Halloween to znane na całym świecie święto. W naszym kraju obchodzone jest od ponad dwudziestu lat, od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo iż w Polsce Halloween obecne jest stosunkowo niedługo, święto to oraz jego obchody nabierają coraz większego rozmachu. Coraz bardziej powszechne jest bowiem przygotowywanie słodkich przekąsek dla chodzących po domach dzieci oraz wyprawianie halloweenowych przyjęć. Nieodzownym elementem każdej takiej imprezy są ozdoby z głównymi motywami święta oraz kostiumy na Halloween.

Możliwości jest naprawdę wiele, a przebrania na Halloween możemy zarówno kupić, jak i wykonać samodzielnie – ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia!

Skąd wzięło się Halloween i jego obchody?

Mimo iż Halloween wydaje się być świętem stosunkowo nowym, pewne jego tradycje sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. Jego pierwowzorem jest bowiem celtyckie święto zmarłych Samhain, które obchodzono z okazji zbliżającej się zimy. W tym czasie, zgodnie z wierzeniami dawnych Celtów, dusze zmarłych mogły przedostać się do świata żywych. Było to swego rodzaju błogosławieństwo w przypadku dobrych, znajomych dusz oraz zagrożenie w przypadku tych złych. Dusze najbliższych można było przyjąć i ugościć w swoim domu. Natomiast złe duchy należało skutecznie odgonić i przepędzić za pomocą strasznych i przerysowanych strojów oraz masek na twarz.

Wraz z masową emigracją do Stanów Zjednoczonych na kontynent trafiła z Irlandczykami także i ta tradycja, aby następnie rozprzestrzenić się na niemal cały świat.

Kostium motylka
Źródło: empik.com

Strój na Halloween – gotowy czy DIY?

Obecnie w sklepach, szczególnie w okresie jesiennym, znaleźć możemy wiele różnego rodzaju strojów na Halloween. Na rynku dostępne są zarówno przebrania na Halloween dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zakupienie gotowego stroju jest prostym i szybkim wyborem. Dobrym dla osób, które nie posiadają zdolności manualnych i wolą skupić się na innych elementach przygotowań. Takich jak np. dekorowanie domu czy przygotowywanie posiłków i przekąsek dla gości. Halloweenowe stroje możemy znaleźć nawet w popularnych marketach, takich jak Tesco czy Carrefour oraz np. w sieci Empik i Smyk.

Strój dla dzieci - Spiderman
Źródło: empik.com

Jeżeli jednak zależy nam na oryginalności naszego stroju – dla siebie lub najmłodszych – możemy zdecydować się na jego samodzielne wykonanie. W takim wypadku warto zaopatrzyć się zarówno w niezbędne materiały, jak i drobniejsze elementy oraz dodatki. Można je znaleźć w sklepach z dekoracjami i gadżetami oraz w sklepach papierniczych takich jak Papierowo czy Papiernik. Warto zajrzeć także do sklepów z odzieżą używaną, gdzie znaleźć możemy ubrania i dodatki, z których można wykonać poszczególne części stroju. Samodzielnie wykonany strój na Halloween możemy uszyć na maszynie lub skomponować przy użyciu pistoletu z ciepłym klejem.

Wybierając pomiędzy gotowym lub własnoręcznie wykonanym strojem, warto przede wszystkim ocenić własne umiejętności i możliwości oraz oczekiwania względem kostiumu.

Kostiumy na Halloween – ciekawe pomysły

Stroje na Halloween to najczęściej upiorne kostiumy, dzięki którym możemy wcielić się w straszne postaci z zaświatów lub z przerażających filmów i opowieści. Jednym z najłatwiejszych do wykonania kostiumów jest przebranie ducha. Wystarczy do niego jedynie białe prześcieradło oraz nić i nożyczki. Aby przeobrazić się w białego ducha, musimy jedynie wyciąć w materiale otwory na oczy i zarzucić go na siebie! Za pomocą nici możemy wykonać dodatkowe przeszycia lub dekoracje w postaci pająków, nietoperzy czy pajęczyny.

Nieco bardziej wymagający mogą wybrać strój przerażającego klauna lub czarownicy. Warto pamiętać, że w przypadku tych przebrań niezbędny będzie także dopasowany makijaż. Przyda się jasna farba, krwistoczerwona szminka i ciemne cienie pod oczy. Jeśli chodzi o strój, koniecznym elementem dla klauna jest kolorowy, złożony z kilku elementów płaszcz oraz charakterystyczne buty. Okrycie wierzchnie możemy wykonać samodzielnie z kilku różnych płatów materiału. Nie musimy w tym wypadku dbać o ich dokładne i staranne łączenie. Nierówności i dziury w stroju nadadzą mu bowiem dodatkowego charakteru. W miejscach łączenia możemy ozdobić kostium sztuczną krwią. W przypadku stroju czarownicy nie możemy zapomnieć o najbardziej charakterystycznym, spiczastym kapeluszu. W nakrycie głowy możemy wpleść sztuczne pająki, nietoperze lub pajęczynę, wykonaną z nici i waty. Upiornej wiedźmie przyda się także długi, najlepiej czarny płaszcz, ozdobiony plamami z przygotowywanych eliksirów oraz duże, wysokie buty. Nieodzownym elementem tego stroju jest także atrybut czarownicy, czyli miotła.

Przebranie czarownicy
Źródło: empik.com

Więcej pomysłów na halloweenowe przebranie

Aby przeobrazić się w postać postapokaliptycznego zombie, musimy przygotować sobie odpowiednio zużyte ubranie, najlepiej w dość jednolitym kolorze. Ważne jest efektowne podniszczenie kostiumu – poszarpane spodnie, rozdarta koszula czy sukienka, spod której wystawać może podkoszulka lub goła skóra z rysunkiem połamanych żeber. Ważnym elementem są także duże, zabrudzone buty, typu trapery, lub wysokie damskie buty na grubych koturnach. Całość możemy ozdobić sztuczną krwią oraz pyłem. Ważnym elementem tego image’u jest także specjalny makijaż. Podstawowe kosmetyki, dzięki którym przeobrazimy się w żywiącego się ludzkimi mózgami potwora, znajdziemy w drogerii Rossmann.

Kostium zombie
Źródło: empik.com

Wybierając i przygotowując strój na Halloween, możemy zainspirować się także postaciami z filmowych lub książkowych horrorów. Popularnym wyborem jest klasyczna postać podróżującego po ludzkich snach Freddiego Kruegera, charakteryzująca się zakończonymi ostrzami palcami oraz przerażającą stopioną twarzą. Efekt upiornej skóry możemy uzyskać za pomocą makijażu oraz specjalnego, modelującego wosku lub dzięki gotowej masce.

Innym filmowym wyborem, który z całą pewnością zrobi wrażenie na pozostałych uczestnikach zabawy, jest czarnowłosa dziewczynka z filmu Ring – Samara Morgan. Wykonanie stroju wychodzącej z telewizora upiornej postaci jest stosunkowo proste. Wystarczy jedynie biała, mocno przybrudzona koszula nocna oraz peruka z długich, czarnych włosów lub odpowiednia stylizacja własnej fryzury. Możliwości jest oczywiście o wiele więcej, a każda z nich może być doskonałym wyborem –  jeżeli jesteśmy fanami horrorów, najlepiej będzie wybrać bohatera ze swojego ulubionego tytułu!

W programie cashback biorą udział takie marki jak: