14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To dobry pretekst, by zastanowić się nad możliwością oddawania krwi. Dlaczego warto? To proste! Twoja krew może uratować czyjeś życie! Jeśli czujesz, że chcesz to zrobić, sprawdź, jak się przygotować i co musisz wiedzieć o całym procesie.

Kto może oddać krew? 

Krew to płynna tkanka, która spełnia wiele kluczowych funkcji w organizmie. Ponieważ jest tak istotna dla człowieka, osoba która chce ją oddać musi spełniać kilka wymogów, w tym najważniejszy – musi być zdrowa.

Narodowe Centrum Krwi określa, kto może zostać krwiodawcą za pomocą listy podstawowych kryteriów. Dawcą krwi może być osoba, która:

  • ma od 18 do 65 lat,
  • waży co najmniej 50 kg,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonała akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Oddawanie krwi – jak się przygotować?

Jeśli zdecydowałeś/aś się na oddawanie krwi, pamiętaj, aby odpowiednio się do tego przygotować. Do centrum krwiodawstwa należy przyjść wypoczętym, wyspanym i zdrowym oraz wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (najlepiej dowód osobisty).

Przed oddaniem krwi zjedz lekki posiłek, a na 24 h przed pobraniem wypij ok. 2 l płynów. Poza tym ogranicz palenie papierosów i nie spożywaj alkoholu (także dzień wcześniej).

Uwaga! Jeśli w dniu oddania krwi masz objawy przeziębienia, odłóż wizytę na moment, kiedy będziesz całkowicie zdrowy/a. Jeśli zażywasz leki również nie należy wykonywać pobrania. Zastrzeżenie to nie dotyczy suplementów diety, preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych. Ale w każdej sytuacji poinformuj o tym lekarza kwalifikującego.

Oddawanie krwi jest bezpieczne i nie zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zasady postępowania po pobraniu krwi

Dla większości dawców pobranie krwi nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami. Ale jeśli to Twoje pierwsze dawstwo do centrum krwiodawstwa warto wziąć ze sobą kogoś do towarzystwa. To na wypadek, gdyby po wszystkim pojawiły się objawy osłabienia. Podczas oddawania krwi oraz po pobraniu jesteś pod opieką lekarzy i zostaniesz poinstruowany/a przez personel, jak zadbać o swoje samopoczucie.

Unikaj energicznego wstawania, nie obciążaj nadmiernie ręki, z której pobrano krew oraz jedz regularne posiłki. Jeśli potrzebujesz – skorzystaj z dwóch dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi (obowiązuje w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii).

Dlaczego warto oddawać krew?

Oddawanie krwi jest ważne i bardzo potrzebne, a powiedzenie, że krew ratuje życie nie jest przesadą. Jest ona niezbędna osobom, które doświadczają rozległych krwotoków, ucierpiały w wypadku lub chorują na niedokrwistość. Dodatkowo w pewnych okresach (np. wakacje) zapotrzebowanie na krew jest dużo większe niż zwykle. W związku z tym satysfakcja z bycia krwiodawcą jest ogromna.

Oddawanie krwi jest bezpieczne i nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla Twojego życia lub zdrowia. Dlatego warto to robić! Poza tym za Twój dar w postaci krwi możesz otrzymać miły drobiazg – słodycze lub nagrody. W ramach programu lojalnościowego „Każda kropla jest cenna” honorowy dawca, za oddane donacje, otrzymuje upominki i nagrody rzeczowe. Program polega na zbieraniu pieczątek za kolejne donacje, a następnie wymienianiu ich na atrakcyjne nagrody, w tym t-shirty, gry czy gadżety sportowe. Szczegóły na temat programu sprawdź na stronie: Każda kropla jest cenna (krew.info)

Gdzie można oddać krew? Znajdź najbliższy punkt krwiodawstwa

Do pobierania krwi uprawnione są odpowiednie instytucje. Są to: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA (dawniej MSW) oraz ich oddziały i stacje terenowe. Poza tym istnieje wiele punktów mobilnych, które pobierają krew podczas akcji wyjazdowych. Dowiesz się o nich z regionalnych mediów, które zwykle nagłaśniają takie wydarzenia.

Mapę punktów krwiodawstwa, w których można oddać krew znajdziesz TUTAJ.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie Narodowego Centrum Krwi oraz Krwiodawcy.org.