Nowy Rok to szczególny czas, kiedy wielu z nas stawia sobie cele i planuje realizować marzenia! Niestety, zdarza się również tak, że własne postanowienia noworoczne szybko zostają zapomniane lub porzucone. Jak więc sprawić, żeby w 2024 roku było inaczej? Jak osiągnąć zamierzone rezultaty i nie zrezygnować ze swoich planów? W naszym artykule podpowiemy, jak skutecznie wyznaczać, a przede wszystkim realizować noworoczne cele i cieszyć się satysfakcją i sukcesem!

Wybierz odpowiednie postanowienia

Pierwszy krok to właściwe wybranie celów noworocznych. Zupełnie niepotrzebne jest obiecywać sobie rzeczy, które są nieosiągalne, nierealne lub niezależne od Ciebie. Zamiast tego, skup się na tym, co naprawdę chcesz i możesz zmienić w swoim życiu. Zobacz nasze wskazówki:


konkret. Zamiast tego, żeby stawiać sobie „enigmatyczne” wyzwania, np. „schudnąć”, „czytać więcej książek”, „nauczyć się nowego języka”, postaw sobie konkretne cele, czyli np. „zrzucę 3 kg w ciągu miesiąca”, „przeczytam 5 książek do kwietnia”, „w tym roku nauczę się języka X na poziomie A2”.


realizm. Wyznaczaj sobie cele, które są możliwe do spełnienia. Zbyt nierealistyczne wyzwania mogą zniechęcać i demotywować.


autentyczność. Nie podążaj za modą, lecz wybierz cele, które są zgodne z Twoimi przekonaniami, wartościami, potrzebami i aspiracjami. Pamiętaj, że to Ty masz realizować własne postanowienia, zatem muszą być dla Ciebie ważne i znaczące.


Zaplanuj swoje działania

Kiedy cele zostały wyznaczone, należy zrobić dokładny plan ich realizacji. Samo powiedzenie sobie tego, co masz realizować jest niezbyt skuteczne. Musisz też wiedzieć, jak masz osiągnąć wyznaczone cele. Stwórz plan, w którym będziesz notować postępy i podtrzymywać motywację:


– duży cel i małe kroki. Osiągniecie marzenia tego roku wymaga stworzenia mniejszych i łatwiejszych do wykonania zadań. Np. aby nauczyć się  nowego języka możesz się uczyć 10 nowych słów dziennie.


terminy. Każdy krok powinien mieć konkretny termin realizacji. W ten sposób „zobowiązujesz się” do działania i nie będziesz odkładać rzeczy „na później”, ponieważ czekać na Ciebie będzie kolejny krok. 😊


zapisz plan. Najlepiej mieć wszystko spisane i umiejscowione na widocznym miejscu. Taka „przypominajka” sprawi, że zawsze będziesz pamiętać o swoich postanowieniach.

Realizuj swoje postanowienia noworoczne

Kiedy cele i plan zostały stworzone, czas najwyższy przejść do ich realizacji. Ten etap jest najtrudniejszy, ponieważ wymaga samodyscypliny, kontroli i determinacji w działaniu. Żeby coś  osiągnąć, trzeba działać. Staraj się nadążać za planem i nie przerywać ciągłości realizacji. Nawet, jeżeli nie masz ochoty lub czasu, zrób coś małego, a przybliży Cię to do realizacji celu. Pamiętaj, że ważne są:


regularność. Nie szukaj wymówek i nie odkładaj działań na później. Staraj się realizować założony plan.


skuteczność. Nie marnuj swojego czasu na rzeczy, które nie przynoszą efektów. Ucz się, sprawdzaj, co działa, a co nie. Realizowanie zamierzonych celów nie jest łatwym zadaniem, ale najważniejsze – nie poddawać się i uczyć się na błędach.


przyjemność. Pamiętaj, że osiągnięcie swoich marzeń nie powinno się wiązać z przymusem. Znajdź satysfakcję i radość, bo właśnie realizujesz swoje cele! Ciesz się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu i wyciągaj doświadczenie z błędów.


Realizacja postanowień noworocznych nie jest łatwa, ale jest możliwa. Wystarczy, że wybierzesz te najważniejsze dla Ciebie, stworzysz plan i będziesz go realizować z zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem.


Życzymy szczęśliwego Nowego 2024 Roku i spełnienia marzeń!