Halloween to święto, które szczególnie w Ameryce Północnej jest obchodzone już od wielu lat. W naszym kraju pojawiło się nieco ponad dwadzieścia lat temu, pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Halloween to dla większości przede wszystkim upiorne stroje oraz dopasowane do nich makijaże, a także charakterystyczny dla tego dnia obraz poprzebieranych w najróżniejsze kostiumy dzieci, które dzwonią do każdych kolejnych drzwi w sąsiedztwie, prosząc o słodycze.

Wyjątkowe święto Halloween charakteryzuje się także typowymi dla siebie dekoracjami, które umieszcza się w domach, miejscach pracy, szkołach, a także w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, restauracje czy miejsca organizacji halloweenowych przyjęć. Jakie dekoracje na Halloween sprawdzają się najlepiej? Jakie możemy wykonać samodzielnie, a które z nich lepiej kupić w sklepie? Podpowiadamy!

Dekoracje halloweenowe
Źródło: allegro.pl

Skąd wzięło się Halloween?

Halloween jest świętem, które weszło w miejsce dawnego celtyckiego święta Samhain. Święto obchodzone już dwa tysiące lat temu miało na celu przede wszystkim pożegnanie kończącego się lata oraz godne przywitanie zimy. Celtowie wierzyli także, że w noc Samhain granica między naszym światem, a światem umarłych znacznie się zmniejsza, dzięki czemu żywi, obchodzący święto, mają możliwość spotkania się z duszami zmarłych bliskich. Będące pierwowzorem Halloween święto Samhain opierało się więc na witaniu w swoim domu dobrych duchów, ale także odstraszaniu tych złych, które mogą zakłócić spokój domostwa. Niechcianych gości odpędzano przy użyciu strasznych, przerysowanych strojów oraz masek na twarz.

Ojczyzną Halloween wydaje się być USA, jednak święto trafiło do kraju dopiero w XIX wieku wraz z osiedlającymi się tam Irlandczykami. Samhain przeszło modyfikacje, upowszechniło się i rozprzestrzeniło na cały świat pod wszystkim znaną nazwą – Halloween.

Ozdoby na Halloween – od czego zacząć?

Nawet najmniej doświadczeni w halloweenowych bojach wiedzą, że najbardziej charakterystycznym elementem tego święta jest ozdoba wykonana z dyni.  Klasyczne rozwiązanie to żywa dynia wydrążona w taki sposób, aby przypominała upiorną twarz. Większe, wydrążone dynie doskonale sprawdzą się w przed domem, w ogrodzie lub podczas halloweenowej imprezy w większym miejscu. Możemy ustawić kilka dyń obok siebie, tworząc pomarańczową upiorną kompozycję. Do przygotowania dekoracji potrzebna nam będzie wyłącznie dynia, ostry nóż, duża łyżka, cienki pisak oraz świeczka lub lampion.

Jak przygotować dyniowy lampion?

Wykonanie najlepiej rozpocząć od naszkicowania twarzy. Następnie powoli i starannie wycinamy wzór od zewnątrz, przy użyciu nożyka. Potem przychodzi czas na wycięcie okrągłego otworu w dyni, na samej jej górze. Wycięty okrąg najlepiej zostawić do ponownego przykrycia. Miąższ warzywa musimy teraz starannie wybrać za pomocą łyżki. Nie wyrzucajmy go – może przydać się do wykonania halloweenowego dania, na przykład kremu z dyni lub dyniowego guacamole. W wydrążonej dyni wystarczy już tylko umieścić źródło światła – świecę, lampion lub elektryczne lampki.

Oprócz klasycznej dyniowej ozdoby możemy wykonać także wiele innych dekoracji z klasycznym motywem. Dyniowe ozdoby na Halloween to także naklejki, którymi możemy udekorować zarówno pokój, jak i własny strój, czy też gotowe lampiony, miseczki lub inne naczynia, które kupimy w sklepie z dekoracjami imprezowymi, takimi jak MyParty lub Partybox bądź supermarkecie. Dla dopełnienia pomarańczowego efektu możemy także wykonać przekąski z motywem dyni. Zarówno dania wytrawne z użyciem warzywa, jak i desery – na przykład muffinki z kolorowymi ozdobami w kształcie dyniowych lampionów.

Dekoracje na Halloween
Źródło: partybox.pl

Inne dekoracje na Halloween

Pamiętajmy, że dynia to nie jedyne rozwiązanie – istnieje wiele innych, równie ciekawych możliwości wykonania ozdób na Halloween. Dekoracje w postaci pajęczyn kłębiących się w kątach pomieszczenia, straszących rozmiarem pająków oraz wymyślnych stworków także doskonale odegrają swoją rolę. Do wykonania pajęczyny potrzebna nam będzie gruba, czarna nić oraz pinezki i szpilki. Dla uzyskania pożądanego efektu wystarczy wybrać odpowiednie miejsce na dekorację, a następnie rozmieścić podstawowe, najbardziej zewnętrzne punkty pajęczyny, przypinając je do ściany pinezkami. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie konturów o wewnętrzne nici oraz – w zależności od pomysłu – umieszczenie na niej papierowych pająków, a także latających wokół nietoperzy oraz innych elementów. Pająki i nietoperze możemy samodzielnie wyciąć z czarnego papieru, dostępnego chociażby w sklepie papierniczym Papierowo. Gotowe elementy do stworzenia pajęczynowej dekoracji możemy nabyć także w salonie Empik.

Girlanda pająków
Źródło: empik.com

Oprócz pająków i nietoperzy z papieru możemy wyciąć także inne wzory, które świetnie sprawdzą się jako dekoracje na Halloween. Mogą to być tradycyjne dynie, czaszki czy latające na miotle wiedźmy lub duchy. Motyw czaszki możemy także wykorzystać w innych dekoracjach, wykonując trupie ozdoby na okno lub tekturowe lampiony w kształcie czaszki.

Dekoracje dostępne w supermarketach

W okresie jesiennym wiele ciekawych rzeczy na Halloween możemy znaleźć także w popularnych marketach, takich jak Biedronka czy Lidl. W sezonowym asortymencie znaleźć możemy między innymi papierowe lampiony, ozdoby na drzwi wejściowe czy specjalne misy na halloweenowe słodycze – zarówno te oferowane gościom podczas przyjęcia, jak i zbierane przez najmłodszych.

Kompletując ozdoby na Halloween, nie zapominajmy także o dekoracjach na stół – serwetki z motywem czaszek czy dyni oraz specjalne, duże świece w upiornych kolorach w wyjątkowy sposób dopełnią całą kompozycję. Możemy także przykryć stół obrusem z halloweenowymi motywami, a pod nim lub na krzesłach umieścić straszące pamiątki dla gości – sztuczne pająki czy zjawy o złowieszczym śmiechu.

Halloweenowe dekoracje możemy kupić w sklepach, jednak zdecydowanie warto także pokusić się o samodzielne wykonanie przynajmniej części z nich. Jest to bowiem wyjątkowy sposób na wspólne, kreatywne spędzenie czasu i przygotowanie się do obchodzenia tego niezwykłego, straszno-przyjemnego święta.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: