajmy także o światłach! Zadbajmy o naszą widoczność po zmroku, używając świateł z tyłu i z przodu pojazdu. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo sobie oraz mijającym nas pojazdom i pieszym. Pamiętajmy także, aby unikać jeżdżenia na hulajnodze w słuchawkach. Głośna muzyka płynąca bezpośrednio do naszych uszu nie tylko nas rozprasza, ale także ogranicza słyszalność innych, ważnych dźwięków, takich jak chociażby klakson czy dzwonek mijającego nas pojazdu.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: