Powiedzmy, że masz nagłą potrzebę zrobienia sosu holenderskiego. Możesz założyć fartuch i biorąc trzepaczkę, delikatnie połączyć jajka, cytrynę i masło na małym ogniu. Możesz też wrzucić wszystkie składniki do miski, nacisnąć przycisk i odejść, aby wracając 10 minut później, zobaczyć idealną masę gotową. Co wybierasz? 🙂

Thermomix, bo o nim będzie mowa, to waga, blender, robot kuchenny i element grzewczy – wszystko w jednym urządzeniu. Wśród użytkowników panuje przekonanie, że albo się go kocha, albo nienawidzi. Przez wysoką cenę trwa debata, czy naprawdę warto w niego zainwestować.

Thermomix – co to jest i jak działa?

Thermomix to urządzenie wielofunkcyjne, które ułatwi nam gotowanie. Ten jednomisowy robot kuchenny posiada aż 20 różnych funkcji, takich jak: mielenie, ważenie, miksowanie, siekanie, ugniatanie, gotowanie na parze, mieszanie, emulgowanie czy ogrzewanie.

Thermomix zamieni przepisy, z których wcześniej nie korzystałeś, bo wydawały Ci się zbyt trudne do przygotowania, w łatwe i przyjemne. Posiłki, które kiedyś zajmowały kilka godzin, są teraz kwestią kilku przycisków. Poniżej znajdziecie kilka zalet oraz wad tego niezwykłego urządzenia!

1. Kompaktowość

W przeciwieństwie do innych urządzeń kuchennych, które należy wyciągać i składać za każdym razem, gdy trzeba z nich korzystać, Thermomix jest zaskakująco kompleksowy i składa się z minimalnej liczby części. Został zaprojektowany w taki sposób, żeby za pomocą jednego naciśnięcia przełącznika być gotowym do pracy.

2. Wolne ręce

Jeśli jesteś rodzicem małych dzieci i tracisz rachubę, ile posiłków spaliłeś lub rozgotowałeś, bo musiałeś zająć się na przykład sprzątaniem rozlanych przez malucha napojów, to Thermomix będzie Twoim zbawieniem. Jeśli chodzi o potrawy, które wymagają ciągłego mieszania, takie jak risotto lub polenta, to w końcu z przyjemnością możesz powrócić do ich przygotowania. Thermomix ma ustawiony zegar i możliwość automatycznego mieszania podczas gotowania.

3. By niejadek zjadł obiadek

Jeśli kiedykolwiek walczyłeś o to, aby Twoje dzieci jadły warzywa, Thermomix jest świetnym sposobem na przemycenie warzyw do posiłków. Dzięki profesjonalnemu zestawowi ostrzy może bez problemu rozdrabniać marchew, seler, brokuły i inne jarzyny, które można łączyć w sosy do makaronu i risotto lub gotować na ich bazie zupy.

4. Nowicjusz w kuchni

Dzięki gotowym funkcjom gotowania nawet laik może postępować zgodnie z instrukcjami krok po kroku i przygotować godne podziwu dania. Bez problemu przygotuje ciasto do pizzy czy ciastka.

Jak każdy przyrząd, oprócz wielu zalet, Thermomix ma też swoje mankamenty:

1. Nie jest tani

Za jakość i markę trzeba zapłacić, i tak jest również w tym przypadku. Cena różnych modeli tego urządzenia przekracza 5 tys. zł. Jest to więc naprawdę duży wydatek dla większości Polaków, ale warto pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele podobnych, znacznie tańszych urządzeń, które aż tak bardzo nie odstają jakościowo od Thermomiksa.

2. Nie może zrobić wszystkiego, jak mogłoby się wydawać

Nie możesz upiec ani usmażyć jedzenia w Thermomiksie. Jeśli więc chcesz przyrumienić mięso i cebulę na gulasz, zanim dodasz inne składniki, nadal musisz to zrobić na kuchence. Możesz zmielić mąkę, wymieszać ciasto i je zagnieść, ale nie możesz upiec ciasta. Musisz włączyć piekarnik.

3. Dbanie o czystość

Tak jak w innych urządzeniach tego typu, mycie zakamarków, a szczególnie noży jest dość problematyczne. Warto zatem myć je od razu po przygotowaniu dania.

Czy zatem Thermomix jest wart swojej ceny?

Thermomix sprzedawany jest jako urządzenie, które połączy wszystkie główne sprzęty kuchenne w jedno, a więc teoretycznie powinien zmniejszyć koszt pojedynczych przedmiotów oraz zaoszczędzić miejsce w kuchni. Tak duży wydatek mobilizuje także do korzystania. Skoro wydajesz pieniądze, to bez sensu byłoby, żeby urządzenie stało i nikt z niego nie korzystał.

Pamiętaj jednak, że na rynku masz alternatywę. Jeśli zakup Thermomixa to dla Ciebie zbyt duży koszt, możesz poszukać zamienników. W marketach można je znaleźć za około 1000 zł.