13 października obchodzimy dość nietypową okoliczność, a mianowicie – Dzień Noszenia Garnituru. Taki strój kojarzy się przede wszystkim z elegancją, biznesem i uroczystościami. Absolutna podstawa w garderobie mężczyzn. Ale garnitur staje się też dość popularnym atrybutem w stylu kobiecym. W tym artykule poznasz zasady prawidłowego noszenia tego eleganckiego stroju.

Garnitur – rodzaje

Zanim przejdziemy do zasad, warto zacząć od podstaw, czyli rodzajów garnituru. Wydawałoby się, że skoro garnitur jest dojść oficjalnym ubiorem, będzie odpowiednim na każdą okazję, czy to ślub, czy spotkanie biznesowe. Niemniej jednak wyróżnia się garnitury dwuczęściowe (spodnie + marynarka) i trzyczęściowe (spodnie + kamizelka + marynarka). Oprócz tego mogą być jednorzędowe (kiedy marynarka ma jeden rząd guzików) oraz dwurzędowe.

Istnieje również podział ze względu na rodzaj formalności. Można wyróżnić garnitur dzienny. Jak sama nazwa wskazuje – taki strój można ubierać codziennie, chociażby do pracy. Takiego rodzaju garnitury zazwyczaj są w jasnych kolorach i też w różne wzory. Są bardziej luźne i dobrze się kompletują np. z białymi adidasami. Istnieje również garnitur wizytowy i garnitur wieczorowy. Ten pierwszy będzie stosowny zarówno podczas dziennych jak i tych bardziej wieczorowych uroczystości np. podczas ślubu, urodzin, przyjęć rodzinnych itd. Natomiast drugi rodzaj – garnitur wieczorowy – powinien iść w parze z eleganckim obuwiem i dodatkami. Taki strój powinien być zakładany na wydarzenia, które rozpoczynają się po godzinie 18:00. Należy pamiętać, że taki garnitur powinien być również w ciemnych kolorach – granacie lub czerni.

Garnitur – jak nosić?

Istnieje kilka żelaznych zasad, dotyczących noszenia garniturów. Poznaj najważniejsze.

  • Pewnie znasz powiedzenie, że coś jest dopięte na ostatni guzik. Niestety to się nie sprawdza w przypadku garniturów, ponieważ w marynarce ostatni guzik powinien być odpięty. 😉
  • Należy zadbać o właściwą długość marynarki. Całkiem popularny jest krój sięgający długością tuż za linię bioder.
  • Pamiętaj, że koszula z krótkim rękawem jest niedozwolona.
  • Nie zapomnij o tym, że linia kołnierzyków koszuli powinna być dopasowana do linii kołnierzyków marynarki.
  • Rękawy marynarki powinny być nieco krótsze niż rękawy koszuli. Szacuje się, że mankiet koszuli powinien być delikatnie odsłonięty (na około 2 cm).
  • Dodatki, takie jak krawat i skarpetki, również odgrywają istotną rolę. Jeżeli zdecydujesz się na krawat, który może być częścią garnituru, pamiętaj, długością powinien sięgać lekko za klamerkę pasa. Koszula wówczas powinna być zapięta na wszystkie guziki. Mówiąc o skarpetkach, należy pamiętać o tym, żeby miały odpowiednią długość i przy siedzeniu przykrywały łydkę. Ważny jest również kolor, który należy dobierać do koloru garnituru.
  • Twój garnitur powinien mieć odpowiedną długość nogawek i generalnie powinien być dobrze dopasowany do Twojej sylwetki.
  • Poszetka w marynarce to absolutny must have.
  • Mało kto wie, że uniwersalnym jest garnitur w kolorze ciemnego granatu, a nie czerni.
  • Takie dodatki, jak buty, zegarek i torba powinny być w tym samym kolorze.

W artykule przedstawiliśmy 10 podstawowych zasad noszenia garnituru. Mamy nadzieje, że zainspirują Cię do częstszego ubierania tego eleganckiego stroju. 😉
Źródła:

borgio.co

vitogianni.com

hugoboss.com

4gentleman.com