Urodziny dziecka to zdecydowanie jedna z najważniejszych imprez dla całej rodziny. Zabawy na urodziny, dekoracje na urodziny – wszystko to może spędzić sen z powiek! Okazuje się, że organizacja urodzin dziecka w domu nie jest wcale taka trudna. Ważne jest szczegółowe zaplanowanie wszystkich elementów przyjęcia. Podpowiadamy, jak urządzić kinderbal stulecia we własnym domu, przy użyciu prostych i codziennych przedmiotów!

Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

Zorganizowanie domowej imprezy składa się z wielu elementów. Niezwykle ważne są zabawy na urodziny i dekoracje urodzinowe – to podstawa. Te części urodzin dziecka w domu omówimy więc niżej osobno. Co jeszcze jest niezwykle istotne? Ogromną rolę odgrywa też urodzinowe menu – nie wszystkie potrawy nadają się do tego, aby podać je dzieciom, dlatego warto spędzić chwilę, aby przemyśleć odpowiedni dobór. Świetnym pomysłem jest zapytanie dziecka, co chciałoby zjeść na swoim urodzinowym przyjęciu – jeszcze bardziej podkreśli to uroczysty charakter imprezy. Spytaj o smak ciasta, rodzaj słodyczy. Pamiętaj jednak, aby nie eksperymentować z ciężkimi daniami – postaw raczej na lekkie przekąski. Dobrze jest również podać przynajmniej jeden posiłek na ciepło.

Wiele osób pyta, na którą godzinę zaplanować urodziny dziecka w domu. Najlepiej zorganizować taki event, gdy dzieci są zrelaksowane i wypoczęte – strzałem w dziesiątkę będą okolice godziny 13:00 – 14:00. Zwykle taka impreza kończy się w zależności od wieku dziecka około godziny 18:00 – 19:00, więc możesz być pewna, że po imprezie Twoje dziecko zaśnie pełne wrażeń. Pora przejść teraz do najważniejszego – zabaw na urodziny, które sprawią, że impreza będzie wielkim sukcesem!

Zabawy na urodziny – co wybrać?

Dzieci mają to do siebie, że za zabawę mogą uznać niemal każdą aktywność. Dlatego odrobina kreatywności może sprawić, że stworzysz zabawy urodzinowe, które na długie miesiące pozostaną w pamięci uczestników imprezy. Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas zabawy na urodziny dla dzieci.

  1. Zabawa w ciepło-zimno – zna ją chyba każdy. Jedno z dzieci wychodzi z pokoju, a reszta maluchów chowa jakiś przedmiot w wybranym wspólnie miejscu. Przedmiotem może być maskotka, samochodzik czy klocek. Dziecko, które opuściło pokój, ma za zadanie odnaleźć schowany gadżet. Reszta pomaga w poszukiwaniach krzycząc „cieplej”, „zimno”, „zimniej”.
  2. Zabawa w „kto to?” – jedno z dzieci ustawia się do reszty plecami. Inna wybrana osoba opisuje swoimi słowami któregoś z uczestników imprezy. Może opisywać cechy charakterystyczne lub strój wybranej osoby. Maluch, który stoi tyłem, musi odgadnąć, o kogo konkretnie chodzi.
  3. Zadania prosto z pudełka – to świetna zabawa dla nieco starszych dzieci. Wszyscy uczestnicy imprezy siadają na podłodze w okręgu. Włączamy muzykę, w takt której dzieci podają sobie małe pudełko lub kartonik. W kartoniku znajdują się przygotowane wcześniej karteczki, na których zapisane są zadania do wykonania. Gdy muzyka zamilknie, osoba, która trzyma kartonik, musi wykonać zadanie, które wylosuje. Zabawa kończy się, gdy w pudełku nie będzie już karteczek.
Jak przygotować przyjęcie urodzinowe dla dziecka?
Zabawy w ogrodzie mogą być strzałem w dziesiątkę!

Konkursy na urodziny dziecka

Nie tylko zabawy mogą zrobić furorę podczas urodzin w domu, dużym zainteresowaniem cieszą się również konkursy na urodziny dziecka. Najpopularniejsze konkursy na urodziny to:

  1. Kalambury – absolutny hit. Uczestników dzielimy na dwie drużyny. Pierwsza wymyśla hasło, które będzie odgadywać druga drużyna. Hasłem może być tytuł bajki lub książki, a także znana przez dzieci postać. Jedna z osób pokazuje na migi hasło w taki sposób, aby jej drużyna domyśliła się, o jakie hasło chodzi. Potem następuje zmiana. Dobrze jest zacząć od łatwych haseł, aby wszyscy uczestnicy złapali bakcyla, a następnie stopniowo zwiększać poziom trudności.
  2. Konkurs „zgadnij, co to” – konkurs odgadywania smaków cieszy się ogromną popularnością podczas urodzin w domu. Przygotuj wcześniej pokrojone owoce i warzywa (weź oczywiście pod uwagę preferencje smakowe maluchów), a następnie zacznijcie zgadywać, co to za smak! Zawiąż oczy dzieciom, które biorą udział w konkursie. Podawaj każdemu po kolei kawałek warzywa lub owocu i pytaj, co to jest. Na dziecko, które odgadnie najwięcej smaków, powinna czekać nagroda.

Dekoracje urodzinowe na imprezę w domu

Zabawy na urodziny dla dzieci to zdecydowanie nie wszystko. Równie ważne są ozdoby na urodziny, które sprawią, że zabawa jest jeszcze bardziej wystrzałowa. Ciekawą opcją są personalizowane akcesoria na urodziny. Balony z imieniem dziecka, oryginalne koszulki dla uczestników imprezy – to tylko niektóre z pomysłów. W wielu sklepach internetowych znajdziesz odjazdowe dekoracje na urodziny, których Twoje dziecko nie będzie się chciało pozbyć jeszcze długo po imprezie.

Wiele ciekawych dekoracji znajdziesz w serwisie Aliexpress, wszystkie w niezwykle korzystnych cenach. Warto rozważyć personalizowane zaproszenia urodzinowe wykonane z wysokiej jakości papieru, a także dekoracje na urodziny na stół – tabliczka z ramką dla jubilata, kolorowe talerzyki z postaciami z bajek, a także wzorzyste lub metaliczne słomki papierowe do napojów. Pamiętaj także o udekorowaniu tortu – podstawą jest napis dla jubilata, możesz również zdecydować się na oryginalny topper i spersonalizowane świeczki.

A może przebierane urodziny dziecka w domu?

Impreza przebierana to typ imprezy, który dzieciaki po prostu uwielbiają! Taki wybór to gwarantowany sukces. Każde z dzieci na pewno chętnie przebierze się za postać z ulubionej bajki czy książki. Taki typ imprezy pobudza wyobraźnię i sprawia wiele radości. Ogromnym plusem jest to, że strój dla dziecka stosunkowo łatwo przygotować samodzielnie. Większość dostępna jest w sklepach internetowych przez cały rok, łatwo więc znaleźć przebranie, które Twoje pociecha pokocha.