Podróże… piękna składowa naszego życia, dzięki której odkrywamy nowe miejsca, smaki, ale też poznajemy ludzi, kraje i kultury. Jednak gwarantem udanej wycieczki jest jej odpowiednie zaplanowanie. Z artykułu się dowiesz, jak umiejętnie zaplanować podróż marzeń, a także poznasz plusy i minusy różnych sposobów rezerwacji biletów i zakwaterowania.

O czym warto pamiętać?

Planowanie podróży wymaga czasu i zaangażowania. Zatem zacznij planować z wyprzedzeniem. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej szczegółów będziesz mógł skontrolować. Poza tym, można uniknąć nieprzywidzianych, ale też nieprzyjemnych sytuacji.

Podróż marzeń – wybierz destynację

Dobrze się zastanów, dokąd chciałbyś pojechać i co zobaczyć. Oprócz tego, zaplanuj swój budżet i to, jak długo chciałbyś być w podróży. Jeżeli jeszcze nie wiesz, gdzie pojechać, możesz sięgnąć opinii znajomych, poczytać przewodniki podróżnicze lub blogi turystyczne.

Podróż marzeń – sprawdź wymagania dotyczące dokumentów

Jeżeli planujesz podróż w obszarze Unii Europejskiej, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Jeżeli natomiast wybywasz poza granice UE, konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu, a w przypadku niektórych krajów – również ważnej wizy.

Warto sprawdzić aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa (np. na stronie www ambasady, czy konsulatu). Oprócz tego, zapisz numery alarmowe, na wypadek nagłej sytuacji.

Podróż marzeń – zarezerwuj bilety i zakwaterowanie

Jedna z możliwych opcji – skorzystanie z oferty biura podróży. Natomiast druga opcja – samodzielne zorganizowanie wycieczki. Na początek porównaj ceny obu wariantów i wybierz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie odpowiedniejsze. Pamiętaj, że istnieje wiele stron, które będą pomocne w wyszukiwaniu  lotów (lub połączeń naziemnych), a także noclegu – hosteli, hoteli czy kempingów. Warto też mieć na uwadze fakt, że ceny mogą się zmieniać w zależności od sezonu, dnia, popytu na daną ofertę, promocji, czy pory roku. W związku z tym trzeba rozpatrywać kilka opcji i monitorować je w czasie, żeby wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Podróż marzeń – przygotuj bagaż

Zrób listę rzeczy, które koniecznie musisz zabrać ze sobą. Weź pod uwagę klimat danego miejsca, zaplanowane własne aktywności oraz gastronomię. Oprócz oczywistego must have, jakim jest ubranie i obuwie, warto zabrać ze sobą leki, pieniądze z lekkim zapasem (ponad zaplanowany budżet na wypadek niespodziewanej sytuacji), środki dezynfekujące, kosmetyki, wodę oraz dodatkowo ulubione przekąski, słuchawki, ładowarkę, czy ulubioną książkę/e-book. Warto spakować się wcześniej, aby upewnić się, czy walizka mieści się w dozwolonym limicie lub – jeżeli podróżujesz samolotem tylko z plecakiem – czy mieści się w określonych wymiarach.

Bilety first czy last minute?

Szukając idealnej oferty często polujemy na te first i last minute. Czy jest jakaś różnica?

Okazje first minute to tzw. oferty przedsprzedażowe. Pojawiają się na długo przed planowaną datą wyjazdu. Plusem wykupienia takiej oferty jest to, że będziesz pewny, co do Twojego wyjazdu, jak i urlopu w pracy. Oprócz tego, będziesz mieć więcej czasu na przygotowania do podróży – kupienia niezbędnych rzeczy, zadbania o dokumenty, zaplanowania całej wycieczki. Niestety, ale takie okazje są obarczone również pewnymi wadami. Przede wszystkim ryzykiem, że coś się stanie w tzw. „międzyczasie”, np. zmiana planów, zmiana pracy, siła wyższa itp.  

Okazje last minute kupuje się tuż przed podróżą – kilka dni lub nawet godzin wcześniej. Są to okazje, które się nie sprzedały wcześniej i są oferowane w obniżonych cenach. Można wymienić sporo plusów takich ofert. Na przykład, niektóre okazje sięgają nawet 70% rabatu. Zatem można zorganizować podróż marzeń z dużym profitem dla swojego budżetu. Oprócz tego, masz możliwość spontanicznego i równie ciekawego wyjazdu, na który nie musisz czekać. Kupując okazję last minute często masz cały pakiet, czyli zapewniony lot, wyżywienie, ubezpieczenie i zakwaterowanie.

Niemniej jednak nie brakuje minusów. Po pierwsze, nie masz gwarancji, że znajdziesz ofertę spełniającą Twoje oczekiwania (zarówno cenowo, jak i tematyczno-kierunkowo). Po drugie, możesz nie zdążyć załatwić wszystkich formalności, jak na przykład urlop w pracy, spakowanie rzeczy lub uzyskanie odpowiednich dokumentów.

Na koniec podpowiadamy, od czego możesz zacząć planowanie swojej podróży marzeń! Sprawdź opcje dojazdu np. na Flixbus.pl i LOT.com. Możesz zajrzeć też na Agodę, Trivernę lub Radisson Hotels, gdzie znajdziesz oferty noclegowe. Podpowiadamy, że z goodie możesz otrzymać cashback, czyli zwrot części wydanych na zakupy środków!

Kiedy destynacja zostanie wybrana, bilety kupione, a walizka spakowana – wyrusz w podróż marzeń! Ciesz się każdą chwilą, poznawaj świat i ludzi, bądź życzliwy. Pamiętaj, że Twoja podróż zaczyna się już w momencie wyjścia z domu. Dbaj o swoje bezpieczeństwo, ciesz się wyjazdem, a wyjątkowe chwile uwiecznij zdjęciami!