Przedwiośnie to wyjątkowo trudny czas dla naszego organizmu. Wtedy właśnie często zapadamy na przeziębienia. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy skuteczne sposoby na przeziębienie z domowej apteki.

Nasze babcie doskonale wiedziały, jak walczyć z przeziębieniem i grypą. Jeszcze latem zbierano zioła, które w okresie zimowym pomagają organizmowi bronić się przed infekcjami. Gdy już przytrafiło się przeziębienie, sięgały po napar z kwiatu lipy lub miód, a także syropy, na przykład ten sosnowy czy malinowy. Dziś nadal chętnie z nich korzystamy, choć mamy znacznie więcej możliwości. W aptece znajdziemy różne preparaty medyczne, które pomogą nam uśmierzyć ból gardła i zwalczyć kaszel, ale zanim się tam udamy, warto przypomnieć sobie domowe sposoby na przeziębienie, które mogą być równie skuteczne.

Dużo odpoczywaj

Najlepszym sposobem na przeziębienie i osłabienie organizmu jest odpoczynek. W ten sposób damy organizmowi szansę na skierowanie swojej energii na walkę immunologiczną. W czasie przeziębienia powinniśmy unikać wysiłku, ćwiczeń fizycznych, a nawet wychodzenia na większe zakupy.

Pij dużo płynów

Woda, sok z malin, herbata z cytryną i miodem zapobiegają odwodnieniu. W czasie przeziębienia unikaj alkoholu, kawy i napojów gazowanych zawierających kofeinę, ponieważ działają one odwadniająco.

Leczenie objawów

Objawy przeziębienia i grypy to gorączka, kaszel i katar. Warto jednak wiedzieć, że irytujące symptomy są częścią procesu leczenia i nie zawsze warto z nimi walczyć. Na przykład gorączka to sposób organizmu na walkę z drobnoustrojami. Jest dowodem na to, że organizm walczy z chorobą. Wyższa temperatura sprawia, że białka zabijające zarazki krążą w naszym organizmie szybciej i są bardziej skuteczne. Jeśli zatem zwalczasz umiarkowaną gorączkę lekami, w rzeczywistości możesz osłabiać możliwości swojego organizmu. Kaszel to kolejny objaw, który, choć irytujący, jest dobry. Oczyszcza on drogi oddechowe z gęstego śluzu, który może spowodować przenoszenie zarazków do płuc i reszty ciała.

Używaj nawilżacza powietrza

Najwygodniejszym sposobem jest użycie nawilżacza elektronicznego. Zwłaszcza w sezonie grzewczym warto go używać, ponieważ powietrze, którym oddychamy w domu, jest suche. W tym okresie jego wilgotność w typowych mieszkaniach w bloku spada poniżej 10%, a powinniśmy je utrzymywać na poziomie około 40%. Gdy w domu jest za sucho, cierpi na tym nie tylko nasza skóra, która staje się podrażniona, ale też śluzówka nosa. Przez wysuszoną śluzówkę z łatwością wnikają różne patogeny. Łatwiej więc o przeziębienie. A gdy już takie się przytrafi, trudniej je wyleczyć.

Sposoby na ból gardła

Ból gardła spowodowany jest infekcją trwającą zwykle od pięciu do siedmiu dni. Aby złagodzić ból, pij dużo ciepłych płynów. W celu utrzymania wilgotności w gardle i zapobiegnięcia przesuszeniu warto ssać tabletki. Unikaj też substancji drażniących, takich jak dym papierosowy i środki czyszczące.

Innym znanym domowym sposobem na ból gardła jest regularne płukanie gardła wodą z solą. Do szklanki należy wlać ciepłą, przegotowaną wodę i dodać do niej łyżeczkę soli. Takim roztworem płuczemy gardło kilka razy w ciągu dnia. Ten sposób jest naprawdę skuteczny i pomoże szybko uśmierzyć ból i pożegnać infekcję.

 Katar

Mówi się, że katar nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień. Jest w tym dużo prawdy. Katar potrafi być bardzo uporczywy. A czym jest katar? To zapalenie błony śluzowej nosa. Jest on reakcja obronną organizmu, który próbuje pozbyć się patogenów. Zwykle ustępuje samoistnie. Co ważne, wydzielinę należy regularnie wydmuchiwać. W ten sposób pomagamy organizmowi oczyścić się z chorobotwórczych zarazków.

Ugotuj rosół

Rosół z kury to jeden z najczęściej stosowanych domowych sposobów na przeziębienie. Rozgrzewający i co ważne lekki, nie obciąża więc układu trawiennego, a jednocześnie wzmacnia organizm i pomaga mu w walce z chorobą. Mięso kurczaka zawiera dużo białka, które jest potrzebne w walce z chorobą.

Miód

Miód ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu może zwalczać niektóre bakterie i wirusy. Badania wskazują, że miód skutecznie łagodzi kaszel u dzieci powyżej 1. roku życia (pamiętajmy, że dzieci poniżej 12 miesięcy nie powinny jadać miodu). Dobrą metodą jest picie ciepłej wody z miodem, cytryną i imbirem. Napój ten pomaga złagodzić ból gardła i kaszel, a poza tym smakuje wyśmienicie.

Czosnek

Inną, często stosowaną domową metodą na przeziębienie jest spożywanie czosnku, ponieważ ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Czosnek od dawna jest lekiem na przeziębienie i grypę. Można go jeść na surowo, włączać do gotowanych posiłków lub przyjmować w postaci suplementu. O ile nie mamy alergii na czosnek, można go stosować bezpiecznie. Badania wykazują, że ludzie spożywający czosnek lub suplement czosnkowy, chorują rzadziej.

Zakupy on-line

Pamiętajmy, że chorując, jednocześnie możemy zarażać innych. Ograniczmy wyjścia z domu do absolutnego minimum. Jak to zrobić? Oprócz zaprzestania pracy, czyli pobrania od lekarza zwolnienia L4, zrezygnujmy z aktywności wymagających od nas wychodzenia z domu. Poprośmy bliskich o wyprowadzenie psa, starajmy się nie poruszać komunikacją miejską, a jeśli dotychczas dokonywaliśmy zakupów samodzielnie – może warto skorzystać z opcji zakupowych on-line. W ofercie np.: Frisco czy Auchan Direct, znajdziemy absolutnie wszystko to, co możemy kupić w stacjonarnych sklepach. Od środków czystości, przez artykuły spożywcze, aż po artykuły dla zwierząt.