W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się powracające do łask dawniej stosowane, naturalne rozwiązania wspomagające zdrowie oraz kondycję naszego organizmu. Wiele powszechnie dostępnych składników posiada wyjątkowo korzystne dla naszego zdrowia właściwości, z których warto skorzystać. Przykładem tego jest znany już od lat, bogaty w elementy odżywcze  sok z brzozy.

Według jego zwolenników sok z brzozy stanowi skuteczną pomoc przy wielu dolegliwościach, a także niezastąpiony środek wspomagający odchudzanie. Czy sok z brzozy naprawdę kryje w sobie takie bogactwo korzystnych dla zdrowia właściwości? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Sok z brzozy – co warto wiedzieć?

Coraz więcej osób pragnących zadbać o swoje zdrowie lub kondycję zaczyna interesować się niezwykłym naturalnym produktem, jakim jest sok z brzozy. Gdzie kupić płyn o prozdrowotnych właściwościach, nazywany przez wielu eliksirem życia? Sok z brzozy można obecnie znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością, takich jak Organic farma zdrowia, Bee czy Biogo. Można nabyć go także w niektórych aptekach oraz dużych sklepach spożywczych, takich jak Lidl.

Sok z brzozy pozyskuje się bezpośrednio z pnia oraz większych gałęzi drzewa. Aby otrzymać sok, należy naciąć pień drzewa lub wywiercić w nim niewielkich rozmiarów dziurę, a następnie umieścić specjalną rurkę, dzięki której płyn trafi bezpośrednio do przygotowanego wcześniej naczynia. Sok z brzozy możemy kupić w jednym ze sklepów z naturalną, ekologiczną żywnością lub na Allegro, jak również – w miarę własnych możliwości – pozyskać samodzielnie. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, z których drzew możemy pobierać sok. Istnieją bowiem chronione gatunki brzóz, których w żadnym wypadku nie wolno nacinać czy wiercić.

Smakowy sok z brzozy
Źródło: biogo.pl

Co zawiera sok z brzozy?

Przede wszystkim zawiera wiele cennych, prozdrowotnych składników, takich jak potas, magnez, żelazo czy fosfor. W jego składzie znajdziemy także wiele aminokwasów – kwas jabłkowy czy cytrynowy – witamin, przede wszystkim witaminę C oraz witaminy z grupy B.

Pozyskiwany z brzozy sok jest także bogaty w liczne, naturalne przeciwutleniacze, usuwające nadmiar wolnych rodników z organizmu, zapobiegając tym samym jego przedwczesnemu starzeniu się.

Warto pamiętać, że sok z brzozy nie zawiera cukrów. Podczas zakupu soku należy więc dokładnie przyjrzeć się etykiecie zawartej na butelce i sprawdzić czy nabywany przez nas środek nie jest sztucznie dosładzany.

Właściwości prozdrowotne soku z brzozy

Na co pomaga sok z brzozy? To naturalny produkt stanowiący skuteczną pomoc w walce z wieloma schorzeniami. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C pozwala wzmocnić odporność, wspierając organizm w walce z wirusami i sezonowymi przeziębieniami.

Sok z brzozy sprawdza się także w przypadku występowania uciążliwych bólów reumatycznych. W tym wypadku wskazane jest nie tylko doustne przyjmowanie soku, ale także stosowanie miejscowych maści leczniczych z jego dodatkiem. Aminokwasy oraz żelazo, znajdujące się w prozdrowotnym soku z brzozy, sprawiają, że stanowi on również pomoc w walce z dolegliwościami układu krwionośnego. Pomaga radzić sobie z problemem niedokrwistości, a także zapobiega powstawaniu zakrzepicy.

Na tym jednak nie kończy się lista korzyści zdrowotnych. W jaki jeszcze sposób korzystnie wpływa on na nasz organizm i na co pomaga? Sok z brzozy działa bowiem moczopędnie, skutecznie oczyszczając i odtruwając organizm. W ten sposób zapobiega powstawaniu złogów piasku i kamieni nerkowych. Sok z brzozy wpływa także na nasz wygląd zewnętrzny – wyraźnie poprawia kondycję skóry i włosów, wzmacniając je i nadając im blasku.

Sok z brzozy a odchudzanie

Wspomniane już wcześniej właściwości moczopędne, które sprzyjają odtruwaniu organizmu, wspomagają także proces odchudzania. Z pomocą soku z brzozy możemy przeprowadzić naturalny detoks naszego organizmu, przygotowując go do zmiany diety. Poza tym dostarczamy sobie licznych witamin i minerałów sprzyjających jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Sok pozwala również na pozbycie się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. To wszystko przekłada się na przyspieszenie procesu zrzucania niechcianych kilogramów.

Efekt przyspieszenia przemiany materii, możliwy dzięki regularnemu przyjmowaniu soku z brzozy, jest kamieniem milowym w każdym procesie odchudzania.  Sam sok z brzozy jest także produktem charakteryzującym się niewielką ilością kalorii. Dlatego też możemy przyjmować go regularnie – oczywiście z umiarem – bez wyrzutów sumienia.

Odchudzające właściwości soku z brzozy

Co więcej, naturalny sok z brzozy zawiera w sobie także wyjątkowy składnik, jakim jest kwas chlorogenowy. Odpowiada między innymi za prawidłowe metabolizowanie tłuszczów w organizmie, jak również za zmniejszenie apetytu. Dzięki temu sok z brzozy stanowi skuteczną pomoc w odchudzaniu, szczególnie dla osób podjadających na diecie.

Oczywiście należy pamiętać, że samo w sobie przyjmowanie soku z brzozy nie wywoła utraty kilogramów. Może jednak wspomóc cały proces, na który powinna składać się także zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Detoks przeprowadzany z użyciem soku z brzozy powinien trwać około 3 tygodnie. W tym czasie należy przyjmować płyn regularnie, najlepiej dwa razy w ciągu dnia. Proces możemy przeprowadzać raz lub kilka razy w ciągu roku.

Sok z brzozy
Źródło: allegro.pl

Przechowywanie soku z brzozy

Ważną kwestią, o której nie możemy zapomnieć, jest także prawidłowe przechowywanie soku z brzozy, sprzyjające zachowaniu jego pożądanych właściwości. Jak przechowywać sok z brzozy? Otwartą butelkę soku możemy przechowywać w lodówce jedynie przez kilka dni, zanim utraci swoje właściwości. Jeżeli posiadamy większą ilość soku, najlepszym wyjściem będzie jego zamrożenie i sukcesywne rozmrażanie potrzebnych porcji. Najkorzystniejsze jest jednak kupowanie soku z niewielkich butelkach, tak aby możliwe było wypicie go w ciągu kilku kolejnych dni.

Jak przechowywać sok z brzozy w lodówce? Nie możemy zapominać także o szczelnym zamykaniu pojemnika czy butelki oraz odpowiedniej jego ochronie przed innymi zapachami. Sam w sobie sok jest bezwonny, jednak wyjątkowo szybko chłonie inne aromaty.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: