Podczas ferii zimowych 2022 dzieci odpoczną od szkoły, a rodzice wezmą sobie z pewnością kilka dni wolnego, żeby spędzić ten czas ze swoimi pociechami. Przecież nie każdy może sobie wtedy pozwolić na wyjazd i ostatecznie zostaje pobyt w domu, który wcale nie musi oznaczać dla dziecka nudy, wręcz przeciwnie. To, co przydaje się w takich momentach to odrobina kreatywności, inwencji oraz kilka podpowiedzi, by wszystko się fantastycznie udało.

Ferie zimowe bez gór, nart, śniegu, deski, kolonii? Może to brzmieć dla dziecka naprawdę niewesoło, a dla rodzica ta sytuacja po prostu wiąże się z wymyślaniem zadań i aktywności. Przerwa od szkoły, która nie będzie związana z wyjazdem zimowym czy też zagranicznym nie musi oznaczać telewizora, komputera i grania na konsoli. Niestety nie każdego rodzica stać na wysłanie swojej pociechy na obóz, a więc, jakie są fajne pomysły na atrakcyjne ferie zimowe w domu?

Gotowanie może być wspólną frajdą

Zdecyduj się na wspólne pichcenie podczas ferii zimowych 2022. Terminy ferii w różnych województwach oczywiście różnią się między sobą, natomiast wachlarz aktywności, które możesz zaproponować swojemu dziecku jest niemal identyczny w każdym regionie Polski. Podczas zimy bardzo szybko robi się ciemno, wszyscy siedzą w domach i oddają się bardzo często mało rozwijającym aktywnościom.

Zrezygnuj z pójścia na łatwiznę czyli włączania bajek i postaw na wspólną rozrywkę, która może być również zajmująca dla dzieci. Gotowanie całą rodziną może mieć swoje ogromne plusy. Przygotuj potrawy, które najczęściej zamawiasz online z braku czasu, jak choćby pizza czy burgery. W ten sposób cała rodzina może aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu posiłku, a każdy dostanie konkretne zadanie do wykonania. Może to być ugniatanie ciasta czy też przygotowywanie składników. Takie kucharzenie to czas na śmiechy, rozmowy, rodzinną integrację i świetną zabawę.

Bezpieczne ferie zimowe to obecnie priorytet każdego rodzica
Wspólne gotowanie podczas ferii może być świetną zabawą i praktyczną lekcją.

Wspinaczka zamiast nart

Ta aktywność wybitnie kojarzy się z górami, a więc być może właśnie z tym miejscem, do którego chciało jechać dziecko podczas ferii zimowych. Ferie w domu uczą jednak kreatywności. Wspinaczka kojarzona jest z górami i może być przeprowadzana na ściance. To interesujący wariant dla tych wszystkich, którzy akurat nie mogą wyjechać w góry.

Miejsc, w których można uprawiać ten sport przybywa, więc z pewnością znajdziesz je nieopodal swojego domu. Zaproponuj  taką zabawę swoim dzieciom – powinny być zachwycone! Odpowiedni instruktor, właściwa asekuracja i momenty spędzone na ściance mogą okazać się kluczowe dla narodzin nowego hobby dziecka. To hobby może być śmiało kontynuowane po feriach, Dziecku natomiast w ramach zachęty możesz sprezentować książkę z salonu Empik, poświęconą temu fascynującemu sportowi.

Internet źródłem wiedzy

Sieć jest od ładnych paru lat wielkim źródłem inspiracji dla wszelkich zabaw. Oczywiście, znaleźć tam można olbrzymią masę zupełnie śmieciowych treści, ale to również fenomenalne źródło tutoriali i pożytecznych filmów. Np. takich, które pokażą dzieciom pozostającym  podczas ferii zimowych w domu, jak poruszać się we współczesnym świecie.

Internet to miejsce, w którym dziecko może nauczyć się samodzielności, poznać rozwijające gry, dostępne również na wielu portalach edukacyjnych. Nauka nowych rzeczy przez internet to kolejny doskonały pomysł na ferie zimowe dla dzieci.

Zabierz pociechę na spacer

Dowiedziono, że regularna aktywność zimą na świeżym powietrzu działa zbawiennie na organizm i potrafi go solidnie zahartować. Taki spacer idealnie wpłynie więc na odporność dziecka. Podczas ferii masz więcej czasu, by spędzić go ze swoją latoroślą. Takie wieczorne wyjścia spacerowe mogą być doskonałą odpowiedzią na pytanie, jak spędzić ferie zimowe w domu.

Nastolatek doceni pozytywny wpływ spacerów na cerę i kondycję, młodsze dzieci z duszą odkrywcy będą poznawać nieznane dotąd miejsca w okolicy. Postaraj się, by planowanie trasy odbywało się wraz z dziećmi, zaangażuj je w cały proces. Pamiętaj również, że trasa nie może być monotonna i długa, bo wtedy dzieci mogą się szybko zniechęcić i sfrustrować.

Dzień z planszówkami

Jak dobrze wiesz i zdążyłeś już zauważyć, gry planszowe wróciły do łask. Stare gry podobają się nowemu pokoleniu i okazuje się też, że wcale się nie zestarzały. Do gry wchodzą też nowsze planszówki, które spotykają się z równie wielkim zainteresowaniem, co kultowe już pozycje. Wszystkie gry z powodzeniem kupisz już dzisiaj na Allegro.pl.

Zorganizuj domowy turniej gier planszowych. Weź stare i nowe gry, które na pewno sprawią wiele frajdy całej rodzinie. Zaproponuj mini rywalizację i za każde zwycięstwo w grze przyznawaj punkty. Po za kończeniu takiego dnia z planszówkami możesz wyłonić zwycięzcę i przyznać mu jakąś nagrodę niespodziankę.

Majsterkowanie i malowanie

Ciekawym pomysłem na ferie zimowe w domu będzie oczywiście wspólne majsterkowanie! Rodzice doskonale wiedzą, że dzieci uwielbiają wspólne czynności, nawet jeśli są to naprawdę drobne aktywności. Lekcje majsterkowania na pewno mogą się odbywać na feriach w domu kultury, ale w domu również można pokusić się o coś podobnego. Zbudowanie od podstaw karmnika, drobne naprawy sprzętów domowych – wszystko może być wielką frajdą a jednocześnie miłą nauką dla Twojego dziecka.

Zabawy na ferie zimowe 2022 mogą być związane z malowaniem. W akcesoria do malowania zaopatrzysz się w sklepie 4kidspoint.pl. Kup też duże ryzy papieru i w efekcie stwórz z dziećmi popisowe dzieło. Tematyka oczywiście może być dowolna, co tylko przyjdzie Wam do głowy: kwiaty, zwierzęta, martwa natura, postacie. Taka artystyczna aktywność na pewno zaowocuje niezwykłym dziełem, które znajdzie swoje zasłużone miejsce w domowej kolekcji.