Sylwester to czas zabawy, wspólnych spotkań i radosnego spędzenia czasu. Jednym z elementów obchodów Nowego Roku są wyroby pirotechniczne, a dokładniej – fajerwerki. Niestety głośne wybuchy, nagłe i migające światła dla wielu zwierząt są powodem mocnego stresu, lęku, a nawet bólu. W związku z tym ważne jest wiedzieć, jak dbać i chronić zwierzęta w tym czasie. Zobacz kilka wskazówek i zadbaj o bezpieczeństwo i komfort pupili.

Co szkodliwego w fajerwerkach?

Dla zwierząt, które mają wrażliwszy od ludzi słuch, niebezpieczne i bolesne są hałasy, które wywołują fajerwerki. Należy pamiętać, że słuch zwierząt jest wyostrzony i potrafią one słyszeć częstotliwości, które nie są w zasięgu ludzkim. Oprócz tego, pirotechniczne wybuchy są nieznanym i zaskakującym bodźcem, który wywołuje strach. Zapewne wielu nas słyszało kiedyś historie o tym, jak komuś uciekł pies, ponieważ się przestraszył.

Oprócz hałasu – szczególnie dla dzikich zwierząt niebezpieczne są pozostałości po spadającej pirotechnice, która może być uznana za „coś do zjedzenia” i w konsekwencji zatruć zwierzę. Oprócz tego, fajerwerki zanieczyszczają środowisko naturalne.

Jak chronić zwierzęta?

Oczywiście, puszczenie fajerwerków to masowa zabawa. Niemniej jednak, pamiętaj, jak możesz zadbać o zwierzęta:

  • jeżeli masz psa i chcesz wyjść z nim na spacer – koniecznie nie spuszczaj go ze smyczy. Usłyszawszy hałas może się przestraszyć i uciec. Warto, żeby pies miał obrożę z telefonem do właściciela.
  • jeżeli przebywasz w domu – zasłoń i zamknij okna, żeby zminimalizować poziom hałasu i bodźców świetlnych.
  • jeżeli Twój zwierzak się chował – nie wyciągaj go na siłę, niech przeczeka fajerwerkową „burzę”. Zwierzę z pewnością znalazło sobie kryjówkę, w której czuje się w miarę bezpiecznie.
  • podczas wybuchów pirotechnicznych zachowaj się naturalnie, bądź blisko pupila, ale nie tul go na siłę, szczególnie, jeżeli nie chce.

Ważne jest również zadbanie o zwierzęta po tym, jak hałasy ucichną. Mogą one być nadal zestresowane i niespokojne. Wtedy warto poczęstować swojego pupila jakimś smakołykiem i pograć z nim, żeby odwrócić jego uwagę. Jeżeli zauważysz u swojego zwierzaka symptomy chorobowe (np. apatia, utrata apetytu itd.) niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

Narzędzia pirotechniczne są niebezpieczne dla zwierząt i dla ludzi. Warto wiedzieć o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, jak chronić zwierzęta. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój pupil będziecie się cieszyli sylwestrowym świętowaniem bez stresu.