Jaką książkę Olgi Tokarczuk warto przeczytać? Zdecydowanie każdą. Ale którą wybrać na początek? Zajrzyj do poniższej listy i wybierz coś dla siebie.

 Ubiegły rok przyniósł Oldze Tokarczuk, wybitnej polskiej pisarce, z wykształcenia psycholożce, Literacką Nagrodę Nobla. Otrzymała go za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”.

W 2019 oczy czytelników z całego świata zwróciły się na polską pisarkę i tytuły, które wyszły spod jej ręki. Jeśli jesteś jedną z osób, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z twórczością Olgi Tokarczuk, podpowiemy, jaką książkę wybrać na początek.

„Bieguni” (2007)

„Bieguni” to uhonorowana nagrodą Bookera i nagrodą „Nike” jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich lat. Głównym tematem tej książki jest podróż, a dokładniej portret emocjonalny człowieka w podróży. Jej bohaterami są nomadzi i koczownicy.

Tytuł nawiązuje do prawosławnego odłamu starowierców, którzy wierzą, że współczesny świat jest przesiąknięty złem, od którego w części można się uchronić, będąc w ciągłym ruchu. W tej książce Olga Tokarczuk zabiera czytelnika w podróż od dawnych sułtańskich pałaców, przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości, po współczesne hale odlotów wielkich lotnisk.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009)

 Ta powieść formą najbardziej zbliżona jest do thrillera. Zdobyła popularność na całym świecie i została nagrodzona prestiżową nagrodą Brücke Berlin-Preis.

Bohaterka książki wprowadza się do domu u podnóża Sudetów. W odległej polskiej wsi spędza zimowe dni na studiowaniu astrologii, studiowaniu poezji Williama Blake’a i opiece nad domami letnimi zamożnych warszawiaków. Jej reputację samotnika i odmieńca potęgują preferencje do spędzania czasu w towarzystwie zwierząt.

Wtedy sąsiad, Wielka Stopa, okazuje się martwy. Wkrótce w dziwnych okolicznościach odkryte zostają inne ciała. W miarę narastania podejrzeń bohaterka angażuje się w śledztwo. Jednak jej głos nie dla wszystkich ma sens.

Powieść to eksploracja mrocznego pogranicza rozsądku, która dopiero na koniec prowadzi do pewnego optymistycznego przesłania. Książka ma opinię najprzystępniejszej powieści autorstwa Tokarczuk.

„Księgi Jakubowe” (2014)

 W „Księgach Jakubowych” Tokarczuk zabiera nas do świata, którego już nie ma. Przemierzamy imperium Habsburgów i Ottomanów oraz Rzeczypospolitej Obojga Narodów w poszukiwaniu Jakuba Franka, kontrowersyjnej postaci historycznej z XVIII wieku i przywódcy tajemniczej grupy odłamu żydów, która przeszła na katolicyzm, a w międzyczasie na islam. Badając bohatera zarówno oczami jego zwolenników, jak i przeciwników, Tokarczuk maluje obraz charyzmatycznego człowieka, który ogłosił się mesjaszem.

W „Księgach Jakubowych” na ponad 900 stronach podążamy za barwną postacią i jej skomplikowaną historią. To książka pełna szczegółów dotyczących życia w XVIII wieku, przesiąkniętych magią i mistycyzmem.

„Prawiek i inne czasy” (1996)

Książka wielokrotnie nagradzana, m.in. Paszportem „Polityki”, wyróżnieniem do „Nike” i Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Według wielu właśnie tą książką Olga Tokarczuk zdobyła serca polskich czytelników, a wkrótce i czytelników za granicą.

Prawiek to mityczna polska wieś zamieszkana przez ekscentrycznych, archetypowych bohaterów i strzeżona przez czterech archaniołów. W powieści śledzimy kroniki życia jej mieszkańców na przestrzeni XX wieku. Narracja przypomina bajkę i książę „Sto lat Samotności” Gabriela Garcii Marqueza.

„Dom dzienny. Dom nocny” (1998)

Akcja książki toczy się w Nowej Rudzie, małym miasteczku na Śląsku, które w przeszłości należało do Niemiec, Czechosłowacji i Polski. Kiedy narrator przenosi się w to miejsce, odkrywa, że wszystko i wszyscy mają swoją historię. Narratorka z pomocą sąsiadki, enigmatycznej Marty, gromadzi te opowieści, śledząc historię Nowej Rudy od jej powstania przez życie świętych po historię człowieka, który powoduje napięcia międzynarodowe, kiedy umiera okrakiem na granicy między Polską a Czechosłowacją. Każda z opowieści to jedna z cegieł, które łączą się ze sobą, by na koniec przedstawić pomnik, jakim jest miasto. Książka, od czasu, kiedy była opublikowana, pozostaje bestsellerem w Polsce.