Zimą każde dziecko czeka na śnieg. Dla naszych pociech to okazja do świetnej zabawy, którą powinniśmy się nią cieszyć zawsze, gdy mamy okazję, ponieważ w związku z ociepleniem klimatu białego puchu jest coraz mniej. W tym wpisie podpowiadamy, w jakie zabawki na śnieg warto się zaopatrzyć.

 O dobrą zabawę na śniegu zadbajmy jeszcze przed wyjściem z domu, odpowiednio ubierając dziecko. Kurtka, czapka, szalik, ciepłe skarpety i buty to podstawa wyposażenia każdego malucha. Co poza tym? Pomysłów na zabawki na śnieg jest bez liku. Na śniegu można bawić się nawet bez specjalnego osprzętu: rzucanie śnieżkami, robienie aniołków czy ślizganie się na ślizgawce, nie wymagają nic poza ciepłym ubraniem i wyobraźnią, której naszym maluchom z pewnością nie brakuje.

Jak jeszcze możemy cieszyć się śniegiem? Producenci zabawek postarali się o zapewnienie nam wielu innych ciekawych propozycji.

Sanki

Klasyka i tradycja, której nie może zabraknąć w dzieciństwie. Z sankami można zacząć już od malucha, jeśli dziecko już samodzielnie siedzi i odpowiednio się przygotujemy. Te pierwsze sanki powinny posiadać oparcie. Mimo że teoretycznie można je ciągnąć na sznurku, to jednak w praktyce lepiej zaopatrzyć się w sanki z funkcją pchania i pchać malucha – w ten sposób będziemy mieli go cały czas na oku.

Obok tradycyjnych, drewnianych sanek, w sklepach dostępne są obecnie specjalne sanki mrozoodporne. To bezpieczniejsza i nowocześniejsza alternatywa. Wyposażone są one w oparcie, pasy bezpieczeństwa, śpiworek i pchacz z regulowaną rączką, czyli cały zestaw w jednym.

Dla maluchów od 12 miesięcy do 3 lat dostępne są również sanki Bobbe Bob, które kupić można na przykład w sklepie Decathlon. To sanki w postaci niewielkiego profilowanego siedziska, wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Natomiast klasyczne drewniane sanki bez oparcia to propozycja dla dzieci starszych, które są już w pełni samodzielne ruchowo.

Ślizgacze na śnieg

To na przykład znane nam wszystkim plastikowe „jabłuszka” lub ślizgacze przypominające sanki, czy nawet nadmuchiwane ślizgacze w kształcie wielkiej opony, w środku której zmieszczą się nawet dwie czy trzy osoby.

W sklepach internetowych i na Allegro znajdziemy ogromny wybór kształtów, kolorów i rozmiarów. Bardzo duża jest również rozpiętość cen – ślizgacze mogą kosztować od kilkunastu nawet do kilkuset złotych.

Foremki do śniegu

Na Allegro dostępne są bardzo ciekawe foremki do śniegu, za pomocą których nasze pociechy z łatwością zbudują igloo. Pomagają one sprawnie zbudować całe ściany igloo lub śnieżnego zamku. Inny rodzaj foremek to foremki do tworzenia kul śnieżnych, które przydadzą się w bitwach na śnieżki. Kształtujemy nimi różne wielkości kul śniegowych.

Do zabawy na śniegu możemy użyć też zwykłych foremek do piasku, które dla początkujących w śnieżnych zabawach maluchów również będą atrakcją.

Proca śnieżna

Procą na kulki śnieżne sprawi, że każda bitwa na śniegu będzie niepowtarzalnym przeżyciem, a kulki ze śniegu polecą naprawdę daleko. W sklepach dostępne są jeszcze miotacze kulek śnieżnych dla tych, którzy lubią pokonywać rekordy w rzucie kulą śnieżną na odległość.

Wiaderka i łopatki do budowania

Podobnie jak na plaży, sprawdzą się i wtedy, gdy spadnie śnieg. Za pomocą łopaty śnieżnej możemy zbudować igloo czy inną budowlę lub wielką śnieżną rzeźbę, na przykład wielką choinkę. Łopatka i wiaderko do noszenia śniegu to również niezbędne akcesoria do lepienia bałwana.

Hulajnoga śnieżna

Hulajnoga śnieżna przeznaczona jest dla dzieci powyżej piątego roku życia. Jej zasada funkcjonowania jest podobna do tradycyjnej hulajnogi, z tą jednak różnicą, że tutaj zamiast kółek mamy płozy. Hulajnoga powinna posiadać regulowaną wysokość kierownicy, byśmy mogli z łatwością dostosować ją do wzrostu dziecka, oraz kierunkowe płozy, które pozwolą wykonywać skręty.

Dostępne są również hulajnogi w wersji snow bike, czyli takie wyposażone w siedzisko. Przypominają one rowerek dziecięcy, który zamiast kół ma szyny. Można na niej zjeżdżać ze stoków lub wykonywać różne triki na płaskim śniegu. Hulajnoga śnieżna to również propozycja dla starszaków.

Zabawki na śnieg a bezpieczeństwo

Dla bezpieczeństwa, czy to podczas jazdy na sankach, czy na hulajnogach śnieżnych, dobrze zaopatrzyć dziecko w kask narciarski. Osłoni on głowę w razie upadku lub uderzenia. Wybierając kask, pamiętajmy, że bezpieczeństwo zapewni dziecku tylko produkt wykonany z tworzywa odpornego na uderzenia i na przebicie, czego nie zagwarantują tanie, styropianowe modele. Wewnętrzna warstwa kasku musi być wykonana z materiału, który będzie amortyzował uderzenia. Kask powinien też posiadać solidne mocowania i regulowane zapięcia, które zagwarantują, że w każdym przypadku pozostanie on na głowie.

Podstawą bezpieczeństwa na śniegu są również dobre buty, sięgające co najmniej za kostkę. Podeszwa butów powinna posiadać bieżnik, dzięki któremu noga nie będzie ślizgać się na zbitym śniegu.