Właściwa edukacja wczesnoszkolna i szkolna, a także prawidłowy rozwój dzieci od lat był przedmiotem zainteresowań, jak i sporów pedagogów. Na przestrzeni wieków powstało wiele metod wychowawczych, mających na celu odpowiednie przygotowanie najmłodszych do dorosłego życia. Jedną z nich jest metoda Montessori. Na czym polega i jakie są jej założenia? Wyjaśniamy!

Metoda Montessori – początki

Twórcą owej metody była włoska lekarka i pedagog Maria Montessori. Z pewnością była to osoba nieprzeciętna i wyróżniająca się. Jako jedna z pierwszych kobiet w kraju została lekarzem,  a także sprzeciwiała się szkolnej ławce, która, jej zdaniem, stanowiła symbol tłumienia dziecięcej aktywności i kreatywności.

Maria Montessori podczas lat swoich badań nad edukacją dzieci stworzyła niekonwencjonalny jak na owe czasy program, pomocny we wszechstronnym rozwoju dziecka. Metoda Marii Montessori bardzo duży nacisk kładzie przede wszystkim na środowisko każdego z dzieci – zarówno domowe, jak i to szkolne, tworzone przez nauczycieli i rówieśników.

Początkowo metoda miała odnosić się jedynie do dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami i niepełnosprawnościami, jednak z czasem okazało się, że równie skutecznie sprawdza się także w przypadku zdrowych uczniów. Obecnie na całym świecie stosuje się już metodę włoskiej pedagog. Nie tylko wprowadza się jej zasady w życie, ale także tworzy całe przedszkola i szkoły pod znakiem Montessori.

Aby dokładnie zgłębić tajniki tej metody oraz możliwości wprowadzania jej w życie, nie tylko w szkole, ale i w domu, warto zaopatrzyć się w kilka pozycji na jej temat. Ciekawe książki o rozwoju dziecka w duchu Montessori znajdziesz w salonie Empik.

Na czym polega metoda Montessori?

Edukacja i rozwój w świetle metody Montessori to przede wszystkim holistyczne podejście do dziecka – dbanie o jego całościowy rozwój, przy jednoczesnym wyłowieniu jego atutów i pasji oraz skupieniu się na nich. Zarówno nauczyciele, jak i same pomoce naukowe w tej metodzie wyglądają zupełnie inaczej niż w tradycyjnym systemie nauczania.

Nauczyciel stanowi tutaj duże wsparcie dla ucznia, ale przyjmuje bardziej rolę osoby dyskretnie wiodącej dziecko przez ścieżkę rozwoju i naprowadzającej je na odpowiednie szlaki. Poprzez swoją wiedzę, doświadczenie oraz czynione spostrzeżenia dba o odpowiednie warunki nauki dziecka i wskazuje mu jej najistotniejsze punkty.

Różnorodne i dopasowane do każdego z uczniów pomoce naukowe również znacznie różnią się od tych, które znajdziemy w zwykłych szkołach czy przedszkolach. Przykładem tego może być, chociażby zyskująca coraz większą popularność tablica Montessori. To wyjątkowe akcesorium edukacyjne dla najmłodszych pomaga w całościowym rozwoju dziecka, umożliwiając zaspokojenie jego naturalnych potrzeb nie tylko teoretycznego, ale i sensorycznego poznawania świata. Tego typu tablicę można kupić w coraz większej ilości sklepów z produktami dla dzieci, na przykład w sklepie Smyk, ale także na Allegro. Możesz także wykonać ją w domu – samodzielnie lub z pomocą malucha. Potrzebna do tego będzie tekturowa tablica oraz różnego rodzaju dodatki – zamki, guziki, kolorowy papier, włóczka, piankowe literki i cyfry oraz to, co jeszcze przyjdzie Ci do głowy! Większość z tych półproduktów kupisz w dużym markecie lub sklepie papierniczym, na przykład Papierowo.

Kluczowe założenia

Metoda Montessori to oczywiście znacznie więcej niż inne pomoce edukacyjne i zmiana postawy nauczycieli. Jej najważniejsze założenia wymieniamy poniżej.

  • Pomoc w rozwoju samodzielności dziecka oraz wzmocnienie jego wiary we własne siły.
  • Wypracowanie umiejętności zarówno pracy indywidualnej, jak i zbiorowej.
  • Pomoc w osiąganiu długotrwałej koncentracji nad powierzonym zadaniem.
  • Nauka odpowiedniego szacunku do nauki, pracy i porządku.
  • Nauka w duchu wzajemnej pomocy i współpracy; wykluczenie niezdrowej rywalizacji.
  • Rozwijanie indywidualnych umiejętności i atutów ucznia.
  • Nauka szacunku do pracy innych oraz posłuszeństwa nieuzależnionego od nagrody.

Metoda Montessori zakłada, że każde dziecko zdobywa wiedzę oraz umiejętności praktyczne poprzez własną, wypracowaną aktywność, której sprzyja stworzone w określony sposób środowisko szkolne. Metoda uczy zarówno samodzielności, jak i prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. W szkołach Montessori dzieci same wybierają dla siebie rodzaj i metodę pracy, zachowując przy tym pewne reguły społeczne oraz pamiętając o wzajemnym szacunku i dyscyplinie.

Dzięki takiej formie nauki dzieci łatwiej i chętniej zgłębiają wiedzę i poszerzają swoje umiejętności. Zwracają także szczególną uwagę na to co je interesuje i w czym czują się dobrze, co pozwala im w znalezieniu prawdziwej pasji na całe życie.

Oprócz efektywnego pozyskiwania wiedzy metoda Montessori zwraca także uwagę na inne, ważne wartości. Uczy odpowiedniej kultury, zachowania się w grupie, współpracy oraz przestrzegania ustalonych norm i reguł.

Zabawki wspomagajace rozwój dziecka
Edukacyjne zabawki Montessori rozwijają wyobraźnię dziecka.

Metoda Montessori – zabawki pomocne w rozwoju

Metoda Montessori pomaga w prawidłowym rozwoju i procesie edukacji szkolnej, ale także może wspierać dziecko w środowisku domowym. Zarówno tablica zgodna z metodą Montessori – zakupiona lub wykonana ręcznie – jak i wybrane zabawki mogą być wyjątkowo pomocne w prawidłowym, holistycznym rozwoju dziecka.

Edukacyjne zabawki Montessori to produkty rozwijające wyobraźnię i wrażliwość dziecka. Rozwijają jego ciekawość świata i pomagają w dalszej nauce. Są to przede wszystkim różnego rodzaju puzzle i układanki sensoryczne, przedstawiające na przykład zwierzęta, rośliny, rodzaje pojazdów czy członków rodziny. To także zabawki, mające na celu doskonalenie codziennie wykonywanych czynności, takich jak ubieranie się, wiązanie sznurówek czy sprawdzanie godziny na zegarze. Wśród zabawek w duchu metody Montessori znajdą się więc lalki z ubraniami wyposażonymi w prawdziwe guziki lub zamki, zabawkowe buty do ćwiczenia sznurowania, czy tekturowe, kolorowe zegary. Tego typu pomoce znajdziesz między innymi w sklepie 4KidsPoint.

Zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci ciekawym akcesorium będzie także sensoryczna ścieżka, składająca się z elementów wypełnionych różnymi w dotyku materiałami, takimi jak sól, piasek, kasza, żywica, czy szklane kulki.

W sklepach z produktami dziecięcymi znaleźć można wiele ciekawych zabawek i akcesoriów wspierających rozwój dziecka w duchu metody Montessori. Dla lepszego efektu warto oczywiście połączyć stosowanie metody w domu i w szkole lub przedszkolu.

W programie cashback biorą udział takie marki z produktami dla dzieci jak: