Byłeś już wszędzie? A może nie masz pomysłu na urlop? Marzą Ci się niecodzienne przygody, spotkanie z dziką naturą, zapierające dech krajobrazy i surrealistyczne widoki? Planując wyjazd rozważ te niepowtarzalne destynacje!

Jak wynika z badania Diners Club Polska, coraz więcej Polaków podróżuje – w 2018 r. na wakacje planowało wyjechać ponad 70 proc. naszych rodaków. Natomiast ponad 41 proc. z nich podczas podróży chciała przede wszystkim zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje, rozważ miejsca, które zapewnią niezapomniane przeżycia i wspaniałe wspomnienia. Należy do nich na pewno tych 9 destynacji:

1. RPA i spotkanie z Wielką Piątką Afryki

Podczas wyjazdu do RPA można być pewnym spotkania z Wielką Piątką Afryki – słoniem, bawołem, nosorożcem, lwem i lampartem. Co ważne, parki narodowe odwiedzane dbają o bezpieczeństwo tych majestatycznych zwierząt, zapewniając jednocześnie naturalne środowisko życia. W planie wycieczki warto uwzględnić podróż słynnym pociągiem Ravos Rail. Eleganckie wagony zawiozą podróżnych do Kapsztadu – przepięknego miasta, położonego nad brzegiem oceanu, gdzie widok pingwinów wygrzewających się na plaży nikogo nie dziwi.

2. Podziemne budynki w Turcji

Kapadocja jest jednym z najciekawszych punktów do odwiedzenia w Turcji. Co roku przyjeżdża tu rzesza turystów, by zobaczyć między innymi Park Narodowy Göreme – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz tej krainy powstał w wyniku erozji wulkanicznej, wiatru i wody, które oddziaływały na miękkie wulkaniczne skały. Dodatkowo, wykorzystał to również człowiek, drążąc w nich różne budynki – wykorzystywane m.in. do zamieszkania. Na terenie Parku Narodowego Göreme znajduje się około 350 wykutych w skałach kościołów i kapliczek z czasów bizantyjskich. Będąc w Kapadocji. Warto odwiedzić także Kaymakli i Derinkuyu – dwa podziemne miasta z wieloma kondygnacjami. Tę malowniczą krainę można zwiedzać na wiele sposobów, jednym z najpopularniejszych jest jednak przelot balonem.

3. Kostaryka nieznana

To doskonałe miejsce, jeśli nie wiesz, gdzie jechać na wakacje, a marzy Ci się zielony raj. Żeby poznać pełnię egzotyki Kostaryki, warto udać się poza miejscowości wypoczynkowe. Warto wziąć udział w rejsie po rwącej rzece czy wykąpać się w gorących źródłach La Fortuna. Po aktywnym zwiedzaniu można odpocząć na bajecznych plażach nad Oceanem Spokojnym.

4. Różowe jezioro w Hiszpanii

Las Salinas de Torrevieja to różowy cud natury leżący niedaleko Alicante w Hiszpanii. Swoją barwę słone jezioro zawdzięcza żyjącym w nim m.in. skorupiakom, które posiadają bardzo intensywną pigmentację. Różowy zbiornik znajduje się na terenie parku natury, jest chroniony nie tylko ze względu na swoją barwę, ale także występujące w jego bezpośrednim otoczeniu różowe flamingi. Według szacunków, żyje ich tu blisko 2000. Jezioro jest również wykorzystywane przemysłowo – pozyskuje się z niego sól. Będąc w tej okolicy, warto też poświęcić chwilę na odwiedzenie Muzeum Morza i Soli.

5. Wędrówka po lasach mangrowych Kolumbii

Kolumbia, przez wielu uznawana za najpiękniejszy kraj Ameryki Południowej, zachwyca bogactwem i różnorodnością fauny i flory. Warte zobaczenia są również klimatyczne miasta, zaskakujące bogactwem i nowoczesnością, m.in. Bogotę, Cartagenę wpisaną na listę światowego dziedzictwo UNESCO oraz Medellin, miasta okrzyknięte najbardziej innowacyjnym w całej Ameryce Łacińskiej. Miłośnicy przyrody docenią natomiast wycieczki po kolumbijskiej prowincji, podczas których odwiedzą prawdziwą plantację kawy oraz zobaczą szczyty Andów z wysokości ponad trzech tysięcy metrów nad poziomem morza.

6. Australia – kraina kangurów i… wielbłądów

Bujne lasy deszczowe, rozległe pustynie, piaszczyste plaże oraz kolorowy świat rafy koralowej to tylko niektóre z atrakcji czekających na podróżników w Australii. Warto zobaczyć zachód słońca nad świętej górze Aborygenów – Ayers Rock, zwiedzić winiarnie w okolicach Adelaide, ale również doświadczyć wielkomiejskiego zgiełku Melbourne i Sydney.

7. Arktyka na pokładzie statku

Rejs po Morzu Arktycznym? Tak, wyprawa wokół największej wyspy Norwegii – Spitzbergen to niezapomniane doświadczenie. Jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć występujące tam renifery, niedźwiedzie polarne i urocze alczyki. Warto zwiedzić również stacje badawcze oraz dawne osady wielorybnicze. Zimne wody naokoło wyspy są bowiem domem dla tych wielkich ssaków morskich.

8. Lazurowe groty w Chile

Gdzie jechać na wakacje, jeśli jest się spragnionym wrażeń wizualnych? Do Patagonii w Chile! Tam, przy jeziorze General Carrera, ponad 6 tys. lat temu erozja wodna stworzyła niepowtarzalną sieć marmurowych jaskiń. Polodowcowe groty najlepiej podziwiać z tafli samego jeziora. Wśród szaroniebieskich jaskiń najbardziej znane i podziwiane miejsca to Marmurowa Kaplica (Capillas de Mármol) oraz Marmurowa Katedra (Catedral de Mármol). Poza grotami, z jeziora można zobaczyć także otaczające je Andy. To idealny kierunk dla podróżników, którzy szukają mniej zatłoczonych miejsc. Aby dotrzeć do Cuevas de Mármol trzeba przemierzyć spory dystans – najbliższy ośrodek turystyczny oddalony jest o ponad 300 kilometrów.

9. Kanion, który nie jest kanionem

Najlepsze miejsce na urlop dla miłośników cudów natury to Park Narodowy Bryce Canyon w południowo-zachodniej części stanu Utah w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się tam niezwykły kanion, który tworzą wapienne skały, w tym charakterystyczne iglice o wysokości nawet 45 metrów. Powierzchnia parku wynosi ponad 145 km kw., a wjazd do niego leży na wysokości 2400 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie Rainbow Point sięga 2778 m n.p.m. Co ciekawe, z geologicznego punktu widzenia – mimo swojej sugestywnej nazwy – nie jest on prawdziwym kanionem, ponieważ nie płynie przez niego żadna rzeka. Swój kształt zawdzięcza m.in. erozjom chemicznym i termicznym. Każdego roku, przez okres ponad 6 miesięcy, występują tutaj duże wahania temperatur – od wysokich dodatnich w ciągu dnia po ujemne po zmierzchu. Ciągłe zamarzanie i rozmarzanie osadzającej się wody deszczowej powoduje systematyczne rozpadanie skał i tworzy charakterystyczny krajobraz.

Wykorzystano materiały prasowe Diners Club Polska (wydawcy kart płatniczych dla podróżników) oraz Albatros Travel (operatora wycieczek)

Zdjęcie główne: Kapadocja (fot. unsplash)

Sprawdź też: