Okulary przeciwsłonecznie to nie tylko element naszych stylizacji, ale przede wszystkim ochrona przed groźnym promieniowaniem słonecznym. Zobacz jak dobrać okulary dla dorosłego i dziecka, aby zapewnić bezpieczeństwo oczom.

Nie kupuj na ulicy

Unikaj kupowania okularów przeciwsłonecznych na ulicznych stoiskach, nadmorskich straganach czy sklepach z ubraniami. Nieodpowiednie okulary mogą zaszkodzić oczom. To, że posiadają naklejkę „Filtr UV”, nie znaczy, że rzeczywiście go mają. W tak tanich produktach nie ma jest możliwe zastosowanie tego typu technologii.

Kiedy zakładamy okulary przeciwsłoneczne, na skutek przyciemnienia, nasze źrenice rozszerzają się. Jeśli soczewki w okularach nie posiadają filtra, w konsekwencji przepuszczają do rozszerzonej źrenicy oka więcej szkodliwego promieniowania UV. Kupując i nosząc okulary bez filtra UV narażamy wzrok na większe niebezpieczeństwo niż gdybyśmy nie nosili ich wcale – przestrzega Laura Wanzel, optometrysta z salonu optycznego Twoje Soczewki.

Promieniowanie UV odpowiedzialne jest za przyspieszenie rozwoju zaćmy, bywa przyczyną częstych stanów zapalnych spojówek i rogówki oraz jest jedną z najważniejszych przyczyn zwyrodnienia siatkówki i żółtej plamki. Dodatkowo zapominamy, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna. Promienie UV przyspieszają proces jej starzenia, prowadząc do powstawania przebarwień, a także zmarszczek wokół oczu i na powiekach. Wywołują też rozwój wielu chorób skóry, w tym nowotworów skóry powiek i oczu (np. czerniaka naczyniówki). Już z uwagi na te realne zagrożenia, ochrona okolic oczu jest równie istotna, jak samego narządu wzroku.

Aby nie wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku, należy zakładać okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią ochroną. Kupując je w profesjonalnym salonie optycznym mamy pewność, że soczewki okularowe modeli słonecznych są wyposażone w filtr UV najwyższej klasy, zapewniający należytą ochronę wzroku. Dodatkowo możemy wybrać szkła przeciwsłoneczne z korekcją wady wzroku. W salonie otrzymamy też gwarancję i serwis posprzedażowy.

Filtr UV

Jak dobrać filtr UV? Okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w soczewki z filtrem UV blokującym dostęp do oka całego spektrum szkodliwego promieniowania, najlepiej do 400 nm. Soczewki takie mogą być oznaczone symbolem UV-400. Warto dodać, że filtr UV jest równie skuteczny w przypadku soczewek barwionych, jak też bezbarwnych. Informacja o klasie filtra w dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych, wydrukowana jest na zauszniku oprawy okularowej lub naklejona na soczewce. Może być też dołączona do okularów w instrukcji wraz z opisem technicznym charakteryzującym okulary.

Wielkość oprawy

Kolejną ważną cechą jest wielkość oprawy, która ze względów estetycznych powinna być dopasowana do wielkości i kształtu twarzy, a jej kolor do karnacji skóry.

Należy zauważyć, że im większe okulary, tym lepiej, gdyż skuteczniej chronią oko przed promieniami słonecznymi. W ekstremalnych przypadkach takich jak turystyka górska, oprawy powinny być wyposażone w osłonki boczne, aby jeszcze bardziej ograniczyć dostęp światła do oka. „Szkła” natomiast powinny być jak najciemniejsze i koniecznie wyposażone w filtr UV.

Kolor szkieł

Jak wspomnieliśmy bezbarwne szkła mogą chronić oczy równie dobrze co zaciemnione. Kolor i intensywność zabarwienia nie wpływają na skuteczność blokowania promieni UV. Filtry UV są równie skuteczne w soczewkach kolorowych, jak i bezbarwnych, jednak warto wybierać ciemniejsze szkła, gdy słońce bardzo razi lub mamy dużą wrażliwość na światło. Okulary przyciemniane powinny być duże, bo wtedy skuteczniej chronią oko.

Warto również wiedzieć, że w okularach przeciwsłonecznych istnieją cztery kategorie zabarwienia soczewek: kategoria 1 – to okulary odpowiednie do noszenia w pochmurne dni, kategoria 2 – to okulary zalecane osobom przebywającym w stałym, umiarkowanym natężeniu światła, przede wszystkim latem, kategoria 3 – to okulary dedykowane osobom przebywającym w dużym nasłonecznieniu, w górach i nad wodą, a także prowadzącym pojazdy oraz kategoria 4, w których możemy chodzić w słoneczny dzień w śnieżnej scenerii, a nasz wzrok tego nie odczuje.

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne

Masz wadę wzroku? Wiele osób wówczas wybiera okulary fotochromowe (czyli ściemniające się pod wpływem światła). Jednak nie spełniają one w pełni funkcji ochronnej, ponieważ ich działanie uzależnione jest od promieni słonecznych UV. Rozwiązaniem są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – czyli połączenie odpowiednich soczewek (dostosowanych do naszej wady wzroku) oraz wybranego przez nas koloru ich zabarwienia.

Coraz większa grupa pacjentów decyduje się na zakup korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często i w dużym zakresie są narażone na intensywne oddziaływanie promieni słonecznych. Widzimy w nich wyraźnie, a wyglądają jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne, co więcej w pewien sposób „ukrywają” naszą wadę wzroku. Także to rozwiązanie jest ciekawym uzupełnieniem stylizacji, bowiem stosowane w tych okularach soczewki są dostępne w ogromnej gamie kolorów, a nawet w formie tzw. „lustrzanek”, czyli soczewek odbijających obraz tak, jak lustro.

Chroń oczy dzieci

Nie zapominajmy, że na negatywne oddziaływanie promieni słonecznych szczególnie narażone są dzieci. Struktury ich oczu są znacznie delikatniejsze, ich źrenice szersze, a soczewki bardziej przezroczyste. W efekcie ochrona tkanek jest słabsza, a promienie słoneczne mają większą możliwość ingerencji w delikatną strukturę młodego oka. Okulary przeciwsłoneczne u małego dziecka to nie modny gadżet, ale wyraz odpowiedzialności. Pamiętajmy, aby nie kupować dzieciom okularów przeciwsłonecznych niewiadomego pochodzenia. Nawet jeśli są kolorowe i atrakcyjne. Najlepiej wybrać się po nie do salonu optycznego.

Eksperci przypominają również, jak można oswajać dzieci z okularami przeciwsłonecznymi już od najmłodszych lat.  – Możemy przyzwyczajać dzieci do noszenia okularów już przed 4. rokiem życia, zakładając je od czasu do czasu, np. w godzinach najintensywniejszego promieniowania. Starsze dzieci mogą bez przeszkód nosić okulary przeciwsłoneczne stale, gdyż nie stanowią ryzyka dla rozwoju zdolności poznawczych narządu wzroku, a mogą zwiększyć komfort przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas wakacji – radzi Anna Kościelniakowska, Kierownik Medyczny Vision Express.

Najważniejsze porady dla rodziców:

  • Pamiętaj, że szczyt ekspozycji oczu na promieniowanie UV, w letni dzień, to godzina 9.00 oraz czas od 14.00 do 15.00, a nie jak się powszechnie sądzi w samo południe – gdy słońce jest w zenicie, oczy są naturalnie chronione przez łuki brwiowe. We wskazanych godzinach lepiej ograniczyć przebywanie dziecka na słońcu.
  • Spróbuj wyjaśnić dziecku powody, dla których warto stosować okulary wychodząc na słońce.
  • Świeć przykładem i sam noś okulary przeciwsłoneczne podczas wyjść na zewnątrz.
  • Pozwól dziecku samodzielnie wybrać okulary, które mu się podobają, a jednocześnie są wygodne i bezpieczne.

Wykorzystano materiały prasowe: Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna, Twoje Soczewki, Vision Express, Hoya

Zdjęcie główne: Hoya

Sprawdź też: