Wybranie odpowiedniej zabawki dla 3-latka to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim z racji tego, że dzieci w tym wieku zazwyczaj mają już określone preferencje. Dlatego wybierając prezent dla 3-latka na urodziny warto wziąć pod uwagę jeden istotny fakt. Otóż najlepszym pomysłem na upominek będzie rzecz o charakterze zarówno edukacyjnym, jak i użytecznym.

Trzy latka to bardzo kreatywny czas zarówno dla rodziców dziecka, jak i dla maluszka. W tym wieku, dziecko ma już swoje zdanie i upodobania. Producenci zabawek prześcigają się więc w wymyślaniu coraz to ciekawszych i zaawansowanych zabawek, by tylko sprostać wymaganiom małych konsumentów i ich rodziców. Mnogość produktów i propozycji powoduje niemały zawrót głowy, i to nie tylko cenowy. Sprawdź więc nasze pomysły na prezenty na 3 urodziny i dokonaj dobrego wyboru.

Edukacyjne prezenty

Zabawki dla 3-latka, chłopca, mają najczęściej wymiar edukacyjny. Ich funkcje aktywnie motywują dzieci do twórczego działania, przy okazji ucząc nowych sprawności. Odpowiadają za rozwój koordynacji, mowę i logiczne myślenie. Pamiętaj, że powinieneś sprawdzić, czy dany przedmiot jest bezpieczny dla dziecka. Należy też wziąć pod uwagę, że niektóre z zabawek dla chłopca na 3-latka mogą wymagać Twojego aktywnego udziału w samym procesie zabawy. Albowiem to właśnie ty, lub ktoś z bliskich pokaże dziecku funkcje zabawki oraz jej możliwości. Poza tym chodzi przecież o jeszcze jedną bezcenną wartość, czyli wspólną zabawę, która może być niezłą frajdą dla wszystkich.

Wartość edukacyjną dla 3-latka posiadają np. pluszak,  klocki Lego, albo zestaw, w którym trzeba dopasować wycięte elementy do całości. W takiej właśnie sytuacji malec zastanawia się, co z czym połączyć, uczy się, eksperymentuje i rozwija swój intelekt. W przypadku zabaw z pluszakiem chodzi przede wszystkim o empatię i sztukę komunikowania się. Po takiej wspólnej zabawie zabierz maluszka na małe co nieco do cukierni Grycan i skorzystaj ze zniżek dla miłośników słodkości.

Prezent dla 3-latka powinien mieć walor edukacyjny
Prezenty na 3 urodziny powinny wspierać rozwój dziecka

Jakie prezenty dla 3-latka?

Rynek wręcz obfituje w rozmaite zabawki, które mogą być idealne na prezent dla chłopca na 3-latka. Pełnią one przeróżną rolę, uczą nowych umiejętności i spełniają swoją  funkcję edukacyjną, ale również mogą rozwijać zdolności manualne (tablice, farby, ciastoliny, kredki). Na rynku znajdziesz również mnóstwo zabawek – prezentów dla 3-letniego chłopca, uczących jak logicznie myśleć. Wśród nich znajdują się puzzle, układanki, klocki dla 3-latka. Takie zestawy kupisz w sklepach Lidl, w których oprócz tego znajdziesz także książeczki edukacyjne, zdrapywanki i kolorowanki.

Poza zabawkami, które mają określony walor, nie można zapominać o podstawowych prezentach, które przychodzą do głowy jako pierwsze. Absolutną klasyką w tym względzie są lalki, auta czy też pluszowe misie, czyli zabawki uwielbiane przez wszystkie dzieci. Jeśli Twój 3-latek nie chce już poznawać kolejnej edukacyjnej gry, pozwól mu bawić się standardowymi zabawkami. Na wszystko przecież przyjdzie pora, a w tym wieku raczej nie należy dziecka zmuszać do korzystania z określonego typu zabawek. Trzylatki bardzo szybko przyswajają wiedzę i prędzej czy później dojrzeją do edukacyjnych zabaw. Prezenty na 3 urodziny powinny mieć określone zadania – wspierać rozwój dziecka na wszystkich płaszczyznach.

Odgrywanie ról – najlepsze propozycje

Wcielanie się przez dziecko w różne postacie ma dobroczynny wpływ na jego rozwój. To nie tylko pobudzanie wyobraźni, ale również budowanie więzi społecznych. To także doskonała metoda na pozbycie się uprzedzeń, lęków oraz tego, jak pokonać obawy, np. w związku z zabiegiem u dentysty, zastrzykiem, czy innymi stresującymi sytuacjami.

Odgrywanie ról to znakomity przykład, w jaki sposób nauczyć dziecko podstawowych zasad savoir-vivre’u oraz tego, jak ma się zachować w skupiskach ludzkich, czy to w sklepie, czy w restauracji. Tego typu prezentów dla dzieci, które mają 3 lata, jest obecnie bardzo dużo na rynku. Są to wszelkiej maści przybory kuchenne, kosmetyczne, a także akcesoria, dzięki którym można pobawić się w sklep, doktora, czy też zakład fryzjerski.

Instrumenty muzyczne dla malucha

Instrumenty muzyczne wiążą się nie tylko z doskonałą zabawą, ale również, a może nawet przede wszystkim niosą wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Gra na instrumencie ma przemożny wpływ na takie elementy jak pewność siebie, koordynacja ruchowa czy też skupienie się na jednej rzeczy. Przy zakupie dziecięcych instrumentów w sklepach Smyk otrzymasz 3% zwrotu środków wydanych na prezent.

Poza tym gra na instrumencie uczy sztuki logicznego myślenia oraz obserwowania zależności między dokonywanymi przez malca wyborami. Jak w przypadku wszystkich prezentów dla 3-latka na urodziny, oferta jest naprawdę przeogromna. Rozglądając się za urodzinowym upominkiem dla 3-latka, należy raczej wybrać takie, których celem jest tworzenie, a nie odtwarzanie muzyki.

Książki dla małych dzieci

Dziecko w tym wieku jeszcze przeważnie nie potrafi czytać. To zrozumiałe, jednak mimo tego ciekawe pozycje to zawsze dobry pomysł na 3 urodziny dla dziewczynki lub na prezent dla 3-letniego chłopca. Dlaczego? Ponieważ czytanie to jeden z najważniejszych aspektów dla rozwoju dziecka i to jest absolutny fakt. Dlatego też tak istotne jest przyzwyczajanie malucha do kontaktu ze słowem pisanym.

Taki nienachalny kontakt może spowodować miłą reakcję łańcuchową. Mianowicie dziecko prawdopodobnie będzie w późniejszym wieku samo chciało sięgać po książki, bez żadnej dodatkowej motywacji. Maluszki uwielbiają słuchać historii i przeżywają je razem z bohaterami, poza tym niepoślednią rolę w tym przypadku odgrywają ilustracje oddające zawartość książki, które jak magnes przyciągają wzrok dziecka.