Hygge to tak zwana duńska sztuka szczęścia. Filozofia, która nakazuje czerpać z życia więcej przyjemności – z tych prostych, takich jak picie gorącej herbaty w zimowy wieczór czy relaks z książką.

 Hygge wywodzi się z Danii i warto o niej wspomnieć, choćby dlatego, że według Mika Wikinga, dyrektora Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, Duńczycy to najszczęśliwszy naród na świecie.

Duńskie słowo zwykle tłumaczy się jako „przytulność”, choć miłośnicy hygge potrafią przetłumaczyć je na wiele sposobów. Oznacza ono również harmonię, przyjemności, ciepłą atmosferę, bycie tu i teraz, równość, wdzięczność, komfort, spokój, bycie razem, schronienie. Jednym słowem, hygge to według Duńczyków klucz do szczęścia – szczęścia czerpanego z prostych, codziennych przyjemności.

Jak być bardziej hygge zimą?

W naszym klimacie, zwłaszcza zimą, dobrym pomysłem jest, by przestawić się nieco bardziej na hygge. Hygge służą przyjemne spotkania towarzyskie, picie kawy w kawiarni, odpoczynek z książką pod ciepłym kocem i z filiżanką herbaty w dłoni, smakowanie czekoladek, świece, aromat wanilii czy unoszący się w domu zapach świeżo pieczonego ciasta.

Odstresuj się

Zima to czas, w którym przyroda odpoczywa, przechodząc w stan hibernacji. Będąc jej częścią, my również możemy pozwolić sobie na to, by zwolnić obroty, odpocząć i zatroszczyć się o siebie oraz o nasze relacje z bliskimi. To czas, w którym można sobie po prostu trochę bardziej odpuścić. Hygge jest po części taką receptą na odstresowanie się, na zaopiekowanie się sobą.

Poniżej przedstawiamy dziesięć rzeczy, które warto mieć pod ręką, by zima była bardziej hygge.

# 1 Ciepły koc

Najlepiej pluszowy, miękki i w ulubionym kolorze. Taki, na myśl o którym od razu robi nam się miło. Koc, pod którym będziemy mogli schować się w długie zimowe wieczory, relaksując się z książką lub filmami ulubionego reżysera.

# 2 Świece waniliowe

Świece od razu sprawiają, że atmosfera robi się cieplejsza i stajemy się bardziej odprężeni, a czas jakby płynie inaczej, wolniej i przyjemniej. Zapach wanilii pomaga w stanach napięcia nerwowego i stresu. Wielu badaczy twierdzi, że zapach ten wzbudza w ludziach pozytywne, ciepłe uczucia, dlatego świece waniliowe bardzo sprzyjają hygge.

# 3 Czekolada

Czekolada nie tylko dobrze smakuje, ale również dzięki zawartemu w niej magnezowi wzmacnia nasz układ nerwowy, sprawiając, że stajemy się spokojniejsi. Poza tym ma niezwykłą właściwość, ponieważ podczas jej jedzenia wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia. Dlatego właśnie czekolada jest naturalnym antydepresantem.

# 4 Herbata

Co może być bardziej oczywistego w zimowy wieczór niż kubek gorącej herbaty? Czy to pita po całym dniu zabaw na śniegu, czy po długim dniu pracy, kubek gorącej herbaty, rozgrzeje i odpręży każdego.

# 5 Wygodny fotel

Fotel lub kanapa, na której pozwolimy sobie od czasu do czasu odpocząć. Hygge jest w przeciwieństwie do ciągłego życia w biegu i długiej listy zadań do wykonania. Warto czasem po prostu się zatrzymać i przyjemnie spędzić kilka chwil na kanapie lub w fotelu, tylko po to, by odpocząć.

# 6 Lampa

Światło w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Zwłaszcza zimą, gdy mało jest naturalnego światła, warto zadbać o to, by w domu było przytulnie i jasno. Wiedzą o tym Norwegowie, którzy w oknach swoich domów, na parapetach, stawiają lampy.

Lampy kupisz w sklepie:

# 7 Książka

Książka to najprostszy sposób na relaks. W połączeniu z gorącą herbatą i kocem, to dyżurny pomysł na spędzenie zimowego wieczoru w domu. Długie zimowe wieczory to idealny czas na to, by przejrzeć zalegające na półkach tytuły, po które nie mieliśmy jeszcze okazji sięgnąć.

# 8 Robienie na drutach

Robienie na drutach ostatnio wraca do łask. Jest to kolejny sposób na odprężenie się po pracy. Na drutach można zrobić nie tylko szalik czy sweter, ale również dodatki do domu, na przykład pledy czy poszewki na poduszki.

# 9 Spotkania z przyjaciółmi

Spontaniczne i niewymagające. Jeśli wspólne posiłki, to takie, na które każdy przynosi coś od siebie. Bez stresu wielodniowych przygotowań. Takie naturalne i na luzie, podczas których skupiamy się po prostu na tym, by miło spędzić czas. Hygge może też być telefoniczna pogawędka z przyjaciółką.

#10 Gry planszowe

Gry planszowe już kilka lat temu wróciły do łask. Warto sięgnąć po klasyki takie jak Scrabble czy Chińczyk. Polacy je kochają. Grają w nie zarówno starsi, jak i młodsi, a wybór planszówek jest coraz większy i znajdziemy je nawet w empikach.

Dlaczego hygge jest ważne?

W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i stresu, odrobina hygge przyda się z pewnością każdemu. Celem hygge jest po prostu bycie zadowolonym i dzielenie tego stanu z innymi.

Organizujemy czas hygge po to, by w tym czasie nie martwić się o problemy życiowe i dać sobie odpocząć od kłopotów i stresów dnia codziennego. Hygge to również dowód na to, że do szczęścia, (a przynajmniej do bliskiego mu stanu zadowolenia) wcale nie trzeba wiele.