7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady! Ten smakołyk jest lubiany i bardzo ceniony na całym świecie. Gorzka, mleczna, biała… każdy ma swój wymarzony smak. A czy znasz historię czekolady? Zobacz nasz artykuł i poznaj najciekawsze fakty!

Czekoladowa historia

Liczne źródła podają, że czekolada pochodzi od słowa „xocoatl”, które oznacza „gorący napój”. Mieszanka prażonych, fermentowanych i mielonych nasion kakaowca z wodą, miodem i chili, którą przyrządzali Majowie i Aztekowie tysiące lat temu. Ze względu na pobudzające czynniki dające energię uważali, że napój pochodzi od bogów.

Do Europy ziarna kakaowca trafiły dopiero w 1528 roku. Nieprzyrządzone nasiona były dość gorzkie, zatem pierwotnie były używane w celach leczniczych. Następnie, dopiero w 1590 roku pojawił się „xocoatl” z dodatkiem miodu i wanilii. Ta słodsza wersja „gorącego napoju” szybko się stała szeroko popularna na całym świecie. A kiedy pojawiła się czekolada w tabliczkach? Sięgamy XIX wieku, a konkretnie roku 1847 i brytyjskiej  fabryki J. Fry’a, gdzie powstała pierwsza tabliczka czekolady. W Polsce zaś pierwsza pracownia czekoladowa powstaje w 1851 roku. Jest to wszystkim dobrze znana firma Wedel.


Czekoladowe ciekawostki

  1. W dawnych czasach czekolada, a konkretnie ziarna kakaowca, były traktowane na równi z walutą. Można było je wymienić na inne towary bądź usługi;
  2. Czekolada (z zawartością kakao >70%) jest dobra dla zdrowia. Jest ona źródłem składników, budujących odporność oraz działających detoksykująco i przeciwzapalnie. Tylko pamiętajmy o umiarze; 😉
  3. Do największych producentów czekolady należą Stany Zjednoczone, Niemcy i Szwajcaria;
  4. Szacuje się, że do wyrobienia około 450 gram czekolady potrzeba ok. 400 ziaren kakaowca;
  5. Biała czekolada nie jest do końca „czekoladą”. Powstaje dzięki połączeniu rafinowanego masła kakaowego, suchej masy i tłuszczów mlecznych, cukru i wanilii.
  6. Czekolada to szczęście, gdyż uwalnia endorfiny dające poczucie radości.


Światowy Dzień Czekolady jest doskonałą okazją do świętowania w gronie rodziny bądź przyjaciół. Można wybrać się  na degustację czekolady, pójść do pijalni czekolady, zrobić czekoladowy prezent bądź uczestniczyć w warsztatach robienia czekolady!

Źródła:

www.wedel.pl

dobreskladniki.wp.pl

kuchnialidla.pl

readcacao.com

octochocolate.pl

www.cocoa40.com