Większości z nas choć raz zdarzyło się wrzucić ulubiony delikatny sweter na niewłaściwy program. A co za tym idzie – ostatecznie się z nim pożegnać. Jak więc odpowiednio dbać o swoje ubrania czy też pościel, tak aby służyły nam możliwie długo? Warto zacząć od dokładnego sprawdzenia, co znaczą wszystkie oznaczenia na metkach ubrań!

Najpopularniejsze oznaczenia na metkach

Istnieje sporo rodzajów oznaczeń na metkach ubrań. Warto je poznać, chociaż kilka najpopularniejszych. Najczęściej dotyczą właściwej temperatury oraz programu prania. Obecnie znaleźć je można właściwie na każdej metce popularnych marek odzieżowych, jak na przykład Top Secret czy Orsay.

Najczęściej na metkach spotykamy symbol naczynia z wodą wraz z odpowiednią adnotacją dotyczącą właściwej temperatury prania. Może ona być wyrażona konkretną liczbą, jak na przykład 30° czy 60°, lub też za pomocą kropek. Im więcej kropek w naczyniu, w tym większej temperaturze można prać daną rzecz:

  • jedna kropka – 30ºC
  • dwie kropki – 40ºC
  • trzy kropki – 50ºC
  • cztery kropki – 60ºC
  • pięć kropek – 70ºC
  • sześć kropek – 95ºC

Ponadto pojemnik z wodą oznacza także programy do prania materiałów bawełnianych. Jeżeli na metce znajduje się takie oznaczenie, ubrania można prać w standardowym programie pralki.

Jeżeli do symbolu naczynia dodana jest również ręka, oznacza to, że dany produkt powinien być prany wyłącznie ręcznie. W nowoczesnych pralkach można wybrać specjalny, delikatny program prania ręcznego, który warto wybrać w tym wypadku.

Pojemnik z wodą oraz jedną kreską i kropką u dołu naczynia oznacza programy przeznaczone do prania materiałów syntetycznych.

Niekiedy na metce można także znaleźć przekreślony symbol naczynia z wodą. Oznacza on, że ten materiał nie może być prany w pralce i aby go wyczyścić, należy skorzystać z usług pralni chemicznej.

Co robić, kiedy metki brak?

Zdarza się czasem tak, że niedługo po zakupie ubrania odcinamy z niego uwierającą lub drapiącą w kark metkę. W ten sposób tracimy możliwość dokładnego sprawdzenia, jaka temperatura i program będzie dla danego produktu najodpowiedniejszy. Jeśli nie mamy dostępu do oznaczenia na metkach, pranie odzieży może być nieco bardziej problematyczne. Jednak warto wtedy wybrać po prostu najbezpieczniejszą i najpopularniejszą z opcji. Ubrania pozbawione dokładnych instrukcji należy prać w maksymalnie 40 stopniach. Mozesz wybrać przy tym standardowy program prania bawełny lub pranie codzienne.

Czy wiesz, co znaczą symbole na metkach ubrań?
Oznaczenia na metkach istotnie pomagają nam dbać o ubrania.

Inne oznaczenia na metkach – do prania, prasowania i suszenia

Symbole dotyczące prasowania znaleźć można także na produktach popularnych producentów codziennych ubrań. Jednak bardziej szczegółowe informacje, takie jak sposób suszenia, najczęściej zarezerwowane są dla dużo droższych i eleganckich produktów, jak garnitury marki Lancerto czy sukienki marki Monnari.

Oznaczenia na metkach dotyczące prasowania bardzo łatwo rozpoznać – zazwyczaj jest to bowiem po prostu symbol żelazka. Może ono występować z jedną, dwiema lub trzema kropkami, które oznaczają kolejno możliwość prasowania w temperaturze 110ºC, 150ºC oraz 200ºC.

Można także spotkać się z symbolem przekreślonego żelazka, który oznacza oczywiście, że danej rzeczy nie powinno się prasować.

Oznaczenia na metkach dotyczące czyszczenia to najczęściej trójkąt – czysty bądź z wpisanymi w pole dodatkowymi symbolami. Pierwsza z możliwości oznacza, że podczas czyszczenia produktu można używać wybielacza lub innych silnych środków czyszczących. Trójkąt z dwiema kreskami w środku oznacza natomiast, że należy używać jedynie delikatnych środków czyszczących. Symbol przekreślonego trójkąta mówi nam, że nie powinniśmy stosować żadnych wybielaczy w procesie czyszczenia.

Symboli dotyczących suszenia – które znaleźć można na metkach garniturów, sukienek, jak i eleganckich koszul Vistula – jest sporo. Zawsze jest to jednak symbol kwadratu z ewentualnymi dodatkami.

Jeżeli na metce widzimy przekreślony kwadrat, oznacza to, że danej sztuki odzieży nie powinno się suszyć w suszarce. Jeśli natomiast w górną część kwadratu wpisane jest niewielkie półkole, należy pamiętać, aby dany produkt suszyć starannie rozwieszony.

Koło wpisane w kwadrat oznacza, że ubranie może być suszone w suszarce. Dodatkowa kropka w środku koła oznacza możliwość suszenia w niskiej temperaturze, natomiast dwie dodatkowe kropki – w temperaturze normalnej.

Oznaczenia mogą także dotyczyć pozycji lub miejsca suszenia ubrania. Jeżeli w symbol kwadratu wpisane są trzy pionowe kreski, oznacza to, że ubranie musi być suszone w pozycji pionowej. Jeżeli natomiast w kwadracie widzimy jedną poziomą kreskę, to analogicznie, konieczne jest suszenie w pozycji poziomej.

Dwie kreski w prawym górnym rogu kwadratu oznaczają, że ubranie najlepiej jest suszyć w cieniu.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy praniu?

Oznaczenia na metkach ubrań to spora pomoc dla ich posiadaczy. O ile bez tych bardziej popularnych, dotyczących samej temperatury prania, można sobie poradzić, mając pewne doświadczenie w zakresie pielęgnacji odzieży, o tyle bardziej zaawansowane symbole warto znać i dokładnie sprawdzać.

Przed praniem ubrań warto również zwrócić uwagę na to, czy posiadają one guziki, zamki lub zatrzaski, które mogłyby uszkodzić inne rzeczy w pralce. Ponadto warto sprawdzić, czy intensywnie kolorowa koszulka, czy nowe, nieprane wcześniej spodnie nie będą farbować. Bezpiecznie jest najpierw wyprać tego typu rzeczy ręcznie i obserwować kolor wody. Jeżeli nie zabarwi się ona po praniu, produkt można bezpiecznie wrzucać do pralki z innymi kolorowymi rzeczami.

Odpowiednia pielęgnacja odzieży jest bardzo istotna nie tylko ze względu na naszą wygodę, komfort i poczucie estetyki. Dotyka to także znacznie szerszej sprawy; właściwie prane, suszone i noszone ubrania posłużą nam dłużej, odsuwając w czasie nasz kolejny zakup. To z kolei przyczyni się do mniejszego zużycia prądu czy wody, a co za tym idzie – do lepszej kondycji naszego środowiska!

W programie cashback biorą udział takie marki odzieżowe jak: