Praca zdalna to rozwiązanie, które obecnie wykorzystuje wiele firm. Niektórzy mają całkowicie „domowe biuro”, ale są też Ci, którzy pracują hybrydowo, czyli część tygodnia spędzają w biurze, a część poświęcają na pracę zdalną. Niemniej jednak home office, choć ma sporo zalet, wymaga określonej organizacji czasu i przestrzeni, jak również – dyscypliny. Żeby doskonale połączyć efektywną pracę z wygodą domu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, o których się dowiesz z naszego artykułu.

Wybierz odpowiednie miejsce do pracy

Najważniejszy element Twojego home office to lokalizacja. Nie musi to być osobny pokój, ale Twoje miejsce zdalnej pracy powinno zapewniać Ci wygodę, koncentrację i skupienie. Nie możesz się rozpraszać na Twoich domowników, czy dźwięki pracującego sprzętu (kuchenka, pralka, telewizor). Oczywiście, jest to sytuacja idealna, ale, jeżeli powyższe punkty są trudne do osiągnięcia, określ warunki ze swoimi domownikami.

Spraw dobre meble i sprzęt

Kolejną istotną rzeczą są odpowiednie akcesoria do pracy. Nie możesz pracować na kanapie, ani w łóżku. 😉 Chodzi przede wszystkim o pozycję ciała, która nie zawsze jest wygodna, a czasami może być szkodliwa dla zdrowia. W związku z tym, warto zainwestować w profesjonalne meble, które są gwarantem komfortu i bezpiecznej pracy:

biurko, które powinno być odpowiedniej wysokości. Nie możesz się garbić, a ruch Twoich nóg pod biurkiem nie może być ograniczony;

krzesło, które powinno być wygodne, stabilne i dopasowane do Ciebie. Najlepiej, żeby miało regulowaną wysokość, a także podłokietniki oraz kółka obrotowe. Te elementy zapewnią większy komfort siedzenia i manewrowania krzesłem;

oświetlenie, które powinno być dostosowane do pomieszczenia, pory dnia i warunków pogodowych. Trzeba unikać zbyt oślepiającego światła, a oprócz klasycznego oświetlania sufitowego warto mieć dodatkowe lampki na biurku.  

Dodatkowymi atrybutami jest sprzęt. Wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom laptopy i telefony komórkowe, a niekiedy również słuchawki. O ten ostatni element możesz zadbać, kupując słuchawki z dobrą jakością dźwięku, mikrofonem i funkcją tłumienia hałasów.

Ustal godziny pracy

W wielu firmach są określone wymogi, co do konkretnych godzin pracy, ale są też takie rozwiązania, kiedy to pracownik sam określa godziny i terminy realizacji swoich zadań. Jeżeli jesteś w tej drugiej grupie, skup się na określeniu ram czasowym i się ich trzymaj. Warto znaleźć optymalny przedział godzinowy, żeby znalazł się czas na rzeczy niezwiązane z pracą. Ważny jest też taki dobór godzin, który będzie dla Ciebie regularny, ale też najbardziej optymalny i produktywny.

Zaplanuj swoje projekty

Pamiętaj o tym, żeby zaplanować swoje codzienne obowiązki. Warto przypisać każdemu projektowi określone terminy, ale też założyć odpowiedni czas na realizację. Trzeba mieć na uwadze też to, że niektóre projekty mogą się pojawić dość nagle. W związku z tym, należy wszystko mieć pod kontrolą, realizować swoje cele zgodnie z terminami albo dostarczać rozwiązania wcześniej, żeby mieć czas na dopracowanie innych rzeczy lub przestrzeń na pilne i nagłe projekty.

Postaw na komunikację

Praca zdalna nie oznacza całkowitego odcięcia się od swojego zespołu. Trzeba pamiętać o regularnej komunikacji z współpracownikami, ale też z klientami. Pisz maile, łącz się na konferencje wideo. Zadawaj pytania, dziel się postępami projektów, pomysłami, ale też informuj o powstających problemach. Pamiętaj o aspekcie społecznym – pogratuluj współpracownikom, podziękuj za realizację zadania, ale też w odpowiedniej sytuacji pozwól na żart lub luźniejszą rozmowę.

Pamiętaj o przerwach

Praca zdalna nie oznacza brak przerw. Są one ustalone przez Kodeks Pracy. Pamiętaj, że przerwa jest ważna dla efektywności, kreatywności, ale też zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas niej zregenerujesz się, zresetujesz myśli i poprawisz koncentrację. Podczas przerwy warto całkowicie odwrócić uwagę od pracy – zrobić herbatę/kawę, porozmawiać z kimś, wyjść na świeże powietrze, na chwilę się położyć, zrobić gimnastykę wzrokową lub porozciągać się.

Zadbaj o dobrostan fizyczny i umysłowy

Praca zdalna, na równi z pracą stacjonarną, jest wymagająca. Dla przykładu weźmy pracę biurową, która wymaga 8 h siedzenia przy komputerze. Co można robić, aby podtrzymywać organizm w dobrej formie?

Warto zdrowo się odżywiać i odpowiednio nawadniać organizm. Oprócz tego, trzeba zadbać o aktywność fizyczną, która pomoże trzymać ciało i umysł w dobrej formie, ale też zredukuje stres, który może powstawać podczas pracy. Dobrym rozwiązaniem są też spacery na świeżym powietrzu, które są niezbędne z uwagi na statyczną siedzącą pozycję w pracy w ciągu dnia.

W artykule przedstawiliśmy kilka wskazówek, co zrobić, żeby praca zdalna była dobrze zorganizowana. W goodie z chęcią pomożemy Ci dobrze zaaranżować przestrzeń do efektywnej pracy zdalnej. Tu znajdziesz setki ofert z cashbackiem – częściowym zwrotem pieniędzy wydanych na zakupy online. Jednak nie zapominaj o ważności work-life balance, czyli odpowiednio zarządzaj czasem, żeby mieć równowagę pomiędzy pracą a własnymi, prywatnymi aktywnościami.