Buty to najważniejszy sprzęt biegacza. Powinny być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim minimalizujące ryzyko kontuzji. Jak wybrać obuwie sportowe, w którym można bezpiecznie biegać?

Dolegliwości związane z naciągnięciem ścięgien czy ból piszczeli to częste przypadłości początkujących biegaczy. Długotrwałe bieganie w nieodpowiednim obuwiu grozi bolami stawów, kontuzjami kolan czy problemami z kręgosłupem. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz trenować, czy biegasz od lat, zawsze dbaj o dobór odpowiednich butów do biegania.

Najlepiej jest biegać boso, jednak jest to zbyt niebezpieczne ze względu na ryzyko skaleczenia. Warto zatem wybrać buty, które umożliwiają jak najnaturalniejsze ruchy stóp i dbają o prawidłową pozycję ciała podczas treningu. Dobre buty do biegania przede wszystkim zapewniają dobre wybicie i amortyzują uderzenia stopy w ziemię. Ponadto buty do biegania powinny być nieco większe, niż te do chodzenia na co dzień.

Najważniejszymi kryteriami doboru butów do biegania są: teren, po którym zamierzasz biegać, a także warunki atmosferyczne. Jeśli biegasz po asfalcie, wybierz buty z lekkim, płaskim bieżnikiem na podeszwie, a jeśli po leśnych ścieżkach – z dużą liczbą wypustek. Warto też zwrócić uwagę, by buty do biegania były przewiewne jeśli trenujemy latem. Zimą warto mieć obuwie z bardziej agresywnym bieżnikiem ograniczającym ślizganie się po śniegu, a tym samym odciążającym mięśnie, które w takich warunkach muszą pracować zdecydowanie mocniej. Należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są buty. Powinien on skutecznie i szybko odprowadzać ciepło z buta, zapewniać odpowiednią wentylację podczas biegu, ale również w deszczowe czy zimowe dni chronić nogę przed przemoczeniem i wyziębieniem. Funkcje te spełnia np. wodoodporna membrana GORE-TEX®.

Obuwie biegowe różni się między sobą również dropem, czyli różnicą w wysokości między położeniem pięty a palców w bucie. Ze względu na jego wysokość możemy wyróżnić 3 typy obuwia: „barefoot” z dropem o wartości 0 mm i zerowej amortyzacji, „minimalistyczne” cechujące się małym dropem od 0 mm do 8 mm i lekką amortyzacją oraz „tradycyjne” z dropem powyżej 8 mm i dosyć dużą amortyzacją. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, powinny postawić na typ tradycyjny, gdzie pięta jest nawet kilkanaście milimetrów wyżej niż palce. Minimalizuje to możliwość wystąpienia kontuzji wynikającej z nieprawidłowej techniki biegania „z pięty”, często zauważanej właśnie u osób początkujących. Większy drop sprawdzi się również przy wymagających, intensywnych biegach, podczas których stopa wymaga odpowiedniego wsparcia. Wraz z polepszaniem się techniki biegu drop może być zmniejszany, aby biegacz mógł bardziej odczuwać teren, po którym biega. Wielu miłośników tego sportu ceni sobie drop zerowy umożliwiający tzw. bieganie naturalne, podczas którego stopa ląduje na śródstopiu, sprawiając wrażenie biegania boso.

Jak często należy zmieniać obuwie? Zawsze, gdy bieganie w nich przestaje być komfortowe, gdy czujesz, że buty nie zapewniają już amortyzacji. Do biegania nie nadają się też buty ze startą podeszwą, uszkodzone, które utraciły swój kształt. Przyjmuje się, że maksymalnie w jednej parze można pokonać ok. 700-800 kilometrów.

Gdzie tanio kupić buty do biegania i odzież do biegania?

Jeśli nie lubisz przepłacać, korzystaj z okazjonalnych obniżek cen i kuponów rabatowych. Pomoże Ci w tym aplikacja goodie i strona www.goodie.pl. Goodie to źródło informacji o promocjach, wyprzedażach i zniżkach m.in. w sklepach sportowych w całej Polsce. Użytkownicy platformy otrzymują też specjalne kupony rabatowe i korzystają z dedykowanych akcji promocyjnych. Zacznij korzystać z goodie już dziś, a więcej nie przegapisz żadnej okazji! Dodaj do ulubionych wybrane marki i sklepy, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się atrakcyjne oferty i promocje, np.: Go Sport, Intersport, Decathlon, Iguana, Salomon,The North Face, Reebok, Adidas, 4F, Sportowysklep.pl.

W goodie możesz skorzystać też z usługi cashback, w ramach której otrzymasz zwrot części wydatków za zakupy online na swoje konto. Wystarczy, że do wybranego sklepu dostępnego w programie cashback, przejdziesz przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Średnio po 30 dniach na Twoje konto wróci część wydatków. Co więcej cashback łączy się z promocjami dostępnymi na goodie, więc możesz zaoszczędzić podwójnie. To proste! Więcej o tym, jak kupować z cashbackiem przeczytasz tutaj.

Przykładowo z goodie możesz otrzymać zwrot w następujących sklepach z odzieżą sportową:

Zobacz wszystkie marki dostępne w programie cashback.

Wykorzystano materiały prasowe firm: Merell, Indesit

Sprawdź też: