Na nartach można zacząć jeździć w każdym wieku. W tym wpisie podpowiadamy, jak zacząć jeździć na nartach, gdzie się uczyć i jak przygotować się do sezonu.

Aktywne spędzanie czasu na stokach staje się coraz bardziej popularną formą zimowych aktywności. Wśród początkujących narciarzy coraz więcej jest osób, które pierwszą młodość mają już za sobą i właśnie chcieliby zacząć jeździć na nartach. Dobra wiadomość jest taka, że jest to sport, którego zarówno młodsi, jak i starsi mają szansę się nauczyć, bo na nartach można zacząć jeździć praktycznie w każdym wieku.

W tym wpisie przedstawiamy krótki przewodnik, w którym podpowiemy, od czego zacząć naukę jazdy na nartach, jak się przygotować fizycznie i czego można się spodziewać po pierwszych próbach, jakie ubrania są konieczne na początek, a jakie zupełnie zbędne i ile sprzętu tak naprawdę potrzebujesz, żeby wypróbować, czy zjeżdżanie z górki jest dla Ciebie.

Znajdź ośrodek narciarski z terenem dla początkujących

Stok, na którym będziemy próbować pierwszych zjazdów na nartach, powinien być długi, łagodnie i jednostajnie nachylony. Powinien być wyposażony w wyciąg przeznaczony tylko dla rozpoczynających naukę. Niektóre stacje narciarskie wyznaczają specjalne poletka do nauki. Bardzo dobrym pomysłem jest, by skorzystać właśnie z nich. W Polsce można polecić następujące ośrodki narciarskie: Wisłę, Istebną, Witów, Małe Ciche, Białkę Tatrzańską, a także Dwie Doliny, Tylicz czy Puławy w Beskidzie Niskim. W Sudetach warto zwrócić uwagę na Karpacz, Zieleniec i Czarną Górę. Dobrym pomysłem może być także wyjazd w Alpy, gdzie również przygotowano wiele terenów dla początkujących. Na taki wyjazd można pojechać na przykład z polską szkołą narciarską. To rozwiązanie ma wiele zalet, na przykład taką, że wyjazd jest kilkudniowy, więc codziennie będziemy mieli okazję ćwiczyć i rozwijać umiejętności.

 Wypożycz ubrania, zamiast kupować

Przy pierwszych próbach na nartach nie są potrzebne drogie i fantazyjne ubrania. Jeśli masz golf lub sweter, polarową bluzę i jakieś izolacyjne spodnie do noszenia pod wodoodpornymi spodniami śniegowymi oraz wodoodporną kurtkę i rękawice, powinno być wystarczająco ciepło. Dopiero gdy przekonasz się, że jazda na nartach jest dla Ciebie, zacznij kompletować specjalistyczną garderobę.

Wypożycz narty, deski i buty

Za wypożyczeniem nart przemawiają nie tylko względy finansowe. Warto skorzystać z wypożyczalni, ponieważ zwykle wyposażone są one w sprzęt nowego typu. Nauka jazdy na nowych nartach jest bezpieczniejsza i łatwiejsza. Poza tym, wypożyczając narty, mamy możliwość wypróbowania w praktyce różnych modeli nart – większych, twardszych, o różnym promieniu skrętu. W zależności od miejsca jeździ się również na innego rodzaju nartach. Na przykład w wypożyczalniach w Alpach będą dostępne inne rodzaje nart niż na polskich stokach. Z pewnością lokalna wypożyczalnia będzie miała narty dopasowane do lokalnych warunków i typu stoków.

Jak uczyć się jeździć na nartach

Na nartach możesz uczyć się jeździć z kolegą, z instruktorem lub na wyjeździe narciarskim. Każdy z tych sposobów ma swoje zalety. Jeśli masz kolegę lub koleżankę, która chce Cię nauczyć, nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować. Jeśli jednak nie masz takiego znajomego, to nie daj się zniechęcić! Spróbuj jazdy z instruktorem lub zapisz się na wyjazd narciarski. Wyjazdy organizowane są zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla osób dorosłych i seniorów. Dla każdej grupy wiekowej program i lokalizacja będą różnić się od siebie, przykładowo dla seniorów wybierana jest bardziej spokojna okolica i ośrodki, w których nie przytłacza imprezowa atmosfera.

Lekcje z instruktorem

Zdecydowanie najbardziej polecaną opcją dla początkujących są lekcje narciarstwa z instruktorem. Mogą być to lekcje indywidualne lub grupowe. W szkołach narciarskich oraz pod stokami pracuje wielu instruktorów. Lekcje indywidualne kosztują zwykle od 60 do 100 zł. Alternatywą jest skorzystanie z turnusów narciarskich, gdzie cena za kilka dni szkolenia w grupie wyniesie około 400-600 zł. Dodatkowo otrzymamy to, co również bardzo ważne w narciarstwie, czyli radość ze wspólnego uprawiania sportu.

Zalety zdrowotne narciarstwa

Uprawianie jazdy na nartach to świetny pomysł na zimową aktywność i sposób na to, by zadbać o zdrowie. Trening aerobowy, jaki zapewnia nam szusowanie po stokach, wzmacnia mięśnie i układ krążenia, poprawia kondycję ruchową, zapobiega wielu chorobom i wzmacnia plecy. Oddychanie górskim powietrzem redukuje stres i wyzwala produkcję serotoniny – hormonu szczęścia. Poza tym mamy okazję poznać nowych przyjaciół. Jak widzisz, zalet spróbowania narciarstwa, nawet jeśli nigdy nie miałeś z nim do czynienia, jest naprawdę wiele.

Przygotuj się na sezon

Aby uniknąć zakwasów i nieprzyjemnego bólu mięśni po pierwszych zjazdach, warto przed wyjazdem zadbać o kondycję i jeśli nie robimy tego przez cały rok, to przynajmniej przed sezonem narciarskim przygotować organizm i mięśnie do wysiłku, jaki je czeka. Dobrym sposobem przygotowania się może być na przykład trening obwodowy, ale tak naprawdę każda forma wysiłku fizycznego przełoży się na większą przyjemność z jazdy na stoku. Kilka tygodni przed wyjazdem warto zajrzeć na siłownię, bo dobra kondycja z pewnością przyda się na stokach.