Pogoda w Polsce bywa kapryśna, dobrze więc wybrać taki kierunek podróży, który zagwarantuje nam rozrywki bez względu na aurę. Zobacz nasze propozycje najciekawszych miejsc na weekendowy wypad.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na długi weekend w Polsce to poszukaj miejsca, gdzie możesz zarówno odpocząć na łonie natury, jak i skorzystać z ciekawych atrakcji. Wybierz malownicze miasta, jeśli marzy Ci się kulturalny lub romantyczny weekend dla dwojga. Czas upłynie Wam na zwiedzaniu zabytków, spacerach po starówce i odpoczynku w przytulnych restauracjach. A jeśli wolisz aktywny urlop, zdecyduj się na parki narodowe lub krajobrazowe.

Wygodnym rozwiązaniem będzie hotel z basenem czy spa, w którym możesz zregenerować siły po zwiedzaniu. A jeśli podróżujesz z dziećmi, wybierz obiekt dysponujący np. salą zabaw lub zapewniający animacje. Jeśli wolisz tańsze opcje, to zdecyduj się na prywatne kwatery albo domek z kominkiem blisko najważniejszych atrakcji i obiektów sportowych.

Jak tanio zorganizować wyjazd na weekend w Polsce?

W organizacji majówki czy długiego weekendu pomoże Ci bezpłatna aplikacji goodie oraz strona www.goodie.pl. Znajdziesz tu nie tylko atrakcyjne promocje biur podróży czy hoteli, ale również vouchery (np. Groupon). Z goodie zyskasz też specjalne kupony rabatowe, np.  25% zniżki na FlixBus.

Możesz również skorzystać z programu cashback, czyli otrzymać zwrot części wydatków za rezerwacje online. Wystarczy, że do wybranego serwisu przejdziesz przez goodie i dokonasz rezerwacji. Po średnio 30 dniach od zrealizowania rezerwacji otrzymasz zwrot nawet 14% wydatków. Co więcej, cashback łączy się z promocjami dostępnymi w goodie, a więc możesz zaoszczędzić podwójnie.

Noclegi z cashbackiem:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Oto najciekawsze propozycje na weekend w Polsce:

  • Białowieża

To raj dla tych, którzy chcą odpocząć od miasta. Jest to doskonały kierunek na krótki wyjazd czy majówkę. Spacery po puszczy, kontakt z dziką naturą w ścisłym rezerwacie przyrody czy spotkanie z żubrami w rezerwacie pokazowym to unikalne doświadczenie, którego nie zaznasz nigdzie indziej. Czeka tu na Ciebie kilkaset kilometrów tras pieszych i rowerowych oraz szlak dębów królewskich. Warto zwiedzić również piękny Park Pałacowy, Muzeum Przyrodniczo-Leśne oraz Miejsce Mocy. Rezerwat został wpisany na listę światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO, co dodatkowo czyni go miejscem wartym odwiedzenia. Po całym dniu pełnym atrakcji obowiązkowo zjedz obiad lub kolację na starej stacji kolejowej.

  • Bory Tucholskie

Mniej znane, ale równie urokliwe są Bory Tucholskie. Warto wybrać się tu przynajmniej na weekend, jeśli jesteś miłośnikiem lasów, jezior, wydm, długich spacerów, przejażdżek rowerowych lub grzybobrania. Będąc tutaj koniecznie odwiedź Rezerwat Przyrody Cisy Staropolskie, który jest najstarszym rezerwatem w Polsce i drugim w Europie. To też doskonałe miejsce dla miłośników fotografowania, w parku dostępne są ciekawe punkty widokowe. Przy dobrej pogodzie możesz odpocząć nad Jeziorem Wdzydze lub Charzykowskim, albo popływać kajakiem po rzece Kamionce. Warto zwiedzić rynek w Tucholi oraz stare miasto, wieżę ciśnień i obiekty sakralne w Chojnicach.

  • Mrągowo i Mikołajki

Oddalone nieco ponad 20 kilometrów od siebie Mikołajki i Mrągowo to idealne propozycje dla tych, którym marzy się weekend na Mazurach. W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nie brakuje rozrywek o żadnej porze roku, nawet zimą można tu doskonale wypocząć. Malownicze centrum i Przystań Żeglugi Mazurskiej w Mikołajkach oraz promenada i molo w Mrągowie zachęcają do spacerów. To również doskonałe miejsce dla fanów żaglówek, bojerów czy innych sportów wodnych. A w razie niepogody możesz wybrać się do słynnego Aqua Parku Tropikalna.

  • Kazimierz Dolny i Nałęczów

Kazimierz Dolny nad Wisłą kusi urokliwym rynkiem, nad którym górują ruiny zamku oraz Góra Trzech Krzyży. To świetne miejsce na weekend nie tylko dla tych, którzy lubią zwiedzać zabytki, spędzać czas w kameralnych knajpkach, ale też dla spacerowiczów. Można tu wybrać się na spacer po wąwozach czy wycieczkę promem po Wiśle. Niedaleko Kazimierza warto odwiedzić uzdrowisko Nałęczów, przejść się urokliwym parkiem zdrojowym, odwiedzić palmiarnię i skosztować wód zdrojowych, albo skorzystać z basenu i spa w Atrium.

Jura Krakowsko-Częstochowska to obszar o malowniczym krajobrazie, urozmaiconym charakterystycznymi białymi ostańcami skalnymi.
  • Kraków i okolice

Kraków zachwyca zabytkową architekturą i bogatą ofertą kulturalną. Warto wybrać hotel w centrum, ponieważ większość atrakcji turystycznych skoncentrowana jest w obrębie Starego Miasta i Kazimierza. Tylko w tym mieście możesz wypróbować pierwszy na świecie quest kryminalny, prowadzący mrocznymi korytarzami umysłu słynnego nastolatka, który w latach 60. ubiegłego wieku siał postrach wśród mieszkańców. Questing jest specyficzną formą zwiedzania, która polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym za pomocą zagadek. A jeśli lubisz aktywnie spędzać wolny czas, to na pewno docenisz bliskość Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Możesz wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową, aby podziwiać piękne krajobrazy, a także zwiedzić jaskinie. Tędy wiedzie też słynny Szlak Orlich Gniazd, usiany XIV-wiecznymi warowniami i zamkami. Najsłynniejsze z nich i najpiękniejsze to zamek w Ogrodzieńcu, Bobolicach i Mirowie. Blisko jest stąd zarówno do zapierającej dech w piersiach kopalni soli w Wieliczce, idealnego dla miłośników przygód i adrenaliny parku rozrywki, czy Opactwa w Tyńcu, które sprawdzi się jako ciekawe miejsce dla całej rodziny w słoneczny dzień.

  • Solina i Polańczyk

Słynne Bieszczady, które są zaprzeczeniem miejskiego zgiełku, przyciągają coraz więcej turystów. To doskonałe miejsce na majówkę dla tych, którzy kochają jeździć na rowerach czy spacerować, np. odkrywając szlak starych cerkwi. Koniecznie trzeba zobaczyć Jezioro Solińskie – największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny oraz zapory w Solinie i Myczkowcach. Bajecznie położone jezioro zachęca do kąpieli. Obok licznych tras pieszych, rowerowych, trekkingowych i infrastruktury wodnej, blisko jest również do znanego uzdrowiska Polańczyka.

  • Trójmiasto

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na weekend czy majówkę, to rozważ morze i Trójmiasto. Najchętniej wybierane latem, wiosną i jesienią nieco pustoszeje, ale dzięki temu sprzyja spacerom po pustej plaży i odwiedzaniu wspaniałych restauracji, które w szczycie sezonu wypełnione są po brzegi. Molo w Sopocie i promenada oraz port w Gdyni zachęcają spacerowiczów, a ulice i zabytki pięknego Gdańska sprzyjają odpoczywaniu. Warto także odwiedzić Teatr Szekspirowski, którego oferta kulturalna zachwyca, tak samo jak jego architektura. Koniecznie polecamy odwiedzić w Gdańsku Centrum Hewelianum – nowoczesne centrum edukacji i nauki oraz Europejskie Centrum Solidarności – centrum muzealno-konferencyjne poświęcone ruchowi “Solidarności”, a w Gdyni Centrum Experyment – nowoczesny obiekt naukowo-rozrywkowy.

Dobrym kierunkiem na długi weekend będzie Trójmiasto. Warto wybrać się szczególnie do Sopotu poza sezonem plażowym, aby odkryć jego urocze zakątki i restauracje (fot. materiały prasowe Sun & Snow)
  • Wolin

Wolin to cudowna wyspa pełna niespodzianek. To tutaj mieści się bajeczne Jezioro Turkusowe otoczone przez gęste zielone bukowe lasy, i to tutaj wiele osób decyduje się spędzić kilka dni wolnego. Nic w tym dziwnego – turystów urzeka połączenie znajdujących się nad samym brzegiem wzniesień i bezkresnego morza, a łagodny klimat zachęca do długich spacerów po plaży. Warto odwiedzić również Centrum Słowian i Wikingów oraz Muzeum Regionalne.

Zobacz jakie miejsca polecają inni! Wejdź na natropiepolski.pl

Sprawdź też pozostałe pomysły na weekend blisko granicy z Polską: