8 września cały świat obchodzi dzień wellbeingu, który ma na celu zwrócenie uwagi na dobrostan fizyczno-emocjonalny. Czym jest wellbeing? Na czym polega model PERMA? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Wellbeing i model PERMA

Wellbeing w tłumaczeniu z angielskiego oznacza dobrobyt, dobrostan. Jest to jakość życia. Zjawisko w istotnym stopniu powiązane jest z obszarem zawodowym, ponieważ od tego, jak dana osoba się czuje mentalnie, emocjonalnie i fizycznie, zależy jakość wykonanej pracy. Wellbeing przekłada się również na życie codzienne, gdyż czując się komfortowo, człowiek jest szczęśliwszy i może z powodzeniem się realizować, osiągając cele zawodowe i osobiste.

Temat dobrostanu jest obszarem, który nieustannie się bada i rozwija. Zarówno z perspektywy stricte naukowej, jak i praktycznej (np. ocena wellbeingu mentalnego pracowników). Psycholog, prof. M. Seligman opracował model PERMA, który przedstawia pięć kluczowych dla dobrostanu mentalnego, emocjonalnego i fizycznego elementów. Są to:

  • Positive emotions (pozytywne emocje)
  • Engagement (zaangażowanie)
  • Relationships (relacje)
  • Meaning (poczucie znaczenia)
  • Accomplishment (osiągnięcia)

Pozytywne emocje mogą się głównie kojarzyć ze szczęściem, ale są również inne czynniki, które pomagają je osiągnąć. Może to być radość, satysfakcja, zamiłowanie do kogoś/czegoś itd. Badania wskazują, że pozytywne emocje potrafią zredukować działanie emocji negatywnych oraz wzmocnić odporność. Oprócz tego przyczyniają się do codziennej aktywności oraz jakości pracy. Jak wywołać pozytywne emocje? Jest wiele sposobów – zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.  Dobrze jest znaleźć czas na sprawy, które przynoszą radość. Będąc w pracy, można skorzystać m.in. z kursów szkoleniowych, dofinansowania nauki języka obcego, czy biletów na koncert lub wystawę. W życiu codziennym warto poświęcić czas na spotkania z przyjaciółmi, słuchanie ulubionej muzyki oraz czytanie książek. Bogatą ofertę literatury, płyt oraz innych akcesoriów znajdziesz w sklepie Empik, a kupując z goodie możesz otrzymać cashback.

Zaangażowanie jest procesem, w który dana osoba jest całkowicie „wchłonięta”. Działając aktywnie, realizując zadania, zbliżamy się do osiągnięcia postawionych celów, realizacja których daje poczucie satysfakcji, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Zaangażowanie się we własne zainteresowania (np. gra na instrumencie, organizacja wczasów) może przynieść poczucie wellbeingu. Organizując wycieczkę, pamiętać należy o wygodnym odpoczynku. Zarezerwuj nocleg na Booking.com i koniecznie sprawdź procent cashback!

W środowisku zawodowym można włączyć się we współpracę z zespołem przy realizacji projektu jak również skorzystać z pakietu sportowego, który oferuje teraz niemal każdy pracodawca. Do zajęć sportowych niezbędny jest stosowny, wygodny strój. Zobacz koniecznie ofertę Decathlon oraz Adidas i skompletuj wymarzony ekwipunek. Pamiętaj, że za zakupy za pośrednictwem goodie możesz odebrać zwrot części wydanych środków.

Człowiek jest jednostką społeczną i nie może się nie komunikować. Zatem relacje również należą do modelu dobrostanu. Relacje to kontakty z rodziną, przyjaciółmi, kontakty w pracy i generalnie ze środowiskiem, otoczeniem. Najważniejszymi jej elementami są wsparcie, życzliwość, sympatia (miłość) i docenienie. Dobre relacje zarówno w rodzinie, jak i w pracy sprawią, że będziemy się czuli komfortowo. To przełoży się na redukcję stresu, aktywizację kreatywności, większą pracowitość i osiągnięcie dobrych wyników. Aby osiągnąć wellbeing należy nawiązywać nowe kontakty, zadawać pytania, aby lepiej kogoś poznać, dołączyć do koła hobbistycznego, wzmacniać relacje rodzinne i zawodowe oraz więzi przyjacielskie. Można się zastanowić nad niespodzianką dla najbliższych. Może wspólne oglądanie filmu? Idealnym dodatkiem z pewnością będzie pizza! Zamów w Telepizza, gdzie odbierzesz nie tylko pyszne jedzenie, ale również – cashback!

Poczucie znaczenia, inaczej celu, sensu – są nieoderwalną częścią ludzkiego życia. Człowiek powinien się spełniać, żeby mieć równowagę życiową. Mając cel, człowiek wie gdzie ma dążyć, może się skupić na tym, co jest ważne. Można się spełniać w różnych obszarach – dla kogoś będzie to rodzina, dla kogoś kariera, a dla kogoś – działania społeczne. Najważniejsze jest, aby poczucie znaczenia było zgodne z wewnętrznymi wartościami danej osoby.

Model PERMA skupia się na najważniejszych elementach potrzebnych do osiągnięcia i utrzymania wellbeingu. Lecz warto też pamiętać o takich rzeczach jak optymizm, dobre odżywianie i sen. Optymizm doda więcej szczęścia i radości, dobre odżywianie i sen sprzyjają zdrowiu.

Postarajmy się pamiętać o tych elementach zarówno w życiu codziennym, jak i w sferze pracy, ponieważ dobrostan mentalny, emocjonalny i fizyczny jest niezmiernie ważny dla nas i naszej produktywności na co dzień.

Źródła:

PERMA™ Theory of Well-Being and PERMA™ Workshops | Positive Psychology Center (upenn.edu)

The PERMA Model: Your Scientific Theory of Happiness (positivepsychology.com)