Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą początkującym, czy doświadczonym, nic nie zwolni Cię od tego, by w samochodzie mieć dobry płyn do spryskiwaczy czy zimowe opony. W tym wpisie podpowiadamy, jak przygotować auto na zimę.

 

Gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, każdy kierowca powinien przygotować auto do zimy, tak by uniknąć problemów z odpalaniem samochodu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Przegląd samochodu

Przed zimą warto dokonać ogólnego przeglądu samochodu. W warsztacie samochodowym powinniśmy sprawdzić stan przewodów hamulcowych, linki i upewnić się, że nie są stare i niesprawne, ponieważ w momencie, gdy na drodze pojawi się sól, ich stan może się znacząco pogorszyć i mogą po prostu przestać działać. Korzystając z tej okazji, warto sprawdzić także stan przewodów paliwowych i upewnić się, że nigdzie nie ma wycieków. To jest absolutnie podstawowa kontrola, którą możemy rozszerzyć o pełny przegląd samochodu w warsztacie.

Sprawdzenie stanu płynu chłodzącego

Kolejnym ważnym elementem przygotowania auta do zimy jest sprawdzenie stanu płynu chłodzącego. Jeżeli płyn ten był wymieniany dawno, należy rozważyć jego wymianę. Obowiązkowo powinniśmy wiedzieć, jaka jest temperatura zamarzania płynu chłodzącego. W sklepach internetowych można kupić specjalny tester, za pomocą którego sprawdzimy, w jakiej temperaturze płyn chłodzący zamarza. To wydatek rzędu kilku złotych, a ponieważ zamarznięty płyn chłodzący, który przedostanie się do silnika, może go uszkodzić – warto!

Sprawdzenie jakości płynu hamulcowego

Warto również sprawdzić jakość płynu hamulcowego i jego ilość, ponieważ za sprawny układ hamulcowy odpowiadają nie tylko klocki hamulcowe i tarcze, ale także płyn, który znajduje się w układzie hamulcowym. Od płynu hamulcowego zależy nasze bezpieczeństwo, dlatego warto przed zimą wymienić go na taki, który jest lepiej przystosowany do działania w niskich temperaturach. Jaki płyn hamulcowy wybrać na zimę? Tutaj najlepiej stosować się do instrukcji producenta pojazdu. W celu wymiany płynu prawdopodobnie niezbędna będzie wizyta w warsztacie.

Sprawdzenie stanu akumulatora

Stan akumulatora można sprawdzić samodzielnie. Warto zrobić to rano, po całej nocy na mrozie. W tym celu można użyć multimetru i ustawić go na mierzenie napięcia lub użyć innych urządzeń mierzących żywotność akumulatora. Jeżeli po całej nocy na mrozie urządzenie wskaże nam wartość powyżej 12 woltów, oznacza to, że bateria jeszcze nam posłuży.

Sprawdzenie alternatora

Alternator to urządzenie, które odpowiada za ładowanie się akumulatora. Jeśli działa niewydajnie, może nie nadążać z ładowaniem baterii w samochodzie. Jego stan możemy sprawdzić w podobny sposób, w jaki sprawdzaliśmy stan akumulatora, czyli za pomocą urządzenia mierzącego. Jeśli po podłączeniu plus do plusa i minus do minusa i po uruchomieniu samochodu, włączeniu na pełną moc ogrzewania i wszystkich świateł, wyświetlana wartość będzie spadała poniżej 14 czy 12, to znaczy, że mamy problem z ładowaniem. Zimowe warunki z pewnością wpłyną na to, że problem ten z czasem będzie coraz większy.

Wymiana opon

Zimą używamy opon z innym bieżnikiem i o innych właściwościach niż latem. Specjaliści odradzają zakup opon używanych. Wyróżniamy opony letnie, zimowe i uniwersalne. Opony uniwersalne to kompromis budżetowy, pamiętajmy jednak, że nie jest to najlepszy wybór. Opony na zimowe należy zmienić, zanim zrobić się naprawdę zimno, ponieważ opony letnie zaczynają tracić swoje właściwości i przyczepność już przy 10 stopniach na plusie. Odpowiednie opony to podstawa naszego bezpieczeństwa zimą i są obowiązkowym elementem przygotowania auta na zimę.

Zabezpieczanie karoserii

Zima może pogłębić już istniejące problemy. Warto cały samochód umyć dobrze na myjni, zadokować woskiem ochronnym, co zmniejszy prawdopodobieństwo, że istniejące już drobne uszkodzenia będą się powiększać i powstaną nowe. Warto również specjalnie zadbać o podwozie, które także należy zabezpieczyć przed błotem pośniegowym i solą, którą posypywane są drogi.

Wymiana płynu do spryskiwaczy

Dobra widoczność w trudnych warunkach to podstawa. Płyn warto wymienić na zimowy, zanim zaczną się mrozy i na dobre zamarznie w zbiorniku. Jeśli tak się zdarzy, można podjechać na parking podziemny gdzieś przy centrum handlowym, żeby odmarzł, i wtedy go wymienić.

Zamarzanie zamków w starszych samochodach

Uszczelki gumowe z biegiem lat niszczeją, dlatego warto przed samą zimą spryskać je sprayem silikonowym lub posmarować wazeliną techniczną, dzięki temu woda nie będzie się na nich utrzymywać i potem zamarzać.

Przybornik kierowcy zimą

Warto zaopatrzyć się w odmrażacz do szyb i do zamków, skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do zmiatania śniegu. We wnętrzu samochodu można wymienić dywaniki z welurowych na gumowe, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać czystość.

Zwróćmy szczególną uwagę również na to, że zimą, oprócz szczotek i skrobaczek, warto zaopatrzyć się także w szczególną ostrożność i cierpliwość!