Każdy ma swoje wigilijne klasyki, które co roku lądują na świątecznym stole. Mało kto ma ochotę pokusić się o zmianę i wprowadzenie odrobiny świeżości do tradycyjnej kolacji. Do polskich smaków spróbuj śmiało dodać odrobinę nowoczesności. Może to być makowiec z żurawiną, barszcz z suszonymi śliwkami czy też pierogi z orzechami włoskimi. Opcji w menu jest naprawdę wiele, a lekka modyfikacja sprawi, że Święta będą jeszcze bardziej magiczne i klimatyczne.

Jeśli więc przejadły Ci się klasyczne potrawy wigilijne, spróbuj je zastąpić nowymi, albo też do tradycyjnego menu dodaj odrobiny nowych smaków. One na pewno urozmaicą kolację. Poznaj nasz ranking najlepszych szybkich potraw wigilijnych, które zaspokoją nawet najbardziej wymagających smakoszy.

1.  Barszcz czerwony z suszonymi śliwkami

Prawdziwa wigilia nie może obyć się bez tradycyjnego świątecznego barszczu z uszkami. Możesz jednak nieco zmienić tradycyjny kurs i aby wzbogacić smak i wzmocnić owocowy aromat, dodać nieco suszonych śliwek. Najpierw przygotuj bulion z suszonymi śliwkami i namoczonymi wcześniej grzybami, a potem zalej to wodą. Całość gotuj około godziny. Do gotującego się barszczu dodaj przyprawy, gotuj niecałe 60 minut i pilnuj, żeby nie doprowadzić całości do wrzenia. Barszcz możesz doprawić do smaku, następnie odstawić na całą noc do lodówki.

Przed samą Wigilią barszcz wystarczy odcedzić, a potem podgrzać i gotowe. Ważne, by zupy nie przegotować, bo wtedy może ona stracić swój charakterystyczny kolor. Podawaj ją koniecznie z uszkami, które bez problemu zdobędziesz w sklepach Carrefour.

2. Ryba po grecku z morelowym twistem

Czym byłaby kolacja wigilijna bez ryby po grecku? Teraz możesz ten klasyczny przepis urozmaicić o owocowy dodatek. Potrzebna Ci będzie ryba, najlepiej dorsz, dostępny w Biedronce, którego posolisz i obtoczysz w mące, a potem podsmażysz na rozgrzanym oleju na idealnie złocisty kolor. Potem możesz zająć się dodatkami, czyli podsmażeniem cebuli, dodaniem nieco wody z odsączonych moreli, przecieru pomidorowego, bulionu rybnego i pieprzu.

Całość następnie dusisz około 10 minut. Na sam koniec dodajesz pokrojone morele, paprykę i dusisz ponownie wszystko przez kolejne 5 minut. Kiedy wszystko już jest gotowe, układasz tę prostą potrawę wigilijną na głębokim półmisku.

3. Karp w chrupiących migdałach

Trudno wyobrazić sobie większego świątecznego klasyka niż karp. Teraz możesz się nim zająć w nieco odmienny sposób, dodać do niego nieco polotu i okrasić nowym smakiem. Dzięki takim zabiegom ta kultowa potrawa zyska na jakości. Panierka migdałowa na pewno spowoduje, że to zwykły karp wejdzie do grupy dań wigilijnych nowoczesnych.

Jak wygląda przepis na to nowoczesne danie wigilijne? Oprawiasz karpia kupionego uprzednio w Tesco, czyścisz, a następnie porcjujesz wedle uznania, myjesz i suszysz. Potem rybę skrapiasz sokiem z cytryny, dodajesz sól i pieprz. Odstawiasz całość na pół godziny. A teraz najważniejsza część programu: sporządzenie panierki z bułki tartej, płatków owsianych, orzechów włoskich i płatków migdałowych. Potem zabierasz się za roztrzepanie jajka z dwoma łyżkami mleka. Po tym wszystkim obtaczasz karpia w mące, jajku i panierce. Tak przygotowaną rybę smażysz na oleju na rozgrzanej patelni (z łyżką masła) aż do perfekcyjnego zarumienienia. Karpia udekorujesz cytryną.

4. Żurawinowy bigos

Bigos na pewno nie należy do kategorii lekkich potraw wigilijnych. To bardzo wyraziste danie, które można potraktować soczystą śliwką oraz wyraźnym smakiem suszonej żurawiny. Smak i aromat bigosu związany jest z grzybami, które wrzucasz do garnka, zalewając je litrem zimnej wody i odstawiasz na co najmniej 60 minut.  Potem te leśne przysmaki gotujesz około 25 minut. Całość odcedzasz i kroisz grzyby na mniejsze kawałeczki. Pamiętaj o tym, żeby nie wylewać wody z gotowania.

W garnku prażysz zioła, aż do wydzielenia przez nie aromatu, systematycznie je mieszając. Tak przygotowane przyprawy umieszczasz na talerzu, tymczasem do tego samego garnka dodajesz kilka łyżek oleju. Czekasz aż się rozgrzeje, następnie wrzucasz pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek i wszystko razem podsmażasz. Potem pozostaje Ci dodać uprażone zioła, kiszoną kapustę, grzyby, suszone śliwki i wspomnianą wcześniej wodę z gotowania. Wszystko razem pichcisz około dwóch godzin i doprawiasz przyprawami. Na sam koniec wrzucasz suszoną żurawinę i całość gotujesz aż do miękkości kapusty.

Nowoczesne potrawy wigilijne sprawdzą się również na tradycyjnym polskim stole
Nawet najbardziej tradycyjnym potrawom możesz nadać nutę nowego smaku.

5. Śledzie z dodatkiem bakalii

Śledzie nie należą do wyszukanych potraw wigilijnych, za to są obowiązkowym daniem, które również możesz nieco urozmaicić. Dzięki temu zabiegowi będzie smakowało jeszcze lepiej.  Śledzie powinieneś moczyć około 60 minut w wodzie, a w międzyczasie przygotuj zalewę. Jej skład jest bardzo prosty – olej słonecznikowy zmieszany z sokiem pomarańczowym,  rodzynki, suszone śliwki oraz sól, pieprz i zielona pietruszka dla smaku.

Tak przygotowanego śledzia pokrój na drobne kawałki i umieść w niewielkim słoiku, warstwa po warstwie, przekładając to przygotowaną uprzednio bakaliową zalewą. Potem całość odstawiasz na dobę i podajesz na plastrach pomarańczy.

6. Szybka sałatka ziemniaczana

Nowoczesna wigilia może ugościć wiele potraw, które po lekkiej przemianie będą smakowały zupełnie inaczej i nawet czasem pyszniej niż ich podstawowe wersje. Przepis na sałatkę jest bardzo prosty. Ziemniaki myjesz i gotujesz w mundurkach, następnie zostawiasz, by ostygły, a potem kroisz w kostkę. Zaraz po tym zabierasz się za ogórki, które obierasz i usuwasz z nich pestki, by nie puściły soku. Kroisz je w kostkę.

Teraz możesz zająć się fasolą, którą płuczesz, odsączasz, a koperek drobno siekasz. Gdy wszystko masz zrobione, ziemniaki, ogórki i fasolę wkładasz do miski. W tym momencie dodajesz wyciśnięty czosnek i koper, wszystko mieszasz i doprawiasz do smaku. Dodatkowo tak przygotowaną sałatkę możesz potraktować majonezem lub jogurtem.