Zastanawiasz się nad wprowadzeniem nowoczesnych technologii do domu? Zobacz w czym mogą pomóc ci rozwiązania typu smart home i ile kosztują.

Systemy inteligentnego domu z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Urządzeniami, które konsumują energię elektryczną możemy sterować z naszego smartfona, uruchamiając poszczególne elementy domowej infrastruktury w zależności od potrzeby. Idea inteligentnego domu opiera się na dwóch filarach – energooszczędności oraz ułatwienia życia. Rosnące koszty energii elektrycznej wymuszają na gospodarstwach domowych oszczędności. Współpracujące i komunikujące się między sobą sprzęty w sposób bardziej efektywny korzystają z energii elektrycznej.
Dla przykładu termostat kontrolujący temperaturę grzejnika otrzyma informację od smartfona z GPS-em, że zbliżamy się do domu i odpowiednio wcześnie dostosuje temperaturę wnętrza do naszych potrzeb. Użytkownik może także samodzielnie zarządzać oświetleniem czy ogrzewaniem z poziomu smartfona.

Technologia smart home znakomicie spełnia np. funkcje czujników zadymienia. Nowoczesne optyczne detektory wyposażono w czujniki temperatury ostrzegą domowników nawet wtedy, gdy pożar odbywa się bez wydzielania dymu. Dodatkowo urządzenie zastosowane w systemie wyposażonym w elektrozawory po wykryciu przecieku odetnie dopływ wody, minimalizując skutki awarii.

Urządzenia smart home mogą zostać zainstalowane niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, bloku, wiekowej kamienicy, czy w nowoczesnym apartamentowcu. Nowoczesne technologie pomagają zarządzać budynkiem, zwiększają komfort i bezpieczeństwo mieszkania, a często także redukują koszty. Dostępne rozwiązania pozwalają też zdalnie monitorować obiekt i sterować urządzeniami elektronicznymi. Często elementy oferowane przez jedną firmę są kompatybilne z innymi systemami.

Jak wybrać smart home?

Przed instalacją należy dobrze przemyśleć, która technologia najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Warto sprawdzić też, czy oferowane rozwiązania są rozwiązaniami otwartymi, aby w przypadku, jeśli dostawca takiego rozwiązania zbankrutuje, zamknie firmę, dalej móc rozwijać tego typu inteligentny dom. Dobrze wybrać rozwiązania uznanych marek.

Najważniejsza jest jednak oczywiście użyteczność oferowanych rozwiązań. Można je dopasowywać do potrzeb mieszkańców, by inteligentne systemy rosły razem z nimi. Na przykład w domu bez dzieci rzadko montowane są mikrofony. Przy małych dzieciach to często wybierany dodatek, bo pozwala opiekunom na szybszą reakcję w razie wypadku.

Wiele osób obawia się, że smart home to rozwiązanie dla bogatych. Niekoniecznie. Tworzone jest z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa każdemu człowiekowi, nie tylko zamożnym pasjonatom technologii. Dlatego każdy może sobie na nie pozwolić, bez ponoszenia zbyt dużych kosztów – podstawową kamerę możesz nabyć już za około 300 zł. Optymalny zestaw dla przeciętnego mieszkania to koszt 2000 – 4000 zł.

Jak tanio kupić smart home?

W znalezieniu najlepszych ofert pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje, gazetki i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sklepów z elektroniką. Najlepsze ceny znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami , zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie!

Wykorzystano materiały prasowe: Blebox, Eviz, Fibaro, Samsung

Sprawdź też: