W warszawskim kinie Iluzjon można obejrzeć najlepsze z najlepszych filmów dokumentalnych tegorocznego Millennium Docs Against Gravity. Jednego z największych festiwali w Europie, którego mecenasem tytularnym jest Bank Millennium. Wszystkie te dokumenty wypełniały sale kinowe po brzegi i budziły wiele dyskusji. Teraz ponownie wracają na ekran w ramach nowego cyklu Iluzjonu.

Najlepsze z najlepszych teraz w Iluzjonie

Jako pierwszy 20 września został pokazany „Czyściciele Internetu”, wstrząsający dokument, który przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć? O tym, czym się dokładnie zajmują „Czyściciele Internetu” opowiada Hans Block, niemiecki reżyser teatralny, muzyk i filmowiec.

Kolejny film – „Pokolenie pieniądza” – możemy obejrzeć już 18 października. Amerykańska fotograf i filmowiec Lauren Greenfield od 25 lat analizuje idee pieniędzy, bogactwa i ludzi, którzy chcą żyć luksusowo. Po studiach postanowiła zgłębić ideę „amerykańskiego snu”, portretując aparatem fotograficznym tych, którzy dążą do bogactwa wierząc, że najważniejszy w życiu jest niczym nieograniczony i nie skrępowany materializm. Jego film podpatruje życie tych, których pragnienie dobrobytu stało się siłą napędową i głównym celem w życiu.

22 listopada widzowie Iluzjonu zobaczą „Genesis 2.0”. Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera („Fotograf wojenny”, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją, np. poprzez klonowanie.

Ostatni film z cyklu to „Wielka architektura”, który zostanie pokazany 13 grudnia. To porywający przewodnik po twórczości Bjarke Ingelsa, jednego z najciekawszych architektów naszych czasów. Kręcony przez 6 lat film śledzi losy słynnego Duńczyka w momencie pracy nad jego dwoma poważnymi projektami: nowymi budynkami World Trade Center oraz manhattańskim wieżowcem W57. Obserwujemy, jak w Nowym Jorku otwiera biuro dla swojej firmy BIG, a potem zmaga się z zawodowymi i osobistymi problemami.

millennium-docs-festiwal-2018

Jeden z najważniejszych festiwali w Europie

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce i jeden z największych w Europie. Jako jedyny w Europie odbywa się równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Zainteresowanie kinem dokumentalnym rośnie z roku na rok.

Piętnasta edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która odbyła się w dn. 11-26 maja br., okazała się rekordowa pod wieloma względami. Na zaproszenie do ODERWANIA SIĘ! – od stereotypów i przyzwyczajeń z kinem dokumentalnym – odpowiedziało ponad 60 000 widzów kinowych w pięciu miastach Polski. Łącznie 65 000 osób wzięło udział w seansach i wydarzeniach towarzyszących imprezie. To wynik wyższy aż o 35 proc. niż w roku ubiegłym. – Millennium Docs Against Gravity jest w pierwszej trójce festiwali filmów dokumentalnych w Europie pod względem oglądalności i popularności – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium.

Koncepcja Millennium Docs Against Gravity nieustannie ewoluuje, aby odpowiadać na rosnące zainteresowanie filmem dokumentalnym. Do festiwalowych kin przyciągają nie tylko filmy, ale także bogaty program wydarzeń towarzyszących w ramach Akademii Dokumentalnej: spotkań z twórcami, debat, warsztatów i koncertów. W tym roku pokazom 166 filmów towarzyszyło łącznie 140 spotkań, 46 debat, 14 koncertów, 10 warsztatów i 3 spotkania z mistrzami kina.

Miłośnicy dokumentów mogą spać spokojnie. Bank Millennium przedłużył umowę na mecenat z organizatorami festiwalu na kolejne 3 lata. – Bank wspiera wydarzenia kulturalne konsekwentnie od 30 lat, Millennium Docs Against Gravity jest dobrą wizytówką tej aktywności – dodaje Jarzębska.