goodie.pl - zniżki i gazetki
Już niedługo będziemy obchodzić Święta Wielkanocne, które w tym roku przypadają na niedzielę 17 kwietnia. Jest to okazja do spędzenia czasu z najbliższymi, odpoczynku i wspólnego świętowania.
Nieodzownym elementem świąt – tak Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy – są świąteczne potrawy. Na niektórych stołach pojawiają się jedynie tradycyjne dania na Wielkanoc, na innych unowocześnione wersje klasycznych potraw. Co przygotować z okazji Wielkanocy? Mamy dla Was kilka ciekawych inspiracji i przepisów!
Tradycje wielkanocnych potraw
Obchodzenie Świąt Wielkanocnych ściśle wiąże się z kilkoma niezmiennymi od lat tradycjami takimi jak święcenie pokarmów czy dzielenie się jajkiem przy świątecznym stole. Zawiera się w nich również jadłospis, w którym muszą znaleźć się określone potrawy, będące równocześnie symbolami szczęścia i pomyślności na pozostałą część roku.
Jajka
Przede wszystkim – jeśli Wielkanoc, to bezsprzecznie jajka. W święconce oraz na świątecznym stole pojawiają się zarówno w formie ozdób, czyli pisanek, jak i potraw. Wielkanocne jajka występują podczas śniadania w rozmaitych formach – od zwykłych jajek na twardo, dodawanych do żurku, poprzez sałatki, po jaja faszerowane. Dlaczego właśnie ten produkt spożywczy tak mocno związany jest z Wielkanocą? Ponieważ stanowi on żywy symbol życia, zwycięstwa życia nad śmiercią oraz nadziei.
Chrzan
Z Wielkanocą kojarzy nam się również charakterystyczny smak chrzanu. Spożywany do jajek, z szynką lub w formie pasty chrzan, stanowi symbol siły i żywotności. Pokarm ten w dawnych tradycjach miał również za zadanie zapobiegać kłótniom i sporom rodzinnym.
Wędliny i ciasta
Wędliny i ciasta na Wielkanoc, które również pojawiają się na świątecznym stole, stanowią jego ozdobę oraz nagrodę za wytrwałość w poście. Są one również symbolem szczęścia i dobrobytu, który – jak mają nadzieję domownicy – będzie towarzyszył domowi jak najdłużej.
Żurek
Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie Wielkanocy bez tradycyjnego żurku. Zupa ta również od lat gości na świątecznych stołach. Dawniej jadano jednak dwa rodzaje żuru – pierwszy, bez mięsnych dodatków, spożywany przez cały Wielki Post, oraz drugi – z tak zwaną wkładką, podawany na śniadaniu wielkanocnym jako symbol zakończenia postu. Obecnie żurek to pierwsze i najważniejsze danie wielkanocne spożywane z białą kiełbasą i jajkiem, które, co ciekawe, w każdym domu wygląda i smakuje nieco inaczej.
Żur i jajka pod każdą postacią – przepisy na Wielkanoc
Najwięcej przepisów na potrawy wielkanocne dotyczy rozmaitych wariacji jajecznych. Nic w tym dziwnego, bowiem jajko, zarówno to spożywane podczas śniadania, jak i w formie pisanki, jest jednym z symboli tego święta. Bardzo często na świątecznym stole pojawiają się jajka faszerowane. Także i w tym wypadku możliwości jest naprawdę wiele; możemy do tego użyć tuńczyka, szpinaku, awokado, pieczarek lub pasty jajecznej z przyprawami. Ciekawym przepisem, zawierającym nie tylko tradycyjne jajko, ale i inny symbol Wielkanocy, jest przepis na jajka z majonezem, bazylią i rzeżuchą. Wszystkie produkty potrzebne do wykonania tego dania znaleźć można w niemal każdym większym sklepie spożywczym takim jak Carrefour czy Lidl. Warto także zajrzeć do mniejszych, osiedlowych sklepów jak ABC, które w okresie Wielkanocy poszerzają swój asortyment o świeżą rzeżuchę.
Polecamy zwłaszcza jajka faszerowane w poniższym wydaniu. Do przygotowania dania potrzebne będą:
- jajka,
- majonez,
- szynka suszona,
- pomidory suszone,
- orzechy – ziemne lub piniowe,
- pesto bazyliowe,
- świeża rzeżucha,
- przyprawy do smaku.
Sposób przygotowania:
- Jajka gotujemy na twardo, następnie po ostudzeniu obieramy ze skórki, kroimy na pół i wydrążamy żółtka.
- Szynkę pieczemy w piekarniku przez około 8-10 minut. W tym samym czasie orzeszki prażymy na suchej patelni, a pomidory drobno siekamy.
- Majonez mieszamy z żółtkami jaj, bazyliowym pesto, pokruszoną, pieczoną szynką oraz pomidorami i orzeszkami.
- Gotowy farsz nakładamy na przygotowane wcześniej połówki jaj i dekorujemy świeżą rzeżuchą.
Farsz jajek można niemal dowolnie modyfikować, dopasowując go do gustów domowników i gości oraz eksperymentując. To właśnie sprawia, że faszerowane jajka są tak ciekawym pomysłem na wielkanocne danie!
Ciasta na Wielkanoc – babka czy mazurek?
Najbardziej popularnymi ciastami na Wielkanoc są mazurek oraz babka. Zarówno jeden, jak i drugi deser można przyrządzić na różne sposoby z rozmaitymi dodatkami, a ich ostateczny wygląd i smak jest nieco inny w każdej części kraju.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby deser wielkanocny był zdrowy i nietuczący, składniki na wielkanocne ciasto wybierz w sklepie Stragan zdrowia, gdzie znaleźć można zdrowe i dietetyczne odpowiedniki tradycyjnych komponentów potraw i ciast.
W okresie Wielkanocy w wielu domach pojawia się również pytanie – babka czy mazurek? Oczywiście niektórzy decydują się na przygotowanie obu tradycyjnych ciast świątecznych, jednak tym, którym brak czasu na to nie pozwala, pozostaje ograniczenie się wyłącznie do jednego. My w tym wypadku polecamy babkę wielkanocną – znacznie prostszą i mniej czasochłonną.
Do przygotowania tradycyjnej babki wielkanocnej potrzebne będzie:
- 200 g mąki pszennej,
- pół szklanki skrobi ziemniaczanej,
- niecała szklanka cukru pudru,
- ¾ kostki masła,
- 1 jajka,
- cytryna,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- lukier cytrynowy lub składniki potrzebne do jego przygotowania (140 g cukru pudru i 3 łyżki soku z cytryny)
Oto jak ją przygotujemy.
- Do miski wsypujemy mąkę, skrobię ziemniaczaną i proszek do pieczenia, następnie dokładnie mieszamy do połączenia się wszystkich suchych składników.
- Masło w temperaturze pokojowej ucieramy za pomocą miksera, następnie stopniowo dodajemy do niego cukier puder, wciąż miksując. Kolejnym krokiem jest dodanie do masła z cukrem jajek. Bardzo ważne jest, aby również dodawać je stopniowo, cały czas ubijając masę.
- Do gotowej masy maślanej dodajemy sypkie składniki. Całość mieszamy ręcznie.
- Do masy dodajemy sok z cytryny oraz jej startą na drobnych oczkach skórkę i delikatnie mieszamy.
- Gotowe ciasto przekładamy do natłuszczonej formy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do około 180 stopni na 40 minut. Po tym czasie warto pozostawić babkę jeszcze na około 10 minut w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami.
- Babkę wyciągamy z formy i pozostawiamy do przestudzenia. Następnie dekorujemy cytrynowym lukrem.
Pamiętaj, że jeżeli nie masz czasu na pieczenie świątecznych ciast lub nie czujesz się pewnie w kuchni, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów i zamówić wielkanocny deser w cukierni E-torty!
W programie cashback biorą udział takie marki spożywcze jak:
- Chocolissimo cashback 10 %
- Bee cashback do 3,2%
- Polski Koszyk cashback 3,5%
- Organic Farma Zdrowia cashback 3,44%
- Carrefour cashback 2,7%
- Lidl cashback 2%
- E-Torty cashback 12%
Boże Narodzenie 2024: TOP 10 pomysłów na prezent
Boże Narodzenie to czas absolutnie wyjątkowy. Są to chwile spędzone w gronie najbliższych przy wspólnym stole ...
Czytaj więcejMagia tradycji Świąt Bożego Narodzenia!
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który łączy wszystkich na całym świecie. Chociaż wszędzie celebruj...
Czytaj więcejOdkryj magię kalendarzy adwentowych!
Adwent to magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia – pełen ciepła, rodzinnych tradycji i św...
Czytaj więcej