Czy to pod choinkę, czy na urodziny, czy na baby shower – dziś przedstawiamy pomysły na prezent dla niemowlaka, dzięki którym każdy maluch poczuje się radosnym odkrywcą. W tym poście podpowiemy Ci, jakie zabawki na pierwsze dwanaście miesięcy sprawdzą się najlepiej.

Jakie zabawki dla niemowlęcia warto kupić? Jak odpowiednio dostosować zabawkę do wieku dziecka? Jaka zabawka będzie dobrym prezentem dla niemowlaka, a jaka niekoniecznie? Ogromny wybór zabawek w sklepach może wydawać się wręcz przytłaczający. Skąd rodzic ma wiedzieć, które zabawki są dobre, czyli są nie tylko atrakcyjne dla dziecka, ale też wspomagają jego rozwój?

Aby ułatwić sobie to zadanie, zastanówmy się, co się dzieje w pierwszym roku niemowlęcia: najpierw leży ono na plecach, potrzebując głównie mamy i mleka, z czasem uczy się wodzić wzrokiem za przedmiotami, unosić głowę w pozycji na brzuchu, używać rączek, siadać, raczkować, przy czym zaraz po tym, jak nauczy się używać rączek, wszelkie przedmioty chce włożyć do buzi.

Kierując się naturalnym rozwojem dziecka, dobraliśmy kilka zabawek, które sprawdzą się dla malucha podczas pierwszego roku życia i będą dobrym pomysłem na prezent dla niemowlaka.

Karuzela do łóżeczka

Niemowlę pierwsze miesiące życia spędza głównie w pozycji na plecach, czy to w wózku, czy w łóżeczku. Nie potrafi jeszcze posługiwać się rękoma. Dlatego na sam początek dobrze sprawdzi się karuzela z wiszącymi, kolorowymi zabawkami, które będzie mogło śledzić wzrokiem. Najlepiej taka, którą bez problemu przyczepimy do łóżka, do wózka, czy też do fotelika samochodowego. Intensywne, soczyste kolory będą znacznie większą atrakcją od pasteli i beżów, których maleństwo może jeszcze nie odróżniać.

Grzechotki i gryzaki

Właśnie te zabawki najczęściej kojarzymy z okresem niemowlęctwa. Grzechotki i gryzaki to dobry prezent dla niemowlaka, które ukończyło już trzy miesiące. Dopiero w czwartym miesiącu dziecko uczy się chwytać przedmioty i oczywiście od razu wkłada je do buzi.

Jedną z najpopularniejszych zabawek dla niemowlaka w tym wieku jest żyrafa Sophie, za którą przepada większość milusińskich. To pierwsza zabawka dla wielu niemowląt, już od ponad 50 lat.

Jej największą siłą jest to, że stymuluje wszystkie zmysły:
● wzroku – jej cętki są interesujące dla dziecka i przyciągają uwagę,
● słuchu – w zabawkę wbudowana jest piszczałka,
● smaku – bezpieczny, bo Sophie wykonana jest z naturalnej gumy i farby spożywczej,
● dotyku – jest miękka w dotyku jak skóra,
● zapachu – zapach gumy z drzewa hevea jest przyjemny i ciekawy dla dziecka.

Żyrafa Sophie jest bardzo wygodna do trzymania w małych rączkach, a jej podłużne elementy, takie jak uszka, nogi czy ogonek, świetnie nadają się do żucia i dobrze się sprawdzą do łagodzenia bólu podczas ząbkowania.

Mata edukacyjna

To jeden z najpopularniejszych rodzajów zabawek dla maluchów. Leżący bobas może tutaj pobawić się wiszącymi nad głową zabawkami. Leżąc na brzuszku, może dotykać różnych elementów maty edukacyjnej. Kolorowe maty stymulują wzrok i zachęcają małych odkrywców do samodzielnego poznawania świata.

Zabawka interaktywna

Zabawka interaktywna to taka zabawka, w której można coś naciskać, przekładać, przekręcać, włączać, wyłączać. Te zabawki są bardzo fajne i rozwojowe, ponieważ uczą dziecko między innymi zależności przyczynowo-skutkowych, np. jak nacisnę przycisk, to zagra melodyjka. Rozwijają również motorykę małą, czyli uczą sprawnego posługiwania się rękoma.

Jedną z najbardziej lubianych zabawek interaktywnych dla niemowlaka jest Szczeniaczek Uczniaczek Fisher Price. To pluszowa zabawka, która ma wbudowane przyciski. Na dotyk dziecka reaguje migotaniem światełek, radosnymi piosenkami i wypowiedziami. Raz są to części ciała, raz liczby, kolory, kształty. Na początku nauki dziecko po prostu słucha wypowiedzi szczeniaczka. Z czasem można przejść na wyższy poziom, na którym szczeniaczek zachęca dziecko do wspólnego liczenia, znajdowania kolorów i pokazywania części ciała. Taka zabawka sprawdzi się dla maluszka już od szóstego miesiąca życia i będzie rosła razem z nim.

Uciekająca Biedroneczka Smily Play

Pluszowa Biedroneczka pomaga w nauce raczkowania, a swoim urokiem rozweseli buzie nawet 6-miesięcznych milusińskich, choć przeznaczona jest dla dziecka, które już uczy się raczkować.

Mięciutka i kolorowa zabawka o naturalnym wyglądzie wydaje śmieszne dźwięki, gra melodyjki, a jej skrzydełka szeleszczą w dotyku. Na czym polega zabawa? Gdy dziecko dotknie Biedroneczki, zwierzątko zacznie wibrować i uciekać. Poruszając się w zabawny sposób, zachęci do raczkowania.

Uciekająca Biedroneczka to świetna zabawka edukacyjna, ponieważ:

● stymuluje zmysły takie jak wzrok, słuch i dotyk,
● rozwija motorykę małą, czyli sprawność rączek,
● wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową,
● stymuluje do raczkowania,
● zachęca do samodzielnej zabawy,
● gra kilkanaście wesołych melodyjek,
● pomaga zrozumieć zależność między przyczyną a skutkiem.

 

Maluszki uwielbiają Uciekającą Biedroneczkę i chętnie bawią się z nią w ganianego. Sympatyczna buźka sprawia, że dzieci chętnie po nią sięgają. Zabawka przeznaczona jest dla maluchów mających około roku.
Nasza wskazówka: kupując prezenty dla niemowlaka przez goodie cashback możemy liczyć na cashback w wysokości 3%. Dodatkowo, jeśli robimy takie zakupy po raz pierwszy, otrzymamy kolejne 10 zł zwrotu na start!