Czekolada to ulubiony przysmak wielu z nas! Powszechnie znana, jest używana w wielu dziedzinach – cukiernictwie, kosmetologii, gastronomii i kulinarii. W tym artykule zebraliśmy najciekawsze fakty, które mogą Cię zaskoczyć. Zaparz kawę lub herbatę, weź kawałek ulubionej czekolady i zabieraj się za lekturę. 😉

Czekolada – prezent bogów?

Czy wiesz, że Aztekowie wierzyli, że czekolada pochodzi od bogów? Po pierwsze, drzewo, z którego otrzymujemy czekoladę nazywa się Theobroma cacao, co w tłumaczeniu oznacza „pokarm bogów”. Po drugie, uważano, że bóg Quetzalcoatl podarował ludziom czekoladę, za co został potępiony przez innych bogów.

Czekolada biała wcale nie jest czekoladą

Niektórzy wiedzą, niektórzy jeszcze nie, ale biała czekolada nie jest czekoladą. Technicznie jest to mieszanka masła kakaowego, suchej masy mlecznej i cukru.

Czekolada w nauce

Badanie przeprowadzone przez psychologa N. Martina wykazuje fakt, że czekoladowy aromat relaksuje. Ciemna czekolada działa korzystnie na pamięć i koncentrację uwagi. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i podtrzymuje odporność organizmu.

Kto jest największym fanem czekolady?

Czy możesz sobie wyobrazić, że w Szwajcarii na jedną osobę przypada prawie 9 kg czekolady rocznie? Na drugim miejscu usytuowała się Austria. Tam jedna osoba może się delektować średnio 8 kg czekolady rocznie. W Stanach natomiast, na jednego mieszkańca przypada średnio 4,5 kg rocznie.

Rekordy czekoladowe

Możesz sobie wyobrazić tabliczkę, która waży 6 ton? Taka właśnie (a dokładnie 5 ton 792 kg) czekolada powstała w Wielkiej Brytanii i dostała miano rekordowej. Nie ma czemu się dziwić, ponieważ oprócz imponującej wagi miała aż 29 mln kalorii!
Kolejną rekordzistką Guinnessa jest czekolada z Chorwacji. Tabliczka zajęła powierzchnię aż 102,43 m2 i została zrobiona z nieco ponad 800 kg 70% gorzkiej czekolady.


Pyszna czekolada jest również idealnym pomysłem na prezent. Ładnie się prezentuje i jeszcze lepiej smakuje! Zabierz taki prezent dla bliskiej osoby, a przy okazji opowiedz o czekoladowych ciekawostkach.


Źródła:

www.thecollector.com

thenutmarket.com.au

biurorekordow.pl