Postanowienia noworoczne stały się taką samą tradycją jak choinka, Wigilia czy picie szampana w Nowy Rok. Początek roku jest dla wielu z nas dobrym momentem, by coś zmienić. Dlaczego jednak większość postanowień noworocznych odchodzi w niepamięć już w styczniu i jak temu zapobiec? Tego dowiecie się w tym wpisie!

Jakie postanowienia noworoczne mają Polacy?

Te klasyczne to na przykład rzucenie palenia, zrzucenie zbędnych kilogramów, zmiana pracy, wyrobienie nawyku oszczędzania, regularne ćwiczenia fizyczne czy zdobycie nowych kompetencji zawodowych. Postanowienia noworoczne robi ponad jedna trzecia Polaków. Większość porzuci je jednak, zanim minie pierwszy kwartał roku. W tym wpisie podpowiadamy, jak nie wpaść w typowe pułapki niezrealizowanych postanowień noworocznych.

Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień noworocznych?

Głównym powodem, dla którego nasze postanowienia noworoczne szybko odchodzą w niepamięć, jest to, że stawiamy sobie zbyt wygórowane oczekiwania. Zamiast do ideału dochodzić małymi krokami, wierzymy, że z dnia na dzień uda nam się osiągnąć wiele, np. ktoś, kto nigdy nie chodził na siłownię, jako cel stawia sobie, że będzie ćwiczyć pięć razy w tygodniu. To po prostu zbyt dużo naraz i, naturalnie, tak duża zmiana udaje się tylko nielicznym.

Drugi powód może być taki, że zamiast traktować postanowienia noworoczne jako impuls do zmiany na lepsze, traktujemy je jako obowiązek. Dlatego bardzo ważne jest, by w chwilach słabości przypomnieć sobie, że postanowienia to coś dobrego, co robimy dla siebie – to nasza zmiana na lepsze.

Jakie postanowienia podejmują Polacy?
Jakie są najpopularniejsze postanowienia noworoczne?

Czy postanowienia noworoczne z góry są skazane na porażkę?

Badania wskazują, że z 40% Polaków, którzy co roku robią postanowienia noworoczne, aż 90% polegnie, zanim skończy się pierwszy kwartał. Czy zatem postanowienia noworoczne są z góry skazane na porażkę? Nie, bo wszystko zależy od tego, jak do nich podejdziemy. Kluczowe jest właśnie to, by o postanowieniu myśleć jako o zmianie na lepsze.

Cele to marzenia z wyznaczoną datą realizacji

Jest mnóstwo psychologicznych trików, które pomogą nam wytrwać w noworocznych postanowieniach. Po pierwsze nasze postanowienia muszą autentycznie wypływać z nas samych, muszą być naprawdę szczere, prawdziwe, powinny być tym, czego naprawdę chcemy dla siebie, a nie tym, co na przykład wypada zrobić, czymś narzuconym nam przez otoczenie. Musi to być także coś, na czym bardzo nam zależy. Postanowień najlepiej nie podejmować pochopnie, warto je przemyśleć, zapisać na kartce, przyjrzeć się im, spojrzeć na nie pod różnymi kątami.

Pomocne będzie zadanie sobie pytania: jakie mam marzenia, co chcę zmienić na lepsze w moim życiu, a następnie wzięcie kartki i spisanie wszystkich odpowiedzi, jakie przychodzą nam do głowy. Na kartce wypisać trzeba przynajmniej dziesięć odpowiedzi, uwzględniając cele krótkoterminowe i długoterminowe.

Dlaczego chcesz tego, czego chcesz

Kolejny krok jest równie ważny. Zapytaj się, dlaczego chcesz tego, czego chcesz, i dopisz do każdego celu przynajmniej po trzy powody. To bardzo ważne, bo jeśli nie rozumiesz, dlaczego chcesz coś zrobić, będzie ci naprawdę trudno zachować konsekwencję.

Nie wszystko naraz

Kolejną przyczyną rezygnacji z noworocznych postanowień jest to, że wyznaczamy ich sobie za dużo na raz. Bardzo dobrze jest mieć świadomość tego, co chcemy zmienić, ale jednocześnie należy pamiętać o tym, że wprowadzenie wszystkich zmian jednocześnie praktycznie zawsze jest skazane na klęskę, ze względu na efekt przeciążenia. Dlatego też naszym celom i zmianom, jakie chcemy osiągnąć, należy nadać odpowiedni priorytet. Najpierw podejmujmy się zmiany tego, co najtrudniejsze. Zasada jest taka, że zmieniamy tylko jedną rzecz naraz. Po tym, jak osiągniemy jeden cel i ustabilizujemy swoją nową rutynę, możemy przystąpić do realizacji kolejnego celu.

Wyznacz postanowieniom datę realizacji

Teraz obok każdego zapisanego na kartce celu zapisz datę realizacji. Może to być konkretny dzień lub miesiąc albo jakiś przedział czasu. W ten sposób twoje marzenia zamieniają się w cele.

Następnie sprecyzuj, co musisz zrobić, aby zrealizować założone cele. Wypisz, jakie działania powinieneś podjąć, aby dany cel osiągnąć. Określ, ile czasu w ciągu tygodnia czy w ciągu dnia musisz poświęcić, aby osiągnąć dany cel w wyznaczonym terminie.

Zmieniajmy się na lepsze

Nasze postanowienia noworoczne to właśnie krok do lepszego życia, do tego, byśmy w przyszłości byli bardziej zadowoleni z siebie. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by nie być dla siebie ani zbyt pobłażliwym, ani zbyt surowym. Realizacja naszych postanowień noworocznych z rozwagą i konsekwencją zwiększy szansę na to, że nowe zachowania zmienią się w coś trwałego i staną się nawykiem.