Piosenka „Nine Milion Bicycles” Katie Melua mówi o 9 milionach rowerów w samym Pekinie. Choć wokalistka zapewnia nas, że jest to fakt, liczba dwukołowców w stolicy Chin jest zdecydowanie większa. Na rok 2022 źródła mówiły już o ponad 13 milionach pojazdów. Mimo, że statystyki pokazują ogromne liczby, azjatyckie imperium wcale nie jest w ścisłej czołówce krajów, których obywatele wybierają rower jako środek transportu.

Zgodnie z raportem z 2019 roku ranking prezentuje się następująco:

 1. Holandia
 2. Dania
 3. Niemcy
 4. Szwecja
 5. Norwegia
 6. Finlandia
 7. Japonia
 8. Szwajcaria
 9. Belgia
 10. Chiny

Europejskimi liderami w codziennym, transportowym wykorzystaniu roweru są bez wątpienia Amsterdam i Kopenhaga. W Kopenhadze w 2016 roku pierwszy raz liczba osób przemieszczająca się rowerem była większa, niż procent mieszkańców używających samochodu jako głównego środka transportu. Trzy lata później aż 62% Duńczyków mieszkających w stolicy deklarowało dojazd rowerem do pracy, a liczba obywateli jeżdżących samochodem była 4 razy mniejsza.

Transport rowerowy w Polsce

Dla Polek i Polaków jazda na rowerze wciąż głównie kojarzy się z rekreacją. Według badań Ipsos z 2022 jest to odpowiedź 69% respondentów. Dla 17% mieszkańców Polski rower jest środkiem transportu. Z roku na rok liczba ta rośnie, a większe metropolie starają się wychodzić naprzeciw rowerzystom, zaspokajając ich potrzeby. Budowane są ścieżki pieszo-rowerowe i rowerowe, stawiane są miejsca postojowe oraz punkty naprawcze. Prężnie rozwijają się także systemy rowerów miejskich.

Jaki rower wybrać?

Pierwszą rzeczą nad którą warto się zastanowić przy wyborze roweru jest to, jakie ma być jego przeznaczenie. To, czy będziemy się poruszać pojazdem po obszarze miejskim, leśnym czy górskim ma zasadnicze znaczenie. Na rynku istnieje wiele rodzajów rowerów m.in.:

 • rower szosowy – idealny do szybkiej jazdy po równej nawierzchni, dla osób zainteresowanych kolarstwem sportowym;
 • rower górski – przeznaczony do jazdy w trudnym terenie;
 • rower miejski – doskonały do poruszania się w infrastrukturze miejskiej.

Można wziąć pod uwagę także kupno roweru elektrycznego. Silnik tego pojazdu uruchamia się, gdy zaczynamy pedałować i sam dostosowuje moc do potrzeb. Aby zatrzymać działanie silnika wystarczy wcisnąć hamulec lub przestać pedałować. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu roweru zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

W wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce, transport rowerowy staje się coraz bardziej popularny. Jest on nie tylko bardziej ekologiczny, ale też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Z tych względów warto śmiało poruszać za tym trendem i przerzucić się z czterech na dwa koła. 


Źródła:

bicyclesinmotion.com

groundreport.in

wikipedia.pl