Odpowiednia ilość płynów spożywanych w ciągu dnia to podstawa prawidłowego nawodnienia. Skutki nawet niedużych niedoborów wody mogą być szybko odczuwalne w postaci bólów głowy, problemów z koncentracją, braku energii czy senności. Wokół picia wody powstało jednak wiele mitów. Sprawdź, co warto wiedzieć o wodzie do picia.

– Ponad połowa Polaków (54%) sięga po wodę dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie. To zdecydowanie za późno. Uczucie pragnienia to sygnał rozpoczynającego się procesu odwodnienia organizmu. Pojawia się problem z koncentracją uwagi, nasz nastrój się pogarsza i może boleć nas głowa. Zamiast więc sięgać po kolejną filiżankę kawy, powinnyśmy pić więcej wody, która złagodzi te dolegliwości – radzi dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia. Alarmujący jest również fakt, iż 17% respondentów sięga po wodę tylko wtedy, gdy nie ma nic innego pod ręką. Jak wybrać najlepsza wodę i ile jej wypijać – wokół tych zagadnień narosło wiele mitów które zniechęcają nas do jej picia. Oto najpopularniejsze z nich:

Należy wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie

FAKT

Ciało dorosłego człowieka aż w 60-70% składa się z wody, która przenosi do komórek składniki odżywcze i tlen. Jest niezbędna do utrzymania właściwej objętości i prawidłowego ciśnienia krwi, a także decyduje też o temperaturze ciała. Nasze ciało przez cały czas traci wodę, która wydostaje się całą jego powierzchnią, poprzez parowanie. W warunkach spoczynku tracimy w ten sposób około pół litra wody na dobę, a podczas wysiłku dużo więcej. To, ile  płynów powinniśmy dziennie wypijać, w dużej mierze uwarunkowane jest od płci, wieku oraz wagi. Według zaleceń Światowej Organizacji  Zdrowia (WHO) przyjmuje się, że osoba dorosła powinna wypijać w ciągu dnia 30 ml wody na 1 kg masy ciała. Z kolei w Instytucie Żywności i Żywienia opracowano normy spożycia wody dla ludności Polski, dla poszczególnych grup wiekowych i płci. Już dla najmłodszych w wieku 1-3 powinno być to ok. 1,3 l dziennie, gdzie w przypadku dorosłych normy te kształtują się na poziomie 2,7 l dla kobiet i aż 3,7 l dla mężczyzn.

Woda mineralna jest bardziej wartościowa niż źródlana

FAKT

Woda źródlana, w przeciwieństwie do wody mineralnej, ma mniej składników mineralnych – można zatem ją pić, ale również stosować do zwykłych czynności gospodarczych. Do picia zaś zdecydowanie bardziej wskazana jest woda mineralna, ponieważ dostarcza organizmowi składniki mineralne, które są systematycznie usuwane z organizmu m.in. z potem.

Woda powinna posiadać jak najwięcej składników mineralnych

MIT

Zbyt częste spożywanie wysokozmineralizowanej wody może sprawić, że do organizmu dostanie się za duża ilość minerałów, a to z kolei skutkować może zaburzeniem jego czynności. Woda wysokozmineralizowana polecana jest między innymi osobom o dużej aktywności fizycznej, np. sportowcom. Osoby o średniej lub niewielkiej aktywności, powinny pić wodę średniozmineralizowaną, jak na przykład Naturalna Woda Mineralna Jurajska, która w 1 litrze zawiera ponad 500 mg składników mineralnych, wśród których tak cenny jest wapń i magnez. Taką wodę można pić do woli, nie ma możliwości jej „przedawkowania”.

Nie należy popijać posiłku wodą

MIT

Średniozmineralizowana woda mineralna jest jak najbardziej wskazana do picia zarówno w czasie, jak i po posiłku. Popijanie wody w trakcie jedzenia w żaden sposób nie zaburza procesów trawiennych, a nawet przeciwnie, niektórym osobom ułatwia skuteczne rozdrabnianie i przełykanie pokarmu.

Picie wody mineralnej sprzyja odchudzaniu

FAKT

Samo picie wody mineralnej nie powoduje chudnięcia, ale zdecydowanie mu sprzyja. Woda jest niezbędna w procesie przemiany materii i wpływa na jego prawidłowy przebieg. Wszystkie reakcje biochemiczne, zachodzące w organizmie człowieka, wymagają obecności wody. Odwodniony organizm z trudem spala tkankę tłuszczową, zaś dobrze nawodniony, o wiele szybciej radzi sobie z tłuszczem. Poza tym woda mineralna zmniejsza łaknienie i tłumi uczucie głodu. Wypijanie szklanki wody przed posiłkiem powoduje, że przyjmujemy później mniejszą ilość jedzenia.

Dzieciom lepiej podawać soki niż wodę

MIT

Soki, najlepiej świeżo wyciskane, są oczywiście jak najbardziej wskazane, ponieważ dostarczają witamin, błonnika i soli mineralnych. Nie powinny jednak być jedynym, czy też głównym płynem przyjmowanym przez dziecko. W organizmie dziecka znajduje się jeszcze więcej wody niż w ciele dorosłego, bo aż 75%, a u niemowlaka nawet 94%. Dzieci też łatwiej mogą ulec odwodnieniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko było odpowiednio nawodnione, a same soki nie są w stanie tego zagwarantować.

Pochodzenie wody ma znaczenie

FAKT

Najbardziej wartościowe są wody wydobywane z najgłębszych warstw, szczelnie odizolowanych strukturami geologicznymi od powierzchni skorupy ziemskiej. Oznacza to, że do wód głębinowych nie dostają się żadne wody z opadów atmosferycznych, które mogłyby je zanieczyszczać. To zapewnia ich pierwotną czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Zgromadzone w najgłębszych strukturach ziemi wodny są więc krystalicznie czyste, a do tego naturalnie zmineralizowane.

Woda w butelkach nie różni się od kranówki

MIT

Woda z kranu coraz częściej spełnia odpowiednie kryteria czystości. Nie można jednak powiedzieć, że jest ona taka sama, jak wydobywana z głębin ziemi, woda zmineralizowana w sposób zupełnie naturalny. Poza tym, naturalna woda mineralna gwarantuje stuprocentową czystość, gdyż od razu po wydobyciu zostaje hermetycznie zamknięta w butelce, w przeciwieństwie do kranówki, której czystość zależy od stanu wodociągów. Jeśli obawiasz się o czystość wody z kranu, może zainstalować odpowiedni filtr. W przypadku niemowląt i dzieci najbezpieczniejszym wyborem będzie jednak woda źródlana.

Wykorzystano materiały prasowe firmy Jurajska, Mama i ja

Sprawdź też: