Nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu w bloku, nie musisz rezygnować z czworonożnego przyjaciela. Ważne, aby wybrać taką rasę, która sprawdza się w niewielkich metrażach i pasuje do Twojego trybu życia. Zobacz, jak wybrać psa idealnego!

W tym wypadku rozmiar ma znaczenie. Nieduże mieszkanie nie jest dobrym miejscem do trzymania dużego psa, zwłaszcza myśliwskiego czy pasterskiego. Te rasy potrzebują otwartej przestrzeni, nie można też tłamsić ich instynktów łowieckich czy zaganiania stada. Ale też nie wszystkie małe psy nadają się dla każdego. Niektóre są bardzo hałaśliwe i narowiste (jak słynny Chihuhua), nie będą więc szczęśliwe pozostawione same sobie na długie godziny w czterech ścianach.

Szukając idealnej rasy warto wziąć więc pod uwagę także temperament, energiczność i właśnie hałaśliwość. Zastanów się, jakie warunki możesz stworzyć zwierzęciu, jak często z nim wychodzić. Jeśli mieszkasz na 3 piętrze bez windy, licz się z tym, że psa trzeba będzie wnosić. Jeśli masz starszych sąsiadów, to na pewno nie zachwyci ich wycie Twojego pupila, gdy nie będzie Cię w domu.

Nie każdy pies będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego stylu życia. Jeśli jesteś domatorem lub przeciwnie – kochasz ruch na świeżym powietrzu powinieneś wybrać rasę o podobnych potrzebach.

Ważne jest też to, czy masz lub planujesz dzieci. Pies, który będzie mieszkał z dzieckiem powinien mieć wyjątkowo łagodną i cierpliwą naturę.

Oto przegląd 10 najpopularniejszych ras, które dobrze poczują się w Twoim małym mieszkaniu:

 1. Buldog – dla fanów seriali

Zarówno angielski, jak i francuski będzie doskonałym kompanem. Buldogi nie są zbyt wymagające ani energiczne, dorosłe nie lubią długich spacerów i chętnie spędzą z Tobą weekend na kanapie. Jeśli więc masz w zwyczaju oglądać całe sezony seriali za jednym razem, z buldogiem na pewno się zrozumiesz. Uwielbiają pieszczoty, są bardzo czułe, choć mają dość introwertyczną naturę. Buldogi nie lubią upałów, dlatego latem trzeba uważać, by się nie przegrzały.

 2. Border Collie – dla sportowców

Border collie to bardzo żywa i nieustępliwa rasa. Jak przystało na psa pasterskiego, jest opiekuńczy i przywiązuje się mocno do właściciela. To na pewno nie jest to pies dla Ciebie, jeśli mało bywasz w domu. Te wesołe owczarki potrzebują dużo ruchu i ciągłej uwagi, szybko się nudzą i lubią, by się z nimi bawić. Są bardzo inteligentne i dobrze poddają się szkoleniu, często zostają przewodnikami niewidomych. Dobrze jeśli prowadzisz tryb sportowy i jesteś w stanie zapewnić im regularne treningi.

3. Mops – dla pieszczochów

Podobnie jak buldogi, mopsy są bardzo przyjazne. Nie potrzebują długich spacerów, potrafią się zmęczyć gonieniem za własnym ogonem i odpoczywać kilka godzin. Zawsze skore do zabawy, są doskonałymi pocieszycielami mimo ciągle stroskanego pyska. Ważne jest, aby dbać o ich dietę i odpowiednią pielęgnację. Mopsy mają swoich miłośników i przeciwników ze względu na osobliwą urodę. Ci pierwsi uważają, że są tak brzydkie, że aż piękne. Pozostawiamy to własnej ocenie. Ale uwaga, strasznie chrapią!

 4. King Charles Spaniel – dla salonowców

To bardzo inteligentne i przyjazne pieski. Spaniele są spokojne, choć bardzo lubią psie sporty. Jeśli zadbasz o odpowiednią ilość spacerów, nie będą niepokoiły sąsiadów szczekaniem. Bardzo nie lubią samotności. Jeśli wolisz spać sam, to nie pies dla Ciebie! Jak przystało na arystokratów są dość wygodne, wybiorą więc Twoje łóżko zamiast swojego legowiska. Doskonale sprawdzają się w domu, w którym mieszkają dzieci. Bywają jednak dość wymagające w pielęgnacji, źle znoszą upały i mrozy.

5. Pekińczyk – dla domatorów

Pekińczyki mają naturę lwów – są odważne, dumne, uparte i zrównoważone. Nie wymagają wielu spacerów, nie są szczekliwe, doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach. Ale źle czują się w towarzystwie innych zwierząt lub hałaśliwych dzieci. Psy wręcz idealne dla seniorów. Niestety obficie linieją i wymagają regularnej pielęgnacji. Wyhodowane w celach towarzyskich, są typowymi pieskami kanapowymi.

6. Jamnik – dla nieugiętych

Z kolei jamnik, wbrew pozorom, nie jest psem kanapowym. Lubi długie i aktywne spacery. Ma silny instynkt myśliwski, więc dobrze prowadzić go na smyczy, aby nie pogonił za kotem czy ptakiem. Ten potrzebuje zdecydowanej ręki i odpowiedniego szkolenia ze względu na niepokorny charakter. Źle znosi samotność, więc nie zostawiaj go w domu samego na długo. Bardzo przywiązuje się do właściciela i wykazuje dużą odwagę oraz inteligencję. Jamniki nie są jednak fanami dzieci i niestety bywają szczekliwe.

7. Beagle – dla spontanicznych

Z beaglem życie jest bardzo wesołe i aktywne. Ta energiczna i przyjazna rasa należy do psów gończych. Beagle nie są zbyt posłuszne. Mają też tendencje do chadzania własnymi ścieżkami i uciekania. Jeśli lubisz słodkie lenistwo i spokój domowego zacisza, to nie pies dla Ciebie. Potrzebuje dużo ruchu i spontanicznej zabawy. Nie licz jednak, że zyskasz stróża. Beagle prędzej zaprzyjaźni się ze złodziejem niż go pogoni. Są do granic towarzyskie, idealne do domu pełnego dzieci.

8. Yorkshire terrier – dla energicznych

Mimo iż wygląda niezwykle elegancko i maskotkowo, to pies o silnym instynkcie myśliwskim. Jest więc bardzo charakterny, sprytny i dominujący. W żadnym wypadku nie jest to ozdobny piesek kanapowy, ale potrzebujący ruchu istny żywioł. Na pewno nie jest szczęśliwy noszony na rękach czy w torebce. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury i urazy skóry. Za to dobrze radzi sobie pozostawiony na kilka godzin w domu i łatwo adaptuje się do nowych sytuacji. Minusem jest jego hałaśliwość i bojaźliwość, jeśli nie uda się wyszkolić go dobrze. Rasa polecana alergikom ze względu na brak typowej psiej sierści.

9. Foksterier – dla cierpliwych

Dobry pies dla rodziny z większymi dziećmi. Bystry i żywy, nie ma skłonności do wycia, ale jest uparty i wymaga dużo cierpliwości. Foksteriery mają silny instynkt łowiecki (zostały wyhodowane, aby polować na lisy), potrzebują więc dużo ruchu i często ciągną za smycz na spacerze i zaczepiają inne psy. Potrafią wejść na głowę właścicielowi, więc wymagają krótkiego trzymania. Są jednak wesołymi i łatwymi w utrzymaniu towarzyszami (nie licząc regularnego szczotkowania ich szorstkiej sierści) o żelaznym zdrowiu.

10. Sznaucer średni – dla hiper aktywnych

To bardzo energiczne i inteligentne psy. Sznaucery występują w trzech rozmiarach: olbrzym, średni i miniaturka. Te średnie są doskonałą rasą rodzinną. Preferują życie na powietrzu, ale jeśli zadbać o dużo ruchu (bardzo dużo, uchodzą wręcz za niezmordowane!), zaadaptują się i do mieszkania. Są czujne, doskonale sprawdzają się w roli domowego stróża. Wymagają jednak odpowiedniego prowadzenia i szkolenia. Nadają się też dla alergików!

Jak tanio skompletować wyprawkę dla psa?

Jeśli nie lubisz przepłacać i chciałbyś tanio skompletować wyprawkę dla psa, przejrzyj ofertę sklepów internetowych. Z łatwością wyszukasz najlepsze zniżki i promocje w sklepach zoologicznych dzięki bezpłatnej aplikacji goodie lub stronie www.goodie.pl. Dodatkowo w wybranych sklepach dla zwierząt możesz skorzystać z cashbacku, czyli zwrotu części wydatków. Dzięki programowi cashback zyskujesz podwójnie – nie tylko korzystasz z promocji w sklepach internetowych, ale i otrzymujesz zwrot części środków wydanych na zakupy na konto bankowe. Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak zarabiać na zakupach z cashbackiem goodie.

Sklepy zoologiczne objęte programem cashback w goodie:

Źródła: psy.pl, psy24.pl