Początek nowego roku akademickiego to emocjonujące chwile, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją uniwersytecką przygodę. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę i o co zadbać w pierwszej kolejności, zanim zaczną się studia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. 

Studia… Piękny czas, kiedy poznaje się nowe osoby, tworzą się przyjaźnie, rozpoczyna się nowy rozdział życia. To okres studiów uważa się za najlepszy czas każdej młodej osoby. Ale zanim się zaczną, należy się przygotować. Studencki must have znajdziesz poniżej. 1. Zadbaj o mieszkanie 

Zanim rozpoczniesz studia – znajdź dla siebie miejsce do zamieszkania. Opcji jest co najmniej trzy. Pierwsza – wiele uniwersytetów oferuje swoim studentom możliwość zamieszkania w akademiku. Wystarczy sprawdzić informacje w sekcji socjalnej i złożyć odpowiedni wniosek. Jeżeli życie w akademiku nie jest dla Ciebie, rozważ opcję wynajęcia pokoju. A może zaczynasz studia razem ze swoimi przyjaciółmi? Wówczas rozważcie trzecią opcję – wspólne wynajęcie mieszkania.  

Jeżeli będziesz studiować w mieście z którego pochodzisz, ten punkt możesz pominąć. 😉 Zadbaj tylko o odpowiednie przygotowanie swojego pokoju do zbliżających się studiów. 2. Poznaj drogę 

Jeżeli na studia przenosisz się do innego miasta, koniecznie sprawdź trasy dojazdu na uczelnię oraz oszacuj czas. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zajęcia odbywają się w różnych budynkach i masz 15-20 min. na przemieszczenie się. 

Poniżej kilka rozwiązań: 

Rower/hulajnoga. Szczególnie pomocne i zwiewne, pomogą dotrzeć prawie do każdego miejsca. Są relatywnie tanie (np. w niektórych miastach pierwsze 20 minut za przejazd miejskim rowerem masz za darmo), a stacje, gdzie można je zostawić lub pożyczyć dość często znajdują się blisko kampusów. 

Komunikacja miejska. Szczególnie duże miasta mają dobrze rozbudowaną sieć transportową. Na uniwersytet trafisz wybierając autobus, tramwaj lub metro. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie legitymację studencką, która uprawnia Cię do zniżek na bilety. Na przykład w Warszawie za bilet na 20 minut zapłacisz 1,70 zł, a za bilet 75-minutowy – 2,20 zł. Z kolei w Krakowie student zapłaci za przejazd 20-minutowy 2 zł, za 60 minut 3 zł, a za 90 minut – 4 zł. Korzystny będzie zakup biletu na dłuższy okres (np. 30 dni lub  90 dni) . Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ z biletem długoterminowym już nie musisz pamiętać o skasowaniu biletów i śledzeniu czasu.  

Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiego biletu zbadaj dokładnie strefy, w których obowiązuje i zasady korzystania z biletu w danym mieście. 

Auto. To zapewne najdroższe rozwiązanie, chociaż czasami okazuje się niezbędne. Wówczas zbadaj najbliższe parkingi i ich cenniki. Bilet parkingowy możesz łatwo kupić w aplikacji – np. Bank Millennium oferuje taką opcję w swojej aplikacji mobilnej. 3. Poznaj plan 

Zanim rozpoczniesz studia – poznaj plan swoich zajęć! Całkiem prawdopodobne, że zajęcia będą się odbywać w różnych budynkach, a czasami – na różnych kampusach. Koniecznie sprawdź, gdzie będą się odbywać zajęcia, żeby zredukować stres szukania miejsca, szczególnie, kiedy masz zbyt mało czasu, żeby zdążyć na kolejny wykład! 😉 4. Zadbaj o niezbędne wyposażenie 

Początek studiów to też stresujący czas. Zatem, żeby go trochę zminimalizować, radzimy kupić wszystkie niezbędne rzeczy przed rozpoczęciem zajęć. Zeszyty, długopisy, mazaki, artykuły gospodarcze do mieszkania/akademika (jeżeli się przeprowadzasz), m.in. chemia, zestaw naczyń, pościel, nowe ubrania itd. Podpowiadamy, że niezbędne rzeczy w atrakcyjnych cenach znajdziesz w okazjach bądź gazetkach w goodie. Dodatkowo, koniecznie zainteresuj się cashbackiem, dzięki któremu zyskasz zwrot części wydanych na zakupy środków.  5. Miej pieniądze pod kontrolą 

Może Twoi rodzice wspierają Cię finansowo, a może już pracujesz lub otrzymujesz stypendium? Te środki najlepiej przechowywać na koncie bankowym. Dokładnie sprawdź ofertę różnych banków i wybierz dla siebie najlepszą. Możesz zapoznać się na przykład z prowadzonym za darmo kontem bankowym online – Millennium 360° , które daje wiele korzyści, m.in. superwygodną aplikację mobilną, płatności BLIK, usługę „Zwroty za zakupy” czy dodatkowe darmowe konto oszczędnościowe.  

W artykule przedstawiliśmy 5 sposobów na przygotowanie do nowego roku akademickiego. Wszystkim Studentom i Studentkom życzymy owocnej nauki i fantastycznych studiów! 
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Millennium S.A.