Biuro wkroczyło do naszych domów, kuchni i sypialni, ale wraz z nimi szkoła oraz żądne przygód i zabawy pociechy. Pozostaje pytanie – czym zająć dzieci w domu, podczas gdy musimy pracować lub wykonywać inne codzienne obowiązki?

Nie da się ukryć, że wszystko zależy od wieku dziecka i jego temperamentu. Dzieci w wieku żłobkowym, które potrzebują nieustannej opieki, to zupełnie inna historia niż dorosłe już prawie nastolatki. W tym artykule skupimy się na podstawowych zasadach, które możecie postarać się wprowadzić w domu, by nieco usprawnić jego funkcjonowanie.

Poniżej znajdziecie również listę pomysłów na zabawy, gry i sporty dla dzieci, które można uprawiać w domu. Takie, które naszym zdaniem dają duże szanse na zaangażowanie maluchów w świetną zabawę.

Ważna zasada łączenia pracy zdalnej z opieką

W przypadku małych dzieci nie mamy innego wyjścia niż wymienianie się rodziców opieką nad dzieckiem i pracą. Gdy jeden z rodziców wykonuje swoje obowiązki zawodowe, drugi pozostaje na domowym froncie rodzinnym. Starsze dzieci możemy już próbować zająć ciekawymi aktywnościami, które sprawią, że czas w domu stanie się dla nich bardziej atrakcyjny.

Zabawy dla najmłodszych

Zacznijmy od najmłodszych. Jak zająć nadaktywnego malucha? Warto poszukać nowych zabawek. Różnego rodzaju układanki, puzzle i konstrukcje będą się dobrze sprawdzać zarówno w przypadku dziecka rocznego, jak i trzylatka. Ważne, aby były odpowiednio dostosowane do wieku i stanowiły dla dziecka pewnego rodzaju wyzwanie (ale nie może być ono za trudne, bo wtedy w ogóle go nie zainteresuje).

 Wydrukuj kolorowanki z internetu

Kolorowanki z internetu to świetna propozycja dla dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat. Oprócz kolorowanek wydrukować możemy również różne gry planszowe, które dzieci mogą wycinać z szablonu i pomalować. Jakie to gry? Na przykład takie, które pomogą utrwalić liczby rzymskie, tabliczkę mnożenia, naukę słówek. Wydrukować można setki gier, które pomogą w domowej edukacji, bo przecież nie ma ciekawszej formy uczenia się niż poprzez zabawę.

Rozkręcanie starego radia

Masz w domu stare radio, nieużywanego walkmana lub inny niepotrzebny sprzęt, który już dawno powinien trafić na śmieci? Jeśli Twoje dziecko jest urodzonym majsterkowiczem, to usuń wtyczkę, a resztę oddaj w ręce malucha, który z pewnością zajmie się takim sprzętem na dłuższy czas. Tutaj przyda się również śrubokręt czy młotek. Pamiętajmy, by takie zabawy odbywały się tylko pod okiem rodzica.

Dekoracje domu

Namów swoje pociechy na przygotowanie dekoracji domu. Inspiracji możecie poszukać w internecie. Z pewnością znajdziecie też wiele gotowych szablonów na dekoracje okazjonalne, na przykład na zbliżające się urodziny jednego z domowników.

Bransoletki dla przyjaciół i rodziny

Bransoletki ze sznurka, muliny lub koralików mogą być wspaniałym pomysłem na zabawę dla dziecka w domu. Zaangażujmy dzieci w przygotowanie takich bransoletek dla najbliższych i przyjaciół. Będzie to dobrą motywacją, a najbliżsi z pewnością ucieszą się z prezentów.

Przestrzeń do pracy dla dzieci

Najmłodsze dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego, jeśli musisz pracować, pozwól im na przygotowanie własnego miejsca pracy. Jeśli będą mały swoje „biurko”, choćby był to kawałek regału, to są spore szanse, że zabawa w pracę również je zaangażuje.

Pokaz mody

Przygotowanie pokazu mody to prawdziwe wyzwanie. Wyciągnięcie z szafy ubrań i stworzenie zestawów na wiosnę lub lato może być hitem domowych zabaw. Sam pokaz warto zaplanować na wieczór i uwiecznić go nagraniem lub zaprosić babcię i dziadka na transmisję na żywo.

Zabawki ekologiczne

Masz w domu niepotrzebne plastikowe butelki, nakrętki, kartony, opakowania czy torebki? Poszukaj jeszcze farb i nożyczek i zaproś najmłodszych do stworzenia ekologicznych zabawek, dekoracji lub przebrań na bal.

Kurs pierwszej pomocy

Jeśli masz w domu starsze dzieci, to ciekawym pomysłem może być powierzenie im różnych zadań edukacyjnych, na przykład urządzenie domowego kursu pierwszej pomocy. Ich zadaniem będzie zdobycie informacji, jak udzielać pierwszej pomocy, i przekazane ich pozostałym domownikom.

Internetowy kurs hula-hoop

Hula-hoop możemy zamówić w sklepach internetowych i jeśli tylko dysponujesz odrobiną przestrzeni, może to być świetna zabawa dla starszych dzieci, ale również dla dorosłych. Na YouTube możemy znaleźć filmiki z trikami i kursami hula-hoop online.

Akrojoga

Masz w domu nadaktywną dwójkę lub trójkę w wieku przedszkolnym lub szkolnym? Natychmiast wygoogluj, czym jest akrojoga. Dzieci ją uwielbiają i są duże szanse, że spędzą długie godziny na akrobatyce. Przeszukaj internet po polsku lub po angielsku z filmikami instruktażowymi.

Slackline

Innym pomysłem na zajęcie dzieci zabawą jest slackline, czyli nauka chodzenia na nisko zawieszonej taśmie. Slackline to dyscyplina sportowa polegająca na chodzeniu i wykonywaniu trików na takiej taśmie.

Domowe kręgle

Domowe kręgle można wykonać z plastikowych butelek. Czynność tę możesz powierzyć dzieciom, które pokolorują butelki i przygotują przestrzeń do zabawy. Jako kulę możemy wykorzystać piłkę. To wspaniały pomysł na kreatywną aktywność w ciągu dnia dla dzieci i wspólną zabawę z rodzicami wieczorem.