Frytki to ulubiona przekąska wielu z nas. Długie, gorące i chrupiące kawałki ziemniaków świetnie się sprawdzają w parze z dodatkami, jak i solo. A czy wiesz, że z frytkami są związane liczne ciekawostki? O nich się dowiesz w naszym artykule.



Chrupiąca historia

Zapewne wielu kojarzy popularne angielskie danie „fish and chips”, czyli smażoną rybę z frytkami lub też „French fries” – frytki. Niemniej jednak początek klasycznych frytek nie ma zbyt wiele wspólnego ani z Anglią, ani z Francją. Historia przekąski zaczyna się w XVIII wieku w… Belgii! W miasteczku Dinant miejscowi wędkarze łowili rybki, które następnie smażyli. Wraz z przyjściem mrozu wędkarstwo już nie było możliwe, zatem mieszkańcy smażyli ziemniaki, które kształtem przypominały rybki.

Pochodzenie samego słowa „frytki” nie jest do końca znane. Jedni wskazują, że powstało od francuskiego „frire”, czyli „smażyć”. Drudzy twierdzą, że nazwa pochodzi od nazwiska Fritz – osoby, która jako pierwsza zaczęła podawać gościom ziemniaki w kształcie frytek.

Światową sławę frytki zdobyły dzięki Wielkiej Brytanii. Żołnierzom (mówimy o I wojnie światowej) bardzo zasmakowała przekąska i niedługo pojawiło się znane i podawane do dziś danie „fish and chips”. Z Anglii natomiast frytki migrowały do Stanów Zjednoczonych.



Frytkowe fakty

Belgia postuluje za tym, aby frytki zostały dodane do listy światowego dziedzictwa UNESCO, tak jak np. turecka kawa;

Frytki smaży się dwa razy. Najpierw w mniejszej temperaturze oleju (ok. 160°C), żeby ugotować wnętrze, a później –  w oleju o temperaturze ok. 190°C, żeby zewnętrzna część frytek stała się chrupiąca;

Nie bez powodu frytki się podaje w specjalnych opakowaniach. Służą one do absorbcji nadmiaru oleju oraz do zachowania ciepła przekąski;

Frytki to nie tylko dodatek do zestawu fast food. Może to być osobne danie lub podawane w restauracjach z mięsem, rybą bądź owocami morza;

Rekord na największą porcję frytek postawili Brytyjczycy. W ciągu 5 h 20 min. usmażyli aż 448 kg frytek;

Siedziba McDonald’s w stanie Illinois posiada specjalne pokoje do testowania frytek;

Istnieje co najmniej 18 rodzajów frytek (tradycyjne, waflowe, zakręcone, cieńsze, grubsze itd.);

W Belgii znajdziesz „Frietmuseum”, czyli muzeum poświęcone frytkom;

Ch. Dickens wspomina frytki w swojej „Opowieści o dwóch miastach”.


Dzień Frytek to smaczna okazja, żeby rozkoszować się lubianą przekąską. Wybór jest szeroki, a my zebraliśmy dla Was smaczne propozycje, które Was zainteresują. Frytkowego świętowania!





Źródła:

farmfrites.com

discoverwalks.com

buzzfeed.com