Światowy Dzień bez Samochodu obchodzimy 22 września. To święto przypomina nam o tym, jak ważne jest dbanie o ekologię, własne zdrowie oraz o wyborze alternatywnych środków transportu – rowerze, hulajnodze, chodzeniu pieszo czy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Dlaczego warto wziąć udział w Światowym Dniu bez Samochodu? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Ochrona środowiska

Z wyboru alternatywnego środka transportu płynie sporo korzyści. Jedną z nich jest dbanie o naszą planetę. Światowy Dzień bez Samochodu ma na celu, przynajmniej na jeden dzień, ograniczenie przemieszczania się pojazdami napędzanymi silnikami spalinowymi, które są źródłem emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczają powietrze i sprzyjają degradacji środowiska naturalnego. Zmniejszając emisję CO2 przyczyniamy się do ochrony Ziemi.


Redukcja hałasu i korków

Szczególnie w dużych miastach jesteśmy przyzwyczajeni do szumu dużych ilości poruszających się po ulicach pojazdów. W Światowy Dzień bez Samochodu możemy zredukować ten hałas poprawiając tym samym nasze samopoczucie. Oprócz tego, mniej samochodów = mniej zatłoczonych ulic i korków. Co więcej, zmniejszenie intensywności ruchu samochodowego przyczynia się do redukcji wypadków drogowych.
Zamiast auta można skorzystać z komunikacji miejskiej. W wielu miastach w tym dniu przejazd jest darmowy. Pamiętaj, aby to sprawdzić na oficjalnych portalach Twojej miejscowości.


Poprawia zdrowia

Wybór alternatywnych środków transportu, jak na przykład roweru, hulajnogi, czy przejściu na piechotę bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Zapewniamy organizmowi aktywność fizyczną, która dba o poprawną kondycję, kontrolę wagi, obniżenie ryzyka chorób serca i wypływa pozytywnie na ogólne samopoczucie.


Budowanie więzi społecznych

Światowy Dzień bez samochodu sprzyja podtrzymywaniu i nawiązaniu nowych kontaktów. Może to być chociażby rozmowa podczas spaceru czy przejażdżki. Oprócz tego, można podziwiać piękno naszych miejscowości.

Światowy Dzień bez Samochodu to doskonała okazja, żeby zastanowić się nad naszymi preferencjami transportowymi oraz postawić na wybór bardziej ekologicznych rozwiązań. Niemniej jednak, żeby chronić naszą planetę i dbać o środowisko, należy o tym pamiętać nie tylko 22 września, lecz przez cały rok.