Przesuszone, elektryzujące się włosy i łupież to dolegliwości, które nasilają się zimą. Jak dbać o skórę głowy i włosy, by były zdrowe i piękne? Zapytaliśmy o to Izabelę Jankowską, stylistkę fryzur i szkoleniowca w Akademii Organics Beauty.

Izabela Jankowska szlify w zawodzie stylisty i kolorysty zdobyła pod okiem Alexa Pergreffiego – wieloletniego stylisty Madonny.

Jakie problemy z włosami klientki zgłaszają zimą?

Okres zimowy powoduje wiele problemów z włosami; elektryzują się, tracą na objętości, są przesuszone. Skóra głowy się przetłuszcza, może pojawić się łupież. Brak nawilżenia powoduje rozdwajanie się końcówek i nadmierne łamanie się włosów, pozbawia je również elastyczności i blasku.
Żadne włosy nie przepadają za porą zimową, ponieważ są narażone na nadmierną wilgoć na zewnątrz i na przesuszenie, kiedy przebywamy w cieple. Zmiana temperatury też im nie służy. Nie lubią zarówno noszenia czapek, jak i chodzenia z gołą głową, choć zimą zdecydowanie polecam stosowanie nakryć głowy, ponieważ niskie temperatury osłabiają cebulki włosów.

Jak zapobiegać tym problemom? Jakie produkty do codziennej pielęgnacji pani poleca?

Zimą włosy powinny być nawilżone, końcówki zabezpieczone olejkiem. Używamy mgiełek, które nie obciążają włosów. Polecam mgiełki, ponieważ świetnie się sprawdzają przy włosach cienkich i delikatnych. Dobrze nawilżają i dzięki temu włosy się mniej elektryzują. Włosy myjemy delikatnym szamponem, używamy lekkich odżywek do spłukiwania, raz na 2 tygodnie powinnyśmy zrobić maskę nawilżającą i regenerującą. Używając suszarki starajmy się, by strumień powietrza nie był gorący.

Jednym z problemów jest elektryzowanie się włosów. Co jest przyczyną?

Włosy w pewnych okolicznościach ładują się dodatnio i przez to się odpychają. W efekcie możemy zauważyć, że część z nich podnosi się w charakterystyczny sposób. Co sprzyja elektryzowaniu? Brak odpowiedniego nawilżenia. Jeśli włosy są szorstkie, przesuszone, to znacznie łatwiej ulegają elektryzowaniu. Wysuszamy je przez przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz stosowanie czapek i ręczników wykonanych ze sztucznych materiałów. Do elektryzowania przyczyniają się również zwykłe, codzienne czynności, które wykonujemy w niewłaściwy sposób – to, jak czeszemy, myjemy i suszymy swoje włosy.

Jak temu zapobiec?

Trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie włosów i odpowiednie mycie. Warto jednocześnie wykonać masaż skóry głowy, który ma za zadanie poprawić ukrwienie (okrężnymi ruchami dokładnie masuj głowę opuszkami palców), wpłynie to na lepszą kondycję cebulek włosów. Do mycia warto wybrać dobry szampon o neutralnym pH, odpowiednio dobrany do rodzaju i kondycji włosów. Warto użyć szamponu bazującego na organicznych środkach spieniających, bez silikonu. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy najdłużej. Ważna jest także wilgotność. Gdy powietrze jest za suche, należy użyć nawilżacza lub pojemników z wodą zawieszanych na kaloryferach. Dobrze jest korzystać z drewnianych grzebieni o szerokim rozstawie ząbków. Po umyciu nie zaleca się wycierania włosów szorstkim ręcznikiem, ponieważ wzmaga to elektryzowanie zimą. Można je podsuszyć chłodniejszym nawiewem suszarki, najlepiej z funkcją jonizacji.

Czy możemy używać tych samych kosmetyków latem i zimą, czy lepiej je zmienić?

Odpowiednia pielęgnacja włosów powinna być stosowana przez cały rok. Kosmetyki pielęgnacyjne powinniśmy zawsze dobierać do kondycji włosa i skóry głowy. Na zimę zmieniamy środki do stylizacji. Staramy się, by kosmetyki były lekkie i nie obciążały włosów. Szczególnie dbamy o końcówki. W pielęgnacji zimą powinniśmy skupić się na skórze głowy, robimy częściej peeling, żeby pozbyć się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i depozytu kosmetyków. Jeśli włosy są bardzo uwrażliwione, staramy się je częściej odżywiać.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji włosów?

Czytajmy składy kosmetyków. Powinny być one zdrowe, bezpieczne, organiczne, bez toksycznych składników, SLS’ów (detergentów znajdujących się powszechnie w większości produktów higieny osobistej – przyp.red.), parabenów, formaldehydu, ftalanów, hormonów, wypełniaczy, barwników czy sztucznych zapachów.

Jakie zabiegi fryzjerskie warto przeprowadzić zimą?

Od czasu do czasu warto skorzystać z oferowanych przez salony fryzjerskie zabiegów odbudowujących strukturę włosa. Zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych masek, które przede wszystkim nawilżą przesuszone włosy i nadadzą im blasku. Polecam kurację bambusową O’right. To głęboko naprawcza, organiczna kuracja, zapewnia włosom detoks i maksymalne nawilżenie. Dzięki intensywnym właściwościom nawilżającym wyciągu z bambusa gwarantuje ochronę skóry głowy, dostarcza wilgoci i spowalnia proces starzenia się, utrzymując jednocześnie zdrową skórę głowy i włosy.

Czy dietą możemy wspomóc nasze włosy?

Jednym z warunków posiadania pięknych i mocnych włosów jest odpowiednio zbilansowana dieta. Kondycja włosów zależy od dostarczanych składników odżywczych. Stan włosów mówi o kondycji organizmu. Włosy magazynują nie tylko białko, ale także minerały, takie jak np. krzem, cynk czy magnez. Na kondycję włosów kluczowy wpływ mają aminokwasy siarkowe (cysteina i metionina), witaminy (zwłaszcza z grupy B, A i E) i minerały (cynk, miedź, żelazo i krzem).

Jakie suplementy zaleca Pani Klientkom?

Przede wszystkim powinniśmy dbać o zbilansowanę dietę. W przypadku suplementacji wybierajmy preparaty wzmacniające, które zawierają związki budulcowe włosa, witaminy i minerały. Ważne jest dostarczanie kwasów omega-3 i witaminy D3.

Dziękujemy za rozmowę.

Izabela Jankowska – fryzjer, kolorysta, szkoleniowiec w Akademii Organics Beauty, wieloletni nauczyciel w Międzynarodowej Akademii. Absolwentka mediolańskiej szkoły Zeo Baldiego. Szlify w zawodzie kolorysty i stylisty zdobyła pod okiem Alexa Pergreffiego – wieloletniego stylisty Madonny. Współpracowała m.in. z Teatrem Narodowym, TVP2, Telewizją Polsat. Współtworzyła podręcznik dla fryzjerów „Nowoczesne fryzjerstwo”, album „The art of make-up”. Profesjonalistka w tworzeniu, rozwoju i dbaniu o włosy, pasjonatka ekologicznej koloryzacji, pielęgnacji i stylizacji. Na co dzień realizuje swoje pasje z klientami pracowni, przygotowując stylizacje dla mediów, szkoląc i rozwijając młodych fryzjerów.

Sprawdź też: